Polskie Radio
Section05
Witold Jurasz

Dynamiczna sytuacja na ukraińskim froncie. Witold Jurasz: to zmierza w kierunku pata

- Przeświadczenie, że Rosja nie jest w stanie wygrać już wojny konwencjonalnej na Ukrainie, nie oznacza, że ją przegra. Bez względu na udaną kontrofensywę armii ukraińskiej, która przyczyniła się m.in. do odbicia obwodu charkowskiego, generalna sytuacja na froncie zmierza w kierunku pata - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Witold Jurasz z portalu Onet.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Jurasz Antoni Opaliński ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe

Ekspert: Rosja chce być niezbędna w każdym regionie świata

- Choć Rosja ma konkretne interesy na Bliskim Wschodzie, chodzi jej o to, by nie dało się rozmawiać o konfliktach na świecie bez rozmów z Moskwą. Są także miejsca, gdzie Rosja jest aktywna, a nie ma nadmiernych interesów  - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Jurasz, analityk spraw międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód konflikty międzynarodowe Rosja Syria Turcja USA Witold Jurasz Antoni Opaliński

"Amerykanie powinni wesprzeć Międzymorze ekonomicznie"

- Międzymorze, które byłoby oddzielnym konstruktem geopolitycznym na pomoście bałtycko-czarnomorskim, co najmniej składające się z Polski, Ukrainy i Rumunii, a najlepiej jeszcze z Białorusi, musi mieć podglebie ekonomiczne. Amerykanie powinni wesprzeć ten projekt ekonomicznie i my musimy tego żądać - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Izrael II wojna światowa Holokaust Rex Tillerson Witold Jurasz Stany Zjednoczone

"To USA i Rosja mogą zakończyć konflikt na Ukrainie"

Przywódcy krajów G20 nie zdołali na szczycie w Hamburgu wypracować kompromisu w sprawie ochrony klimatu. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - spotkali się w sobotę, by omówić sytuację na Ukrainie. O szczycie G20 mówił audycji Gorący Temat Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Hamburg G-20 Ukraina wojna na Ukrainie Emmanuel Macron Angela Merkel Władimir Putin Donald Trump Witold Jurasz ekologia Marcin Popkiewicz

Czy Ukraina to nadal część "ruskiego miru"?

- Poprzez związki historyczne i kulturowe Ukraina była, jest i jeszcze przez kilka pokoleń będzie częścią ruskiego świata. Natomiast, dzięki Putinowi, zaczęła kształtować się ukraińska tożsamość narodowa. Podczas wizyt na Ukrainie widać takie mentalne, wewnętrzne uświadomienie sobie bycia ciałem odrębnym od rosyjskiego - mówi Agnieszka Bryc z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Ukraina Rosja ŚWIAT Agnieszka Bryc Witold Jurasz

Po demonstracjach w Mińsku i Moskwie. "Ludzie są wkurzeni"

W sobotę i niedzielę odbyły się na Białorusi i w Rosji masowe protesty. Na Białorusi ludzie wychodzą na ulice od kilku tygodni, pretekstem do protestów jest wprowadzenie tzw. podatku od pasożytnictwa. Z kolei w Rosji organizacja Aleksieja Nawalnego opublikowała raport o korupcji, który obciąża premiera Dmitrija Miedwiediewa. Z krytyką poczynań władz w Moskwie i Mińsku wystąpiły m.in. Unia Europejska, Rada Europy, Stany Zjednoczone i polskie władze. O demonstracjach w Rosji i na Białorusi mówili w audycji Debata Poranka Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektorka TV Biełsat; Maciej Zaniewicz, zastępca redaktora naczelnego eastbook.eu; Witold Jurasz, Ośrodek Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Białoruś protest demonstracje Witold Jurasz Agnieszka Romaszewska

Puchar Narodów dla Polaków, demonstracje na Wschodzie

Zwycięstwo Polaków w Pucharze Narodów, drugie miejsce Kamila Stocha w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, antyrządowe demonstracje na Białorusi, antykorupcyjne marsze w Rosji – to główne tematy, o których była mowa w Podsumowaniu Dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Andrzej Anusz (UKSW), Filip Jastrzębski (Polskie Radio) i Witold Jurasz (OAS).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Andrzej Anusz Unia Europejska Rzym Witold Jurasz

Donald Trump: Ameryka przede wszystkim

– Chroniliśmy cudze granice kosztem własnych. To już przeszłość, patrzymy w przyszłość – mówił Donald Trump w przemówieniu inaugurującym swoją prezydenturę. Jakim przywódcą będzie 45. prezydent Stanów Zjednoczonych? O tym w rozmowie z Witoldem Juraszem z Ośrodka Analiz Strategicznych i Wojciechem Cegielskim, dziennikarzem Polskiego Radia, który relacjonował amerykańską kampanię wyborczą.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Stany Zjednoczone USA Wojciech Cegielski Witold Jurasz Olaf Osica Jarosław Guzy Grzegorz Frątczak Barack Obama George Bush

"Nie ma planów zamknięcia telewizji Biełsat"

W ostatnich tygodniach głośno było o problemach Telewizji Biełsat. Białoruskojęzyczna stacja miała otrzymać znacznie niższą dotację od resortu spraw zagranicznych. Czy telewizja zostanie zlikwidowana? Jaka jest jej rola w kształtowaniu białoruskiej opinii publicznej? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych i Agnieszka Romaszewska-Guzy, redaktor naczelna TV Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Biełsat Białoruś Agnieszka Romaszewska media Aleksander Łukaszenka Witold Jurasz MSZ Beata Szydło