Polskie Radio
Section05

pr24

Ksiądz Stanisław Małkowski: stan wojenny był okrutny

W wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. O stanie wojennym mówiła w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” kapelan „Solidarności” ks. Stanisław Małkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny historia Polski PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Stanisław Małkowski

Manifestacje na granicy Strefy Gazy i Izrael

Siedem osób zabitych i niemal 300 rannych - taki jest najnowszy bilans palestyńskich protestów przy granicy Strefy Gazy i Izraela. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, izraelskie wojsko otworzyło ogień do demonstrujących Palestyńczyków. Tym samym liczba ofiar trwającego od tygodnia protestu wzrosła do 29 osób. O protestach Palestyńczyków w Strefie Gazy mówił w audycji Świat w Powiększeniu Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Strefa Gazy Palestyna zamieszki

Siatkarska Liga Mistrzów. Siatkówka nam się skurczyła"

Zbliżają się do końca rozgrywki siatkarskiej Ligi Mistrzów. W 2. rundzie fazy play off pozostało siedem zespołów wśród, których jest ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle wygrali we własnej hali z VfB Friedrichshafen 3:2 w pierwszym spotkaniu 2. rundy play off Ligi Mistrzów. O występach polskich drużyn w siatkarskich rozgrywkach klubowych mówił w audycji Magazyn Sportowy Marek Żochowski z „Super Expressu”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"WSW kreowała kariery w Wojsku Ludowym"

- Informacja wojskowa to byli niesamowici bandyci, ale w latach 50. po śmierci Stalina zaczynali się trochę wycofywać. Na czele wojska stał sowiecki marszałek Rokossowski, który wydał zakaz bicia przesłuchiwanych. Agenci zaczęli się obawiać o własne bezpieczeństwo, wiedzieli, że zostaną kiedyś rozliczeni z tortur. Gdy do władzy doszedł Gomułka zmieniony został szyld – w styczniu 1957 roku Główny Zarząd Informacji i struktury terenowe przeszły z informacji do Wojskowej Służby Wewnętrznej, które było wojskową bezpieką – mówił w audycji Kulisy Spraw historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia PRL komunizm stalinizm Lech Kowalski wojsko służba bezpieczeństwa

W Warszawie stanie Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010

10 kwietnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie odsłonięty zostanie Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010. Będzie to element obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. „PO nie weźmie udziału w uroczystości odsłonięcia tego pomnika” - poinformował szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. O obchodach rocznicy katastrofy, m.in. o odsłonięciu pomnika rozmawiali w audycji Debata Dnia Bogumił Łoziński („Gość Niedzielny”) i Michał Kolanko („Rzeczpospolita”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Warszawa Bogumił Łoziński Michał Kolanko Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Bronisław Komorowski

"Opinia o niekonstytucyjności KRS prywatną opinią Gersdorf"

- Skoro nie zostało zwołane oficjalne posiedzenie KRS to - jako najstarszy członek Krajowej Rady Sądownictwa, człowiek, który ma nieco wrodzonej odpowiedzialności za to, co robi -  postanowiłem zaprosić kolegów, nowych członków Rady, na spotkanie. Zostało to przyjęte z ogromnym entuzjazmem i spotkanie było bardzo udane – powiedział w Polskim Radiu 24 sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Wiesław Johann

Jest projekt uchwały PiS o powołaniu komisji śledczej ds. VAT

Zgodnie z projektem uchwały Prawa i Sprawiedliwości ws. powołania komisji śledczej ds. nieprawidłowości wokół VAT, komisja będzie liczyć dziewięciu członków i zbada działania instytucji państwowych w okresie od grudnia 2007 do listopada 2015. – Kwestia luki podatkowej jest poważna i wymaga wyjaśnienia – komentował w Polskim Radiu 24 Radosław Piekarz, ekspert ds. podatków i finansów publicznych z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podatek VAT podatki Sejm komisja śledcza przestępczość vat

Jarosław Kaczyński: pomnik w Budapeszcie to piękny gest

Ten pomnik jest pięknym gestem, który ma umacniać naszą przyjaźń. Pięknym gestem także dlatego, że ci, którzy go budowali, którzy zainicjowali jego budowę wiedzą, pamiętają o tym, iż tragedia smoleńska wiąże się ściśle z inną tragedią - z tragedią Katynia - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Memento Smoleńsk w Budapeszcie prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości wzięli udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban i szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Węgry Smoleńsk katastrofa smoleńska Viktor Orban Mateusz Morawiecki Budapeszt Lech Kaczyński Ryszard Kaczorowski

Radom lotniskiem komplementarnym dla Warszawy?

Prezes przedsiębiorstwa Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski zapowiedział, że lotnisko w Radomiu będzie lotniskiem komplementarnym dla Warszawy. Port ma w przyszłości przejąć część ruchu pasażerskiego ze stolicy, a później z Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radom Warszawa lotnictwo transport Adrian Furgalski

"Kaczyński i Morawiecki udzielili jasnego poparcia Orbanowi"

W Budapeszcie odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. premierzy Polski i Węgier – Mateusz Morawiecki i Viktor Orban – a także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. W Polskiego Radiu 24 komentarze politologów dra Andrzeja Anusza i Dominika Hejja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Jarosław Kaczyński Budapeszt Viktor Orban Smoleńsk Węgry Dominik Hejj Andrzej Anusz