Polskie Radio
Section05

POLSKA

Nowości w prawie pracy. Poseł Nowej Lewicy: zmiany, które pozwalają na dłuższy odpoczynek są dobre

- Odpoczywanie od pracy jest także częścią pracy, ponieważ pracownik, który jest niewypoczęty, nie jest efektywny w pracy. Pokazują to różne badania. Uregulowanie tej kwestii jest bardzo potrzebne, jeśli chodzi o implementację praw Unii Europejskiej w Polsce - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec. 
Zobacz więcej na temat:  prawo pracy społeczeństwo

"Zamiast pisać listy, lepiej porozmawiajmy". Minister zdrowia odpowiada RPO ws. dostępności leków

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że obywatele odniosą większą korzyść, jeżeli przedstawiciele administracji publicznej będą ze sobą rozmawiać, a nie wymieniać się listami. Szef resortu zdrowia odniósł się w ten sposób do pisma Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym zwraca się do Adama Niedzielskiego o wskazanie działań, które zostały podjęte, aby zapewnić dostęp do leków w aptekach. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski Rzecznik Praw Obywatelskich leki

"Mamy nadzieję, że nasi koalicjanci dotrzymają nam kroku". Terlecki o projekcie ws. SN

- Trwają rozmowy i konsultacje o projekcie ws. SN. Znamy stanowisko UE, a więc ten projekt nie może być jakoś poważnie zmieniony. Wciąż mamy nadzieję, że jednak nasi koalicjanci dotrzymają nam kroku - powiedział wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Terlecki Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska zjednoczona prawica Sąd Najwyższy Unia Europejska polityka

Spotkanie szefów MON Polski i Rumunii. Błaszczak: wsparcie Ukrainy ważne dla niepodległości naszych krajów

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że wspieranie Ukrainy jest ważne dla niepodległości Polski i Rumunii. Sef MON spotkał się z ministrem obrony narodowej Rumunii Angelem Tilvarem. Razem odwiedzili żołnierzy NATO - w tym rumuńskich - stacjonujących w mazurskim Bemowie Piskim w ramach batalionowej grupy bojowej w formacie Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Puda: chcemy jak najszybciej wystąpić do KE o pieniądze w ramach KPO

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zapewnił, że trwają prace nad tym, aby "Polska jak najszybciej wystąpiła do KE o pieniądze w ramach KPO". - Myślę, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się już jutro, będziemy trochę więcej wiedzieć - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Puda Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Krajowy Plan Odbudowy fundusze europejskie fundusze unijne Komisja Europejska Unia Europejska

ALERT POGODOWY IMGW ostrzega: uwaga na gęste mgły i opady deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą dla północnego-wschodu Polski i przed intensywnymi opadami deszczu dla regionów południowych. W górach do końca dnia może mocniej prószyć śnieg. Synoptyk IMGW Michał Folwarski przekazał, że "na przeważającym obszarze kraju może padać deszcz".
Zobacz więcej na temat:  IMGW pogoda zima śnieg prognoza pogody społeczeństwo alert pogodowy

Podatek od nadmiarowych zysków. Premier Morawiecki: cała Europa wręcz zachęca do tego

- Cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków; także my wprowadzamy mechanizmy o charakterze daniny na najbogatsze firmy energetyczne, wśród nich są producenci energii z OZE - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do zastrzeżeń portugalskiej firmy z sektora OZE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia odnawialna podatki społeczeństwo OZE

Projekt zmian w ustawie o SN. Premier: w ocenie naszych legislatorów nie narusza prerogatyw prezydenckich

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zdaniem rządowych legislatorów w projekcie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym "nie ma ani naruszenia prerogatyw prezydenckich w najmniejszym stopniu, ani nie ma też przekroczenia zapisów konstytucyjnych". Jak dodał "tutaj jest kwestia interpretacji tych zapisów ustawy, które zostały przedłożone".
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Mateusz Morawiecki Sąd Najwyższy reforma sądownictwa