Polskie Radio
Section05

polecane24

Paweł Szefernaker o liście Tuska: niedyplomatyczny

- Bardzo często mówiono, że środowisko PiS ma problemy z polityką zagraniczną, gdy walczyło o pozycję Polski na świecie. Dziś widzimy bardzo niedyplomatyczne słowa Donalda Tuska choćby o polityce nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – powiedział w Polskim Radiu 24 o liście szef Rady Europejskiej minister Paweł Szefernaker.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Szefernaker Unia Europejska Malta Donald Tusk grupa wyszehradzka Beata Szydło Prawo i Sprawiedliwość Brexit imigranci w Europie

Metropolia warszawska. Co oznaczają propozycje PiS?

- Nazewnictwo jest mylące. W gruncie rzeczy my nie tworzymy megamiasta, a tworzymy powiat metropolitalny. Miasto to jednostka o gęstej zabudowie, dużej intensywności wszelkich procesów, a na tym obszarze im dalej od Pałacu Kultury, tym ta intensywność jest mniejsza – powiedział o reformie ustroju Warszawy w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Nelicki, ekspert ds. samorządu terytorialnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa samorząd Prawo i Sprawiedliwość aglomeracja aglomeracja warszawska PiS

Będą zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Więcej firm w programie Karta Dużej Rodziny, ułatwienia w korzystaniu z programu w mniejszych miejscowościach i na wsi - to niektóre ze zmian, które w grudniu 2016 roku zapowiedziało ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ostatnim czasie resort wybrał partnera do obsługi tego programu. Został nim Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. O planach na rozwój programu mówili w Polskim Radiu 24 Joanna Krupska i Paweł Woliński ze Związku Dużych Rodzin.
Zobacz więcej na temat:  rodzina Ministerstwo Rodziny Karta dużej rodziny Joanna Krupska Paweł Woliński dzieci

Inwestycje na kolei. "Do wydania mamy 67 mld złotych"

Remonty głównych tras kolejowych, nowe przetargi, a także zakup nowego taboru i renowacja istniejącego. To plany inwestycyjne Polskich Linii Kolejowych na ten rok. O wyzwaniach tej gałęzi transportu mówili w Pulsie Gospodarki Maciej Wośko (Gazeta Bankowa), Tomasz Kaczor (Bank Gospodarstwa Krajowego) i Mirosław Siemieniec (rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe).
Zobacz więcej na temat:  PKP kolej inwestycje transport Justyna Golonko Najwyższa Izba Kontroli Unia Europejska

Prezydent USA ogranicza imigrację. Ukłon w stronę Izraela?

Na skutek dekretu, podpisanego przez prezydenta Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone wstrzymały przyjmowanie uchodźców. Do kraju nie mogą też wjechać mieszkańcy siedmiu krajów muzułmańskich, w tym Iraku i Syrii. O znaczeniu decyzji prezydenta USA mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy – ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA emigracja Grzegorz Ślubowski Jarosław Guzy terroryzm Państwo Islamskie Iran Izrael Światowa Szachownica - archiwalne

Niemieckie obozy śmierci - akcja polskich internautów

Czy internauci mogą oduczyć używania określenia "polskie obozy zagłady"? Czy wytaczanie procesów za takie sformułowania jest dobrym pomysłem? O błędnych kodach pamięci, które ugruntowały w zagranicznych mediach fałszywe historycznie sformułowania rozmawiali goście Polskiego Radia 24: Marcin Czapliński, autor internetowych kampanii przypominających m.in. Powstanie Warszawskie czy polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Paweł Jaworski, Stowarzyszenie "Głos Bohatera".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski polityka historyczna Holokaust II wojna światowa Niemcy internet

Rośnie wskaźnik PMI dla Polski. Komentarze ekspertów

Indeks PMI dla przemysłu w Polsce w wyniósł w styczniu 54,8 proc., natomiast prognoza wynosiła 54 proc. Poprzednio wskaźnik był na poziomie 54,3 proc. – mamy więc wzrost trzeci miesiąc z rzędu. Rząd planuje, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 3,6 proc . O prognozach dotyczących polskiej gospodarki mówili w audycji Puls Gospodarki Marek Dietl, Instytut Sobieskiego; Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Witold Gadomski, „Gazeta Wyborcza”.
Zobacz więcej na temat:  przemysł wzrost gospodarczy witold gadomski

Spór o reformę Krajowej Rady Sądownictwa

Reforma KRS wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu. Zdaniem Rady projekt ten w „rażący sposób narusza normy konstytucji”. O zmianach w KRS dyskutowali w Debacie Poranka Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, Adam Tomczyński, radca prawny, Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  krs Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Waldemar Żurek

Sprawa Moniki Kern. "Chodziło o utrącenie kariery jej ojca"

24 lata temu ucieczką Moniki Kern żyły wszystkie media. Najwyższą cenę zapłacił ojciec siedemnastolatki - Andrzej Kern, ówczesny wicemarszałek Sejmu, znany adwokat i szanowany polityk konserwatywny. Oskarżenia o nadużycie władzy całkowicie zniszczyły jego karierę polityczną. O sprawie Moniki Kern mówił w audycji Kulisy Spraw Leszek Kraskowski, były dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kern Kulisy Spraw

Imigracyjny dekret Trumpa. "To łamanie konstytucji USA"

Prezydent Donald Trump podpisał dekret, który zawiesza przyjmowanie przez USA uchodźców, w tym z Syrii. Wstrzymane zostaje także wydawanie wiz obywatelom siedmiu krajów, których większość mieszkańców stanowią muzułmanie. – To ruch o znaczeniu symbolicznie nacjonalistycznym, ksenofobicznym, dyskryminacyjnym, to łamanie konstytucji USA i traktatów międzynarodowych – mówiła w audycji Świat w Południe Karolina Zbytniewska, europeistka i amerykanistka z EurActiv.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Syria emigracja terroryzm

Wicepremier Piotr Gliński stawia na politykę historyczną

Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów – mówił minister kultury Piotr Gliński, na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło, która odbyła się w ramach tzw. przeglądu ministerstw. – Ważnym elementem polityki historycznej jest również powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – dodawał wicepremier. W Polskim Radiu 24 o priorytetach resortu kultury mówili Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie", Andrzej Stankiewicz z portalu "Onet.pl" i Marek Król, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rząd Beaty Szydło Beata Szydło polityka historyczna

Konflikt w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa

W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu sprawiedliwości. Zdaniem Rady projekt ten w "rażący sposób narusza normy konstytucji". We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że „reforma jest słuszna, wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany”. O reformie KRS rozmawiali w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska, "wPolityce.pl"; Roman Imielski "Gazeta Wyborcza".
Zobacz więcej na temat:  krs sądownictwo Zuzanna Dąbrowska Zbigniew Ziobro PiS