Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Gerontokardiologia. Zyski z naukowego i holistycznego podejścia do kardiologii wieku podeszłego

W dobie starzejącego się społeczeństwa, jednocześnie przyszłością, jak i największym wyzwaniem kardiologii jest starość. Dojrzała kardiologia to kardiologia kompleksowa, skoordynowana, oparta na współpracy lekarzy różnych specjalności. Badania prof. Piotra Jankowskiego potwierdzają biologiczny czynnik starzenia się układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna zdrowie serce kardiologia seniorzy Gerontokardiologia geriatria

"Najszczęśliwszy dzień" - monodram inspirowany życiem Elżbiety Czyżewskiej [WIDEO]

Tuż przed premierą monodramu "Najszczęśliwszy dzień", inspirowanego życiem Elżbiety Czyżewskiej, studio Czwórki odwiedziła Barbara Garstka. - To spektakl muzyczny, w którym wykonam m.in. piosenki śpiewane przez Elżbietę Czyżewską - opowiadała aktorka. - Wierzę, że będzie to fajna przygoda. Chcę widzów posadzić na tej karuzeli, żeby kręcili się razem ze mną.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Elżbieta Czyżewska monodram Teatr Kamienica Barbara Garstka spektakl TEATR

Pośladki Dawida, czyli obrona honoru klasycznej rzeźby Michała Anioła

Cecilie Hollberg, dyrektorka florenckiej Galleria dell'Accademia, wzywa do obrony wizerunku i godności najsłynniejszej rzeźby swojego muzeum, czyli Dawida Michała Anioła. Dzieło to bowiem w ostatnim czasie pojawia się na koszulkach, ręcznikach, kieliszkach, i to w pozach szkalujących wg dyrektorki to klasyczne dzieło sztuki. Producenci i sprzedawcy uważają, że mają pełne prawo przerabiać wizerunek rzeźby Dawida, jak chcą, gdyż znajduje się on w domenie publicznej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA rzeźba Michał Anioł Florencja domena publiczna prawa autorskie Unia Europejska Paweł Turski Piotr Łodej

Sztuczna inteligencja zagraża kreatywności? "Powstaje pytanie, jak daleko możemy się posunąć"

Ponad 200 artystów podpisało się pod listem wzywającym do odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Billie Eilish, muzycy z Pearl Jam czy R.E.M. Twierdzą oni, że AI w przyszłości może zagrażać ludzkiej kreatywności. - Jeżeli uda nam się zbudować dostatecznie skomplikowaną sztuczną inteligencję, to ona będzie wyręczać specjalistów kreatywnych. W długim horyzoncie czasowym należy się z tym liczyć - ocenia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej sztuczna inteligencja technologie technologia

Pył znad Sahary w natarciu. Co oznacza? Kto powinien uważać?

Nad Polskę znów nadciąga pył saharyjski. Jego konsekwencją będą nie tylko brudne samochody, ale i gorsze samopoczucie. Synoptycy ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Jak dodają, tym razem zjawisko osiągnie swoje apogeum. Kto powinien szczególnie uważać? - O tym w Trójce mówili Barbara Toczko z Departamentu Monitorowania Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.
Zobacz więcej na temat:  sahara jakość powietrza smog alert pogodowy Alert RCB IMGW Piotr Łodej wiatr Trójka pogoda Grzegorz Walijewski

Kiedy powinniśmy pójść do psychologa?

- Do psychologa powinniśmy udać się, kiedy widzimy, że coś naprawdę nas niepokoi. Jeśli coś jest nie w porządku, to nie powinniśmy czekać. Lepiej zapobiegać, niż potem naprawdę przyjść już z ogromnym problemem, który często ciągnie się latami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholog i psychoterapeutka. Czy możemy wtedy liczyć na skuteczną pomoc?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka społeczeństwo zdrowie Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska psychologia

O konsekwencjach siedzącego trybu życia. Jak zadbać o nasze zdrowie?

- Samo ruszenie się z domu powoduje, że poprawia się ciśnienie, wydolność fizyczna, poziom cukru, wolniej postępuje miażdżyca, i po prostu dłużej utrzymujemy się w dobrym zdrowiu - wymienia dr Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. Długie godziny przy biurkach lub na sofach są bardzo szkodliwe - w samej Holandii, według wyliczeń ekspertów, siedzący tryb życia prowadzi do 21 tys. zgonów rocznie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej zdrowie aktywność fizyczna aktywność

"Ba!". Konstanty Ildefons Gałczyński w monodramie Łukasza Borkowskiego

Konstanty Ildefons Gałczyński będzie bohaterem kameralnego monodramu, który w środę 10 kwietnia zostanie wystawiony w środku Puszczy Piskiej, w Praniu na Mazurach. Wystąpi Łukasz Borkowski, aktor, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, a całość została przygotowana na podstawie poematu Wojciecha Kassa "Ba!". 
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borkowski monodram Konstanty Ildefons Gałczyński Martyna Podolska Leśniczówka Pranie

Czy plastikowe opakowania są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Jakie opakowania plastikowe powinniśmy wybierać, żeby te były bezpieczne dla naszego zdrowia? - Proponowałabym skupić się na logo, które znajduje się na każdym opakowaniu przeznaczonym do kontaktu z żywnością, w tym też na butelkach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia doktor nauk chemicznych i dietetyk Jolanta Flejszar-Olszewska. Co ono zawiera?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka społeczeństwo plastik zdrowie Jolanta Flejszar-Olszewska

"Piegowaty koncert" na 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom: edukacja i zabawa w jednym

- Atmosfera tych koncertów jest nie do opisania. W miarę upływu czasu ilość słuchaczy wokół muzyków na scenie zwiększa się - przyznaje Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Kolejny z nich, zatytułowany "Mały Książę i piegowata księżniczka. Opowieść słodka jak cukierniczka", odbędzie się 6 kwietnia; powracający po przerwie cykl będzie pierwszym z występów na żywo w ramach obchodów 9. urodzin Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Daria Druzgała Katarzyna Stoparczyk Paweł Siwek Dwójka Mały Książę studio im. Witolda Lutosławskiego

Puchar Polski: Wisła Kraków i Pogoń Szczecin w finale pełnym podtekstów

Wiemy już, kto zagra w finale Pucharu Polski. O trofeum zawalczą Pogoń Szczecin i Wisła Kraków; do starcia dojdzie 2 maja na stadionie PGE Narodowy. Już teraz wiemy, że będzie miało wiele podtekstów: dla drużyny ze Szczecina będzie to okazja do zdobycia pierwszego poważnego trofeum do swojej gabloty. Z kolei prezes Wisły Kraków zagroził walkowerem ze strony jego drużyny, jeśli na mecz nie zostaną wpuszczeni kibice "Białej Gwiazdy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Dariusz Urbanowicz wisła kraków Pogoń Szczecin

Władysław Tatarkiewicz. Jaka była jego "Historia filozofii"?

Władysław Tatarkiewicz to wybitny intelektualista, filozof i varsavianista. - Pomimo że studiował za granicą i wydaje się, że przejął pewne inspiracje z filozofii światowej, to jednak zachował przy tym bardzo ścisłe relacje z polską filozofią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Starzyński z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Władysław Tatarkiewicz filozofia Historia filozofii Agnieszka Gil-Świderska