Polskie Radio
Section05

Jedynka

Nowoczesne technologie w służbie historii. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie ze specjalną aplikacją

Muzeum Warmii i Mazur uruchomiło specjalną aplikację, która przenosi nas w czasie. Dzięki niej zwiedzający mogą zobaczyć, jak w średniowieczu wyglądały komnaty olszyńskiego zamku. Dla graczy komputerowych przygotowano grę związaną z pobytem tu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Olsztyn technologie Mikołaj Kopernik

Magda Mikołajczuk o książce "Moje życie z Tomkiem" Doroty Sumińskiej

W przeddzień Walentynek - o książce Doroty Sumińskiej "Moje życie z Tomkiem", w której znana lekarka weterynarii i publicystka opisuje swój niezwykły związek z lekarzem Tomaszem Wróblewskim. Byli parą w liceum, potem ponownie spotkali się po ponad 30 latach i znów pokochali. Kiedy planowali przeprowadzkę za granicę, aby tam cieszyć się emeryturą, Tomasz nagle zmarł. Miesiąc po ich ślubie, w listopadzie 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki Walentynki

Otyłość u dzieci i młodzieży - jak z nią walczyć? Ekspertka podpowiada

Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z nadmierną masą ciała. Prawo ogranicza sprzedaż słodkich i słonych przekąsek w szkole, wymusiło podniesienie ceny słodkich napojów… a może trzeba wprowadzić obowiązkową godzinę ruchu? Co jeszcze można zrobić, by ograniczyć wzrost otyłości wśród dzieci? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zdrowie dziecka zdrowie otyłość dzieci słodycze dieta infografika

Rok 1918, czyli wolność odzyskana. Jak wyglądała polska walka i dyplomacja?

Rok 1918, czyli wolność odzyskana. Generalny gubernator gen. Hans von Beseler potajemnie opuścił Warszawę, a Polska Organizacja Wojskowa, razem z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej podległej Radzie Regencyjnej, rozbrajała oddziały niemieckie w stolicy. W Królestwie Polskim było około 80 tysięcy żołnierzy niemieckich, na froncie wschodnim około 600 tysięcy. Józef Piłsudski, symbol walki o Polskę z bronią w ręku, przyjechał do stolicy 10 listopada 1918 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Józef Piłsudski historia Polski odzyskanie niepodległości prof. Andrzej Nowak I wojna światowa

Młodzi kierowcy częściej stwarzają zagrożenie na drogach. Jak temu zaradzić?

Policyjne dane nie kłamią - kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lat stwarzają najwięcej niebezpiecznych sytuacji na naszych drogach. Jak z tym walczyć? Propozycji jest wiele - to m.in. dodatkowe szkolenia, zmiana wieku, od którego można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, albo zakaz samodzielnej jazdy w godz. 22.00-6.00. 
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Daniel Wydrych bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

Światowy Dzień Radia 2024. Reportaż o kolekcjonerze odbiorników [POSŁUCHAJ]

13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Z tego powodu prezentujemy reportaż o kolekcjonerze radioodbiorników. Kolekcja Zbigniewa Klimczaka to 400 samochodowych odbiorników radiowych i 150 stacjonarnych. Bohater reportażu prowadzi warsztat samochodowy i tam w specjalnej gablocie prezentuje swoje skarby. Każdy ma swoją historię... jedno radio należało na przykład do Elvisa Presleya. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak radio Polskie Radio historia radiofonii Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Dorota Boniecka-Górny pr poleca