Polskie Radio
Section05

KULTURA

Polish Women Photographers. Uwierzyć w kobiecą fotografię

- Nie chcemy powiększać przepaści między fotografami a fotografkami. Natomiast bardzo chcemy zwracać uwagę na to, że kobiety istnieją w tym środowisku i to dość aktywnie. A często się zdarza, że niestety są pomijane. Zwróćmy uwagę na wiele festiwali, nie tylko w Polsce. Często wśród jury mamy jedną fotografkę albo w ogóle. Czasami kobieta nie ma w sobie tyle wiary w siebie, żeby upomnieć się o swoje miejsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wakuluk, autorka projektu Polish Women Photographers. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA fotografia SZTUKA społeczeństwo

"1000 filmów, które tworzą historię kina". Prof. Kletowski: udało się utrzymać wielogłosowość tej publikacji

- Tytuł jest podchwytliwy, ponieważ nie chodzi tu tylko o jedną historię pisaną przez kanon dzieł dziesiątej muzy, który staraliśmy się przewietrzyć. Są filmy kanoniczne jak "Obywatel Kane", są też takie, które wyjęliśmy z szuflady. Z perspektywy dnia dzisiejszego okazują się nie mniej ważne niż te namaszczone przez krytyków, historyków kina dekadę temu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Kletowski, filmoznawca, redaktor publikacji "1000 filmów, które tworzą historię kina".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA HISTORIA literatura czytelnictwo kino FILM

Literackie bingo w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu

- Zachęcamy, aby sięgnąć po książki oraz dowiedzieć się czegoś więcej o literackich patronach roku 2021 za pomocą naszego #BraczBingo - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wojtaszek z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  biblioteka Stanisław Lem Krzysztof Kamil Baczyński Cyprian Kamil Norwid Tadeusz Różewicz KSIĄŻKA Jacek Butlewski Rok Lema Rok Norwida Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Rok Tadeusza Różewicza

"Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"!

W ramach projektu "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, wybieramy się do czasów romantyzmu i prezentujemy nieco mniej znany utwór z prozatorskiego dorobku największego przedstawiciela tej epoki literackiej w Niemczech, Johanna Wolfganga von Goethego - powieść dydaktyczną "Lata nauki Wilhelma Meistra". Czyta Marek Bargiełowski.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook Anna Stempniak literatura KSIĄŻKA książki

"Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"!

W ramach projektu "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, wybieramy się do czasów romantyzmu i prezentujemy nieco mniej znane dzieło z prozatorskiego dorobku największego przedstawiciela tej epoki literackiej w Niemczech, Johanna Wolfganga von Goethego - powieść dydaktyczną "Lata nauki Wilhelma Meistra". Czyta Marek Bargiełowski.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook Anna Stempniak literatura KSIĄŻKA książki Trójka

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Osiecka to fajna dziewczyna

"Ale Osiecka to fajna dziewczyna – skądkolwiek ją wygonią, znajdzie sposób, żeby swoje powiedzieć (…) w "Podwieczorku przy mikrofonie" przemyciła rosyjską piosenkę "Murka" – świetnie ją przełożywszy (…) Tekst jest najwyraźniej z czasu wojny domowej – "Murka, miła Murka, dziewczyna zła, zdradziła swą ferajnę, poszła do roboty w Czeka – za co zginąć musi (…) – Ciekawa jestem, jak długo pozwolą śpiewać tę znakomitą piosenkę" – notowała w "Dzienniku" z 10 stycznia 1965 roku Maria Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka serial dyskusja Barbara Marcinik Piotr Majewski

"Wielka dama pod każdym względem". Wspomnienie o Lidii Lwow-Eberle

- Warto pamiętać o niej jako o osobie, która swoją postawą, swoim życiem wskazywała, jak należy się zachować godnie w życiu, żeby nie tylko je przeżyć, ale żeby miało wiele wartości - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski na temat zmarłej niedawno Lidii Lwow-Eberle. Gośćmi audycji "Aria czy Barbaria?" byli także Małgorzata Gosiewska i Mikołaj Mirowski.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Polskie Radio 24 POLSKA Arkadiusz Gołębiewski Małgorzata Gosiewska

"Mamy fantastyczne nagrody dla dzieci". Szefowa "Czterech Pór Roku" o feriach z Polskim Radiem

- Mamy moc atrakcji i to codziennie - mówiła Magdalena Szturemska, szefowa "Czterech Pór Roku" w Programie 1 Polskiego Radia i pomysłodawczyni "Zimy z Radiem". Gośćmi audycji byli też: red. naczelna radiowej "Czwórki", Hanna Dołęgowska, Piotr Majewski, szef publicystyki kulturalnej w "Trójce" oraz Klaudia Borowa z Polskiego Radia Dzieciom.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ferie zimowe radio dzieci rodzice W POLSKIM RADIU