Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Scena Szpilmana - Jedynka Live". Szymon Pejski zaprasza na koncert

- Ideologicznie jest to utwór, w którym chciałem zawrzeć trochę może naiwną myśl, że pieniądze to nie wszystko, że w życiu też są inne rzeczy istotne i że w zasadzie wiele rzeczy można zrobić bez pieniędzy - tak Szymon Pejski mówi o swojej nowej piosence "Hej dziewczyno", którą wkrótce będzie można usłyszeć podczas koncertu na żywo na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Szymon Pejski piosenka lata 60 lata 70 Quentin Tarantino

Muzeoterapia - muzea, które leczą

- Muzea opowiadają nam o życiu, opowiadają nam o przeszłości, opowiadają nam o ludziach, opowiadają nam o trudnych momentach w historii. Ta narracja muzealna jest swego rodzaju kierunkowskazem, można by powiedzieć też zwierciadłem - mówi prof. Robert Kotowski, historyk, wykładowca UW, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, prekursor muzeoterapii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska muzeum terapia psychologia arteterapia zdrowie

"Crème de la crème". Obrazy m.in. Canaletta i Bacciarellego na Zamku Królewskim w Warszawie

Obrazy Bernarda Bellotta (Canaletta) czy innego królewskiego malarza - Marcella Bacciarellego to tylko część eksponatów, które zwiedzający od kilku dni mogą oglądać w ramach wystawy "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022". I właśnie obrazom przyjrzeliśmy się w ramach audycji "Skarby kultury polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zamek Królewski Warszawa malarstwo Stanisław August Poniatowski

Robert Holtzman: bycie "depeszem" to coś więcej niż bycie fanem

24 marca to dzień premiery płyty Depeche Mode "Memento Mori". Próżno szukać drugiego zespołu, który doczekałaby się tak silnej subkultury. Co to znaczyło i znaczy bycie "depeszem”. Jak to wyglądało w szarej rzeczywistości PRL? O tym opowiadają fani grupy: Robert Holtzman, muzyk i Numer Raz - raper, producent muzyczny i dziennikarz Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Depeche Mode muzyka rozrywkowa

Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego

Położony malowniczo na skarpie wiślanej, w centrum Warszawy, przez blisko 200 lat właściwie nie funkcjonował jako pałac. I można powiedzieć, że zniknął ze świadomości mieszkańców stolicy. Dopiero od niespełna 40 lat odzyskuje należne mu miejsce: jednego z piękniejszych pałaców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski SZTUKA architektura Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa Zamek Ujazdowski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Kamila Sachnowska: "Zawołani po imieniu" to Polacy, których upamiętniamy

- Jednym z filarów naszego programu są rodziny Polaków, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów. "Zawołani po imieniu" - tak nazywamy tych, których upamiętniamy. Do tej pory upamiętniliśmy 72 osoby w 30 miejscowościach - mówiła w "Poranku Dwójki" Kamila Sachnowska, kierująca programem "Zawołani po imieniu" Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego okupacja niemiecka Żydzi Dwójka