Polskie Radio
Section05
Macedonia Północna

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem niż rozumem – powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski. Przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

Macedonia Północna: Rada Ministerialna OBWE bez udziału wielu ważnych polityków. Powód: obecność Siergieja Ławrowa

Po odmowie udziału w spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Macedonii Północnej przez Polskę, Ukrainę i kraje nadbałtyckie - kolejni dyplomaci wyjeżdżają ze Skopje. Powodem jest udział w nim rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa macedonia Macedonia Północna skopje OBWE Antony Blinken Siergiej Ławrow

O greckich uchodźcach w Polsce po II wojnie światowej

- W Grecji, podczas okupacji państw Osi od 1940 roku, wielu zwolenników prawicy wsparło kolaboracyjne rządy, a lewica była podziemiem antyfaszystowskim, które oczywiście sprzeciwiało się okupacji, ale walczyło także nadal ze swoimi współobywatelami - mówiła w Dwójce dr Magdalena Semczyszyn z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, redaktor naukowy książki "PRL a wojna domowa w Grecji". 
Zobacz więcej na temat:  PRL Grecja Polska Akademia Nauk Dwójka Antoni Dudek II wojna światowa uchodźcy Macedonia Północna macedonia historia Polski

Polska delegacja złoży wizytę w Macedonii Północnej. Na jej czele stanie Ryszard Terlecki

Centrum Informacyjna Sejmu przekazało, że wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki będzie przewodniczył delegacji polskiego parlamentu, która w niedzielę uda się z wizytą do Macedonii Północnej. Podczas wizyty, która potrwa do wtorku, delegacja spotka się m.in. z tamtejszymi wicepremierami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki PiS Prawo i Sprawiedliwość Anita Czerwińska Anna Kwiecień Bogusław Sonik delegacja parlament w Polsce Sejm Senat Macedonia Północna

opinia Wyrwać Bałkany z macek Rosji. Polska apeluje o poszerzenie UE

"Polska jest wielkim orędownikiem rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. Jest to najlepszy sposób na zmniejszanie wciąż silnych tam wpływów rosyjskich i rosnących chińskich. Choć wciąż jest to region, w którym dochodzi do sporów historyczno-tożsamościowych, a resentymenty etniczne są nadal żywe, to jednak znajdujące się tam państwa mają nadzieję na wstąpienie do Unii. I liczą w tym na poparcie Warszawy" – pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Petar Petrović.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Czarnogóra Macedonia Północna Europa Rosja infografika

"Ważny cel". Prezydent Duda o współpracy handlowej oraz biznesowej Polski i Macedonii Północnej

W Warszawie zorganizowano spotkanie gospodarcze Polski i Macedonii Północnej z udziałem prezydentów obu państw. Andrzej Duda powiedział, że "zacieśnianie współpracy gospodarczej, w tym handlowej, inwestycyjnej i biznesowej, pomiędzy Polską a Macedonią Północną jest ważnym celem". Jak dodał "ten cel współrealizują w dużej mierze właśnie przedsiębiorcy, inwestorzy z obu naszych krajów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Macedonia Północna przedsiębiorca inwestycje zagraniczne inwestycje GOSPODARKA

Rozpoczęła się wizyta prezydenta Macedonii w Polsce. Rozmowy będą dotyczyć wojny na Ukrainie i UE

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Belwederu rozpoczęło się w poniedziałek przed południem spotkanie prezydentów Polski i Macedonii Północnej: Andrzeja Dudy i Stewo Pendarowskiego. Obaj przywódcy mają rozmawiać m.in. na temat. europejskich aspiracji Macedonii Północnej oraz wojny w Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda premier Mateusz Morawiecki Macedonia Północna Bałkany

Albania i Macedonia Północna bliżej UE. Prof. Grosse: Bałkany kuszą rywali geopolitycznych

- Państwa bałkańskie są obszarem bardzo silnych zainteresowań ze strony Rosji, ale w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosło także zainteresowanie nimi przez Chiny. (..) Należy wyjmować te kraje z pewnej "szarej strefy", ponieważ to kusi rywali geopolitycznych do tego, by ci pogłębiali w nich swoje wpływy - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bałkany Unia Europejska Albania Macedonia Północna Europa

Albania i Macedonia Północna coraz bliżej UE. "Robimy pierwszy krok"

Macedonia Północna i Albania rozpoczęły w Brukseli negocjacje członkowskie z Unią Europejską. Na ten dzień oba bałkańskie kraje czekały od dawna, ale uniemożliwiała to początkowa niechęć części państw Wspólnoty, a później spory Macedonii Północnej z Grecją o nazwę, a także z Bułgarią o historię, tożsamość i język. Informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Macedonia Północna Albania Europa Unia Europejska Beata Płomecka ŚWIAT