Polskie Radio
Section05

polecane24

"Martin Scorsese kwestionuje misyjność Kościoła"

– Scorsese kwestionuje misyjność Kościoła – powiedział Marek Horodniczy, dziennikarz i publicysta. Martin Scorsese wraca na ekrany kin z filmem o prześladowaniach katolików w XVII-wiecznej Japonii. Czy obraz "Milczenie" jest wyrazem wielkiego nawrócenia reżysera czy przewrotną krytyką Kościoła? O najnowszej produkcji amerykańskiego reżysera w audycji "Życie z duszą czy bez" ze swoim gościem rozmawiał Filip Memches.
Zobacz więcej na temat:  Martin Scorsese kino

Andrzej Dera: jest potrzeba głębokiej zmiany w sądownictwie

– Stan polskiego sądownictwa jest bardzo zły. Świadczą o tym też ostatnie przypadki sędziów, którzy zostali przyłapani na drobnych kradzieżach. To jest dla mnie rzecz niebywała i kuriozalna – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Dera Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro krs sądownictwo Warszawa metropolia aglomeracja warszawska

Ukraina 3 lata po Majdanie – bilans rewolucji

W lutym 2014 roku prezydent Wiktor Janukowycz krwawo rozprawiał się z "rewolucją godności". W ostatnich dniach jej trwania zginęło niemal 100 osób. Władzę w Kijowie przejęła prozachodnia koalicja. O osiągnięciach ukraińskiego Majdanu mówili w audycji 7 Dni: Wschód dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Majdan ŚWIAT

Po wypadku premier Beaty Szydło. Komentarze

Goście audycji Wydarzenia Tygodnia komentowali echa wypadku premier Beaty Szydło. - Problem z tym wydarzeniem polega na tym, że zamiast dyskutować jak tego typu wydarzeń unikać, to wchodzimy na kolejny poziom histerii politycznej. Rozumiem, że pewien niepokój jest, bowiem to trzeci wypadek w ostatnim czasie z udziałem najważniejszych osób w państwie, tylko argumenty w tej dyskusji nie są ważne, lecz kto mocniej i głośniej powie – stwierdził Tomasz Walczak z "Super Expressu". Gościem programu był także Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Beata Szydło wypadek Oświęcim

Jak Niemcy kradli polskie skarby kultury?

Prawo w Niemczech mówi o 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy. Dokąd trafiały zagrabione z Warszawy w czasie II wojny światowej zabytki i jak je odzyskiwać? O tym w audycji "Utracone, odzyskane" mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Powstanie Warszawskie Niemcy

"Wprowadzić gen. Hallera do panteonu wielkich Polaków"

- Zależy nam na tym, by przypomnieć postać Józefa Hallera i jego błękitną armię, która przeszła szlak z Francji do Polski. Chcemy tym samym pokazać pewien wzór patriotyzmu generała i jego żołnierzy – powiedział w programie Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń organizowanych przez MON w 2017 roku z okazji roku Hallera.
Zobacz więcej na temat:  wojsko II wojna światowa Józef Haller wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Ministerstwo Obrony Narodowej

Jaka przyszłość energii atomowej w Polsce?

- Mam duże wątpliwości odnośnie energetyki jądrowej w Polsce. Rozumiem, jakie problemy ma rząd w podjęciu decyzji w tej sprawie. Istnieje bowiem szereg argumentów za i przeciw – powiedział w programie Konfrontacje Idei prof. Andrzej Szablewski z Polskiej Akademii Nauk. O tym, czy Polska powinna wejść w inwestycję w energetykę jądrową, mówił także prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energia odnawialna energetyka bezpieczeństwo energetyczne

Muzeum Katyńskie finalistą prestiżowego konkursu

Warszawskie Muzeum Katyńskie, mieszczące się na terenie Cytadeli, jest jednym z pięciu tegorocznych finalistów konkursu architektonicznego o Nagrodę Unii Europejskiej i barcelońskiej Fundacji Miesa van der Rohe. Czy zostanie zwycięzcą konkursu, będzie wiadomo 18 maja. Muzeum Katyńskie powstało według projektu pracowni BBGK Jana Belina-Brzozowskiego, Konrada Grabowieckiego i Jerzego Kaliny.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska historia Polski