Polskie Radio
Section05

zdrowie

Hałas. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Dźwięki o natężeniu powyżej 85 decybeli to – jak się przyjmuje – hałas, który może szkodzić zdrowiu. Hałas uszkadzający słuch to dźwięk o głośności około 120-130 decybeli. Natomiast tło akustyczne, które nie powinno przeszkadzać nam w pracy umysłowej, to ok. 30 decybeli. O hałasie w audycji "Ekspres Jedynki", z okazji przypadającego 25 kwietnia Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, opowiedział dr hab. inż. Tadeusz Wszołek z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA badania hałas hałas w biurze

"Stan dwóch z nich jest bardzo ciężki". Minister zdrowia o górnikach z "Pniówka" przebywających w szpitalu

Stan dwóch górników poszkodowanych w wypadku w kopalni Pniówek, leczonych w Siemianowicach Śląskich jest bardzo ciężki. Minister zdrowia Adam Niedzielski, który był dzisiaj w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń, poinformował, że w placówce jest leczonych 21 pacjentów z kopalni Pniówek.
Zobacz więcej na temat:  górnictwo górnicy pomoc szpital Adam Niedzielski wypadek POLSKA społeczeństwo

Ustawa o bezpieczeństwie pacjenta. Szef MZ o jakości w systemie zdrowia

- Reforma ta definiuje pojęcie jakości w systemie opieki zdrowotnej. Za analizowanie jakości i wypłacanie premii za jakość odpowiedzialny będzie NFZ - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta jest w tej chwili finalizowany.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia polityka społeczeństwo służba zdrowia NFZ reforma

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19

Europejska Agencja Leków i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowały w pierwszych dniach kwietnia, że rekomendują czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 80 lat i starszych. Od wczoraj, 20 kwietnia, osoby po 80. roku życia, decyzją ministra zdrowia, będą mogły przyjąć kolejną dawkę przypominającą szczepionki. 
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepienia społeczeństwo senior

Psychiatra: im więcej bodźców, tym łatwiej zapamiętujemy

- Osoby, które znane są z zapamiętywania np. długich, numerycznych ciągów, wyobrażają je sobie często z różnymi kolorami. Oznacza to, że kolory wywołują w nas pewnie emocje. Tak samo zapachy, smaki, dźwięki. One działają właściwie poprzez podobne struktury, co funkcje pamięci. Dlatego utrwalają w nas lepiej różne rzeczy - mówił w radiowej Jedynce prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  pamięć Agnieszka Kunikowska psychiatra psychiatria