Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Huragan" Wacława Gąsiorowskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"!

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - tym razem wędrujemy do czasów napoleońskich i prezentujemy czytelnikom w wydaniu dźwiękowym pierwszą ze wspaniałych powieści Wacława Gąsiorowskiego należącą do tak zwanej trylogii napoleońskiej. Dzieło nosi tytuł "Huragan". Czyta Krzysztof Kolberger.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura KSIĄŻKA książki Anna Stempniak

100 lat traktatu ryskiego. Specjalna wystawa i ścieżka zwiedzania Zamku Królewskiego

"Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 roku" to tytuł wystawy, która zostanie otwarta na Zamku Królewskim w Warszawie. Została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę z bolszewicką Rosją. Wystawa będzie pokazywana na Dziedzińcu Wielkim Zamku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Zamek Królewski Kresy Dwudziestolecie międzywojenne

"Teologia Tolkiena". Ks. prof. Stanisław Adamiak: to bardziej książka o wierze

- Trochę brakuje czasem pozycji, które przybliżałyby takie problemy teologiczne, katechizmowe, w formie bardziej przystępnej, może właśnie odwołując się do przykładów, które mogą być zrozumiałe dla szerszych kręgów - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Stanisław Adamiak, autor książki "Teologia Tolkiena".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko KSIĄŻKA czytelnictwo teologia J.R.R. Tolkien chrześcijaństwo

"Mówi o tym, co rządzi psychologią szachowych rozgrywek". Brzozowski o książce Garriego Kasparowa

- Osobowość Garriego Kasparowa to jest wulkan emocji, błyskotliwej inteligencji. Nic więc dziwnego, że oprócz szachów angażuje się również w działalność społeczną i polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Brzozowski, wydawca książki pt. "Ostatni bastion umysłu".
Zobacz więcej na temat:  szachy Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Garri Kasparow KSIĄŻKA czytelnictwo literatura

Lodowski: przez popkulturową papkę brakuje miejsca na samodzielne rozmyślanie

- Nadmiar edukacji rzeczywistością z popkulturową papką, jaka jest nam przedstawiana, sprawia, że puchnie nam wnętrze i nie znajduje się w nim przestrzeń na samodzielne rozmyślania i na kiełkowanie wiedzy, którą zyskujemy na różnych poziomach edukacji - powiedział publicysta Miłosz Lodowski. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria?" byli również dr Zbigniew Mańkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz reżyser teatralny Piotr Tomaszuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko społeczeństwo

"Kieślowski wiedział, jak opowiadać o rzeczach ważnych"

Moralne wybory pomiędzy dobrem a złem, postrzeganie jednostki na tle społecznych zmian, polityczne oddziaływanie na człowieka, trud życia w stanie wojennym, w latach 80., procesy sądowe, w których bestialsko skazywano za nieposłuszeństwo, a także poszukiwanie wolności, nadziei, prawdy, piękna - wszystko to interesowało Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najważniejszych twórców filmowych w kinie światowym XX wieku. 13 marca minie 25. rocznica śmierci reżysera "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki" i "Trzech kolorów".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski FILM kino

Historia jednej znajomości. Za kulisami obrazu "Dama z gronostajem"

Ukrywała się przed okupantami, wywieziono ją z kraju, była obiektem pożądania Hermana Göringa i Adolfa Hitlera. Po tych wszystkich przejściach odpoczywa w muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Mowa oczywiście o "Damie z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci. Kogo właściwie widzą ci, którzy tłumnie przychodzą oglądać najdroższe dzieło sztuki w polskich zbiorach?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Leonardo da Vinci SZTUKA Włochy Mediolan

"Diagnozy" Gustave'a Thibona. XX wiek na lekarskiej kozetce

– Gustave Thibon chwyta ducha czasu, rozumie człowieka lepiej i rozumie, że całe zło, które się pojawiło, ma źródło nie tyle w samych książkach, ile w nieuporządkowanych duszach tych, którzy je pisali – powiedział Mateusz Matyszkowicz. "Trójkowy chuligan literacki" tym razem zrecenzował dla nas książkę francuskiego filozofa pt. "Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej".
Zobacz więcej na temat:  literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka filozofia