Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Paszporty covidowe coraz bliżej. Biskupski: jesteśmy na wojnie, daleko nam jeszcze do zwycięstwa

- To nie jest tylko kwestia zdrowego rozsądku, ale dobra ludzi i państw. Na szali są położone wolności obywatelskie i ludzkie życie. Te wolności są ograniczane, ale niejednokrotnie decydujemy się na to ze względu na wyższe racje - powiedział w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski ("Super Express"). Gościem był również Jacek Łęski ("TVP Info").
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus Parlament Europejski pandemia

Środki z Funduszu Odbudowy. Marcin Porzucek: w całym kraju sygnalizowana jest kwestia potrzeb służby zdrowia

- Przy Funduszu Odbudowy bardzo podkreślana jest przede wszystkim kwestia służby zdrowia. Niewiele jest szpitali powiatowych, które mają bardzo dobrą kondycję. Ważna jest też kwestia infrastruktury - powiedział o wydatkowaniu środków z Funduszu Odbudowy Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne pieniądze pandemia rząd samorząd służba zdrowia POLSKA polityka Polskie Radio 24

Parlament Europejski dał zielone światło ws. paszportów covidowych. Ćosić: wybrano mniejsze zło

- Przeważyło przekonanie, że lepiej będzie wprowadzić jeden wspólnotowy system, niż dopuścić do sytuacji, że każdy kraj członkowski decydowałby o wprowadzeniu covidowego paszportu, oraz o tym, jakie informacje znalazłyby się w tym dokumencie. To mogłoby wprowadzić jeszcze większy chaos. Można z tego wyciągnąć wniosek, że wybrano mniejsze zło - mówiła w Polskim Radiu 24 korespondentka TVP w Brukseli Dominika Ćosić.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski COVID-19 koronawirus pandemia ŚWIAT

PE chce sankcji wobec Rosji i zablokowania budowy Nord Stream 2. Jest propozycja "atomowych rozwiązań"

Parlament Europejski potępił destabilizujące i agresywne działania Rosji. Wezwał do nałożenia sankcji, zaapelował o zablokowanie budowy Nord Streamu 2 i wsparł Związek Polaków na Białorusi. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. Za było 569 deputowanych, przeciwko 67, wstrzymało się 46.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Parlament Europejski Europa sankcje sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka ŚWIAT

Grzegorz Napieralski: druga kadencja jest dla każdej formacji bardzo trudna

- Budzi we mnie pewne emocje to, co się dzieje, szczególnie w tym tygodniu. Z drugiej strony jest to niesamowita sytuacja, mamy drugą kadencję PiS, rozpoczynają się pierwsze poważne tarcia. Zaczynam mieć teorię, że druga kadencja dla każdej formacji jest bardzo trudna - powiedział o obecnej sytuacji politycznej w Polsce Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne koalicja obywatelska pieniądze Sejm opozycja zjednoczona prawica POLSKA polityka Polskie Radio 24

Rzecznik rządu: apeluję do Budki, aby spojrzał w lustro i przekonał się, że warto zagłosować za środkami z UE

- Platforma Obywatelska, Borys Budka, który jeszcze w grudniu apelował do premiera o to, aby jak najszybciej przyjąć ustawę o zasobach własnych, obiecywał tutaj - w tym budynku, piętro niżej, obiecywał, że niezwłocznie przegłosują ustawę o zasobach własnych, dzisiaj nie powtórzy sobie tych słów przed lustrem i sam siebie ponownie nie przekona - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Borys Budka Piotr Müller Krajowy Plan Odbudowy Platforma Obywatelska PiS

"W piątek rząd przyjmie dokument". Waldemar Buda o Krajowym Planie Odbudowy

Chcemy Krajowy Plan Odbudowy przedstawić Komisji Europejskiej do 30 kwietnia. Jutro Rada Ministrów ma dokument przyjąć, tak że jesteśmy w terminie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w związku z tworzonym przez rząd Krajowym Planem Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Waldemar Buda POLSKA Krajowy Plan Odbudowy Krajowy Program Odbudowy PiS Sejm lewica Komisja Europejska fundusze unijne fundusze europejskie fundusze ue

Napięcia wokół brexitu. Dr Przemysław Biskup: sytuację na Wyspach wyciszyła dopiero śmierć księcia Filipa

- Od dobrych kilku tygodni mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim napięciem. W okolicach świąt wielkanocnych były zamieszki. Później, to paradoksalnie zabrzmi w tym kontekście, "na szczęście" nastąpił zgon księcia Filipa, który spowodował, że główni autorzy tych zamieszek, czyli unioniści przyjęli tę żałobę i to się wyciszyło - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup (PISM). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Wielka Brytania Irlandia Brexit Irlandia Północna

Paszporty covidowe. Prof. Kachniewska: UE nie narzuca rozwiązań szczegółowych

Komisja Europejska zaapelowała do europosłów o poparcie propozycji dotyczącej certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Parlament Europejski stawia jednak warunki. Dziś odbyła się debata w tej sprawie. Po niej deputowani przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Parlament Europejski COVID-19 szczepienia turystyka Magdalena Skajewska koronawirus Komisja Europejska