Polskie Radio
Section05

polecane24

Kościół chce pomóc Aleppo. "Podaruj puszkę mleka"

– Kościół w Polsce przyjął rozsądną taktykę, że Caritas pomaga tu na miejscu, choć ma swoje filie w krajach objętych wojną, natomiast Pomoc Kościołowi w Potrzebie w imieniu Polaków pomaga na miejscu w Iraku i Syrii. To pomoc jak najbardziej skuteczna – mówił w audycji Gorący Temat koordynator wielu akcji humanitarnych ks. prof. Waldemar Cisło (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Aleppo Syria Wojna w Syrii akcja charytatywna Caritas

PE zaakceptował zniesienie wiz dla Gruzinów

Parlament Europejski zaakceptował zniesienie wiz dla Gruzinów. – Ta decyzja ma znacznie historyczne, ponieważ Gruzja znalazła się w tej cywilizacji europejskiej, do której od dawna należała jako kraj starej kultury – mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Dawid Kołbaja ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zielone światło dla Gruzinów na wjazd do Unii Europejskiej komentował również Grzegorz Gromadzki, politolog i niezależny analityk spraw wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Unia Europejska wizy Krzysztof Renik Ukraina Mołdawia Grzegorz Gromadzki Szwecja

Co kryją w sobie polskie archiwa?

Serwis szukajwarchiwach.pl jest największym źródłem dokumentacji historycznej dotyczącej Polski dostępnym przez Internet. Oferuje prawie 23 mln skanów dokumentacji pochodzącej z zasobu archiwów państwowych i nie tylko. Korzysta z niego ok. 5 tys. osób dziennie. O "portalu żyjącym" mówili w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych i Marianna Otmianowska, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 archiwum historia Polski internet Wojciech Woźniak

Imigranci w Szwecji. "Brakuje mieszkań, nie ma pracy"

– W Szwecji mamy problem równoległych społeczeństw. Są miejsca, w których urzędy czy policja mają ograniczaną władzę. Są strefy, do których nie ma wstępu. Policja, kiedy się tam pojawia, wchodzi siłą; przywraca porządek, ale tylko na chwilę, bo kiedy tylko znikają radiowozy, wszystko wraca do normy, czyli władzę przejmują gangi i kryminaliści – powiedział  w audycji Gorąca Planeta dziennikarz szwedzki Ivar Arpi (Svenska Dagbladet).
Zobacz więcej na temat:  Szwecja imigranci w Europie uchodźcy Ukraina Rosja Donbas przestępczość

Trwa wymiana kadr w polskiej armii

Gen. broni Leszek Surawski przejął niedawno obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na stanowisku zastąpił gen. Mieczysława Gocuła, który odszedł na emeryturę. Armię opuścili w ostatnich miesiącach również trzej inni generałowie: gen. broni Marek Tomaszycki, gen. broni Mirosław Różański i gen. bryg. Adam Duda. O zmianach kadrowych w wojsku rozmawiali w audycji "Cafe Armia" Marek Świerczyński (Polityka Insight) i Mariusz Cielma (miesięcznik Nowa Technika Wojskowa).
Zobacz więcej na temat:  armia wojsko Mariusz Cielma POLSKA

Rodziny wielodzietne zasługują na wsparcie

Stowarzyszenie „ Związek Dużych Rodzin 3+” wyrosło z poczucia wartości dużej rodziny. Sprzeciwia się niesprawiedliwemu traktowaniu rodzin wielodzietnych przez polski system prawny. O działaniu stowarzyszenia i wychowywaniu więcej niż trójki dzieci mówili w audycji "Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja" Joanna Puzyna-Krupska (prezes Stowarzyszenia), Antonina Jękot (asystent zarządu) i prof. Kazimierz Szałata (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  rodzina dzieci

Globalne ocieplenie a energia odnawialna

W Paryżu, na konferencji klimatycznej w grudniu 2015 roku 195 krajów przyjęło światowe porozumienie klimatyczne. Określono w nim plan działania, który ma uchronić świat przed skutkami daleko posuniętych zmian klimatu. O globalnym ociepleniu i wykorzystaniu energii odnawialnej rozmawiali w audycji Konfrontacje Idei dr Andrzej Kassenberg (były prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju) i Grzegorz Wiśniewski (Instytut Energii Odnawialnej).
Zobacz więcej na temat:  globalne ocieplenie ekologia Ryszard Bugaj energetyka

Geneza NSZZ "Solidarność". Zaczęło się w Stoczni Gdańskiej

– Jeśli szuka się genezy Solidarności to należy przypomnieć Grudzień' 70 i pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Natomiast Solidarność rodziła się w sierpniu 1980 roku podczas strajków w Stoczni Gdańskiej – mówił w pierwszej odsłonie cyklu audycji "Pamiętaj – to Solidarność" Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej Anna Walentynowicz Stocznia Gdańska Lech Wałęsa Grzegorz Majchrzak

Wojciech Sumliński: "Pruszków" był zbrojnym ramieniem WSI

"Słowik", "Parasol", "Wańka" - stara gwardia mafii pruszkowskiej ponownie zatrzymana. Gangsterzy są podejrzewani o odbudowywanie swoich wpływów oraz o przestępstwa związane z wyłudzeniami podatku VAT. Ich przeszłość poznaliśmy głównie dzięki zeznaniom innego gangstera – "Masy", który otrzymał status świadka koronnego. O tym jakimi metodami działali przestępcy z "dawnego Pruszkowa" mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Sumliński, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Pruszków policja WSI

"Utworzenie nowej metropolii będzie wyzwaniem"

Powstanie metropolii warszawskiej, która swym zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa, wywołuje dyskusje. O wadach i zaletach reformy zmieniającej ustrój miasta stołecznego Warszawy i życie mieszkańców podwarszawskich gmin, mówili goście Debaty Poranka: Paulina Piechna-Więckiewicz (radna m.st. Warszawy), Robert Perkowski (burmistrz Ząbek), Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich) oraz Oskar Hejka (radny m.st. Warszawy).
Zobacz więcej na temat:  Warszawa aglomeracja warszawska aglomeracja PiS

Simon Mol. "To jak historia Nikodema Dyzmy"

Kameruńczyk podawał się w Polsce za pisarza, działacza praw człowieka i uciekiniera z Afryki. Zrobił karierę i stał się twarzą walki z prześladowaniami mniejszościowymi. Potem wyszło na jaw, że w absolutnie świadomy sposób zarażał Polki wirusem HIV. O sprawie Simona Mola mówiła w Kulisach Spraw Maja Narbutt, dziennikarka śledcza (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  HIV AIDS Kamerun Michał Majewski przestępczość Kulisy Spraw oszustwa

Zadośćuczynienie dla Ryszarda Boguckiego. Komentarze

Warszawski sąd przyznał 264 tys. zł zadośćuczynienia Ryszardowi Boguckiemu, który w 2003 roku trafił do aresztu w związku z zarzutem nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Bogucki domagał się 9 mln zł za to, że 9 lat spędził za kratami ze statusem więźnia niebezpiecznego. O sprawie mówił w programie Gorący Temat Dnia dziennikarz śledczy Krzysztof Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Marek Papała sądownictwo odszkodowanie Piotr Kruszyński