Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Papugi - przyjaciele na długie lata

Papugi bardzo przywiązują się do ludzi i traktują ich jak partnerów życiowych. Oczekują bliskiego kontaktu z człowiekiem i bardzo nie lubią samotności. Duże papugi żyją dłużej niż małe. Nawet zwykła papużka falista w wieku 25 lat potrafi być jeszcze całkiem dziarskim ptaszkiem. Duże papugi mogą spokojnie dożyć do 45 lat, a nawet dociągnąć do pięćdziesiątki.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka ptaki Andrzej Kruszewicz Dariusz Pieróg papuga

Wybrał się na L4 do Meksyku. Sąd uznał, że mógł to zrobić, bo miał zgodę od lekarza

Czy na L4 można polecieć za granicę? Okazuję się, że tak. Warunek jest tylko jeden - osoba przebywająca na zwolnieniu musi mieć zalecenie lekarskie dotyczące zmiany otoczenia. Tak postanowił sąd rozpatrujący sprawę pewnego mężczyzny, który wyjechał do ośrodka leczenia w Meksyku. Okazało się, że doniesienie złożyła na niego była żona.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej zwolnienie lekarskie Meksyk Izabela Kostyszyn

Prof. Jadwiga Puzynina: dzięki tej prośbie zrozumiałam, że Norwid potrzebuje słownika

- Zwróciła się do mnie Basia Falencka, obecnie Supko, która była słuchaczką mojego konwersatorium dotyczącego nazw wartości. Powiedziała, że chce u mnie pisać pracę magisterską o wartościach w pismach Norwida. Poczułam się trochę niewyraźnie, bo mało wiedziałam o Norwidzie - mówiła w archiwalnym nagraniu profesor Jadwiga Puzynina. Wybitna humanistka zmarła 8 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Puzynina wspomnienie Anna Lisiecka Dwójka Cyprian Kamil Norwid KULTURA

Trwa nabór wniosków do programu dotacyjnego "Kultura – Interwencje 2025"

Wspieranie różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych oraz tworzenie warunków dla wzmacniania uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Wszystko to poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury oraz projektów zwiększających obecność kultury w życiu społecznym. Trwa nabór wniosków w programie NCK "Kultura - Interwencje".
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Roch Siciński Dwójka KULTURA

Dzień Języka Ojczystego. "Język polski literacki przejmuje słowa z rapu"

Rap to ekspresja językowa kultur wielkiego miasta. Zdaniem profesora Kazimierza Ożóga ma niemałe znaczenie dla rozwoju języka polskiego. - Rap pokazuje mechanizmy językowe, które tworzą nowe słowa, nowe wyrażenia - opowiada. - Zdarza się, że język polski literacki przejmuje słowa z rapu, np. spoko. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Po co nam znaki diakrytyczne i dlaczego język jest ojczysty, a nie macierzysty?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w audycji "Zapraszamy do Trójki" to okazja, aby pomówić właśnie o naszym języku ojczystym. I od razu nasuwa się pytanie: dlaczego o ojczystym, a nie macierzystym? W audycji przyjrzeliśmy się także niektórym zawiłościom językowym, które stanowią o jego odrębności i pięknie.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka mowa język ojczysty Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Michał Nogaś Aleksandra Dobieszewska Michał Jędrkowiak Jacek Frentzel językoznawstwo

"Świat malowany drobiazgami na świetlistym tle". Wspomnienie o Renacie Gorczyńskiej

- W opowieściach Renaty odbijał się świat wczorajszy z całym jego pociągającym bogactwem, z wyrazistymi sylwetkami bohaterów; świat malowany drobiazgami na świetlistym tle. Ale w samej Renacie obok tego "wczoraj" było zawsze "dzisiaj". Była jej pasja życia, dudniący śmiech, chmury dymu papierosowego, nigdy niezaspokojona ciekawość - tak zmarłą Renatę Gorczyńską wspominał Marek Zagańczyk.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze wspomnienie Renata Gorczyńska Dorota Gacek Dwójka odeszli 2025

Życie w rodzinie wielodzietnej. "Staram się wykorzystać każdy moment obecności z dzieckiem"

- Nauczyłam się, że dzieci nie potrzebują czasu super wyjątkowego, że oto nagle wyjeżdżamy i nie wiadomo, co się dzieje. Tak naprawdę ta relacja buduje się codziennie, na przykład jedna córka wraca wcześniej ze szkoły i mamy ten czas, gdy jesteśmy we dwie - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Milena Bijata - mama szóstki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam Karina Terzoni

Dlaczego warto dekonstruować historyczne mity? Książka "Historia (nie) na sprzedaż"

Niektóre z historycznych mitów powstały na skutek wymieszania legend z historycznymi faktami. Inne stworzono w konkretnym celu, np. ze względów politycznych lub narodowotwórczych. Jak pogodzić dwie pamięci? Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był profesor Robert Traba, historyk i politolog, autor książki "Historia (nie) na sprzedaż".
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-niemieckie Jakub Kukla Robert Traba Dwójka historia Polski

Film, który nie ma sobie równych. 50 lat "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy

Uchodzi za najbardziej dynamiczne i nowoczesne dzieło polskiego kina. Na jego planie spotkało się kilkudziesięciu aktorów i ponad stu statystów. Niezapomnianą muzykę stworzył Wojciech Kilar, a w ciągu pierwszego roku obraz obejrzało ponad 6,5 mln widzów. Mija 50 lat od premiery filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda FILM film polski kino Władysław Reymont KULTURA Łódź rewolucja przemysłowa Dwójka Sebastian Smoliński