Polskie Radio
Section05

polityka

NASZ WYWIAD Prawybory republikańskie w USA. Prof. Szklarski: wyborcy widzą w Trumpie przede wszystkim młot na elity

- Wyborcy widzą w Donaldzie Trumpie przede wszystkim młot na elity. Oczekują, że podważy zastałe reguły, to, co jest tzw. waszyngtonkiem, że zniszczy układ polityczny - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Bohdan Szklarski, profesor z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, wykładowca Collegium Civitas. Uczony dodaje, że wysokie poparcie dla Trumpa można tłumaczyć wręcz kultem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA Bohdan Szklarski Donald Trump Joe Biden wybory prezydenckie w USA wybory w USA Partia Republikańska

PR24 Prof. Marek Jeżabek: zmiana lokalizacji elektrowni atomowej spowoduje opóźnienie o minimum 2 lata

Prof. Marek Jeżabek, b. dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, mówił w Polskim Radiu 24 o potencjalnych planach zmiany lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak wyjaśnił, przygotowania i badania związane z obecną lokalizacją trwały wiele lat, a gdyby dziś chcieć ją zmieniać np. na Żarnowiec - wymagałoby to kolejnych minimum dwóch-trzech lat. O tyle, a może i więcej wzrosłoby opóźnienie polskiego programu budowy siłowni jądrowej, który już jest bardzo opóźniony.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA energetyka elektrownia atomowa energia atomowa

PiS składa wniosek o wotum nieufności. Politycy koalicji rządowej w obronie Bodnara

Złożony przez Prawo i Sprawiedliwość wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił jako "słabość tego ugrupowania". Cezary Tomczyk przypomniał o konieczności kontynuacji rozliczenia poprzedniego rządu. Mariusz Witczak stwierdził, że wniosek jest obrazem "politycznej nędzy i rozpaczy PiS" oraz świadczy o tym, iż ugrupowanie nie ma żadnej wizji na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar

Afera Pegasusa. Bosacki: wiemy o kilkunastu osobach, które były inwigilowane

- Komisja śledcza ds. Pegasusa zacznie działać, nawet jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosi do niej nowych kandydatów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej, który będzie członkiem komisji. Jednocześnie wyraził nadzieję, że PiS wystawi nowe kandydatury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia koalicja obywatelska komisja śledcza pegasus Prawo i Sprawiedliwość KO PiS służby specjalne inwigilacja

PR24 Sejm uchwalił budżet na rok 2024. Przemysław Koperski i Michał Moskal gośćmi Agnieszki Drążkiewicz

W czwartek Sejm uchwalił ustawę budżetową. W 2024 roku dochody mają wynieść 682 miliardy złotych, wydatki - 866 miliardów, co oznacza deficyt budżetowy na poziomie 184 miliardów złotych. W Polskim Radiu 24 o sprawie rozmawiali Przemysław Koperski z Nowej Lewicy, wiceminister infrastruktury oraz Michał Moskal, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 budżet Michał Moskal Agnieszka Drążkiewicz

Sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Powstanie zespół śledczy. W tle m.in. kwestia zakupu systemu Pegasus

Prokurator Generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. Będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości prokuratura pegasus Prokuratura Krajowa Prokuratura Generalna inwigilacja

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Wiceprezes BGK: to może być kolejny rok wzrostu PKB w krajach Trójmorza

Mimo wojny na Ukrainie Polska notuje rekordowe wskaźniki bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Paweł Nierada mówi Polskiemu Radiu, że w rozpoczętym już roku możemy obserwować wzrost PKB, szczególnie w krajach Inicjatywy Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos BGK GOSPODARKA Trójmorze nearshoring inwestycje inwestycje zagraniczne ekonomia

"Sędzia Julia Przyłębska zapędziła się do rogu". Wiceminister cyfryzacji o decyzji TK ws. mediów publicznych

- Student II roku prawa, gdyby coś takiego przedstawił na egzaminie, to oblałby to. Gdyby powtórzył to egzaminie poprawkowym, to musiałby się liczyć z zaliczeniem warunkowym prawa konstytucyjnego. Wyrok TK nie zawiera podstawowych części składowych. Skład TK magister Przyłębskiej nie potrafił znaleźć konkretnego przepisu konstytucji, z którym jakiekolwiek przepisy Kodeksu spółek handlowych lub ustawy o radiofonii i telewizji byłyby niezgodne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny media publiczne Julia Przyłębska POLSKA