Polskie Radio
Section05
obcokrajowcy

Obcokrajowcy na rynku pracy. "Nasi" czy "inni"?

- Kiedy w firmie pracownicy mają problemy z akceptacją cudzoziemców, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów rozwiązywania tego typu problemów. Na przykład zatrudnionych obcokrajowców od razu wprowadzać w życie firmy, znaleźć im opiekunów, którzy pomogą zintegrować się z resztą - opowiada Tomaszem Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia praca obcokrajowcy Jakub Jamrozek STYL ŻYCIA

Stanisław Szwed: nie przewiduję masowego odpływu Ukraińców

- Jeżeli popatrzymy na kraje unijne, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców: mamy pracę krótkoterminową w ramach oświadczeń, mamy tak zwaną dyrektywę sezonową oraz normalne zezwolenia na pracę – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Stanisław Szwed zatrudnienie pracownicy obcokrajowcy praca Ministerstwo Rodziny Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rynek pracy

Debata w PR24: Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

GUS podał, że bezrobocie w Polsce wynosi zaledwie 5,8 proc. Zatrudnienia nie ma ok 960 tys. osób, jednocześnie około 65 proc. pracodawców narzeka na brak rąk do pracy. O problemach rynku pracy dyskutowali w Polskim Radiu 24  prof. Józefina Hrynkiewicz (socjolog, UW), Marcin Roszkowski, (Instytut Jagielloński),  Andrzej Kubisiak (członek Rady Rynku Pracy, ekspert organizacji Pracodawcy RP) oraz prof. Jurij Kariagin (przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska rynek pracy obcokrajowcy