Polskie Radio
Section05

POLSKA

Prof. Legutko: elity europejskie traktują władze RP jako śmiertelnego wroga

- Nastawienie jest wyraźnie wrogie i niewiele można zmienić. W kuluarach mówi się, że Polska wspaniale się zachowuje w sprawie Ukrainy, ale ma nacjonalistyczny rząd. Na zasadzie, że "Polacy są dobrzy, ale rząd RP już nie". I rzekomo jest to niedobre dla Europy - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski Ukraina wojna na Ukrainie Rosja USA

"Ten rok skończymy z jednocyfrową inflacją". Wiceminister finansów o stanie polskiej gospodarki

- Czynniki, które powodowały presję inflacyjną, dziś mają dużo mniejsze znaczenie. Jako Polska odczujemy to z pewnym opóźnieniem (…), choć 17,2 proc. inflacji to niżej, niż spodziewali się eksperci (...). W połowie roku odczyty inflacyjne będą dużo niższe, na koniec roku powinny być jednocyfrowe - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA gospodarka polska inflacja społeczeństwo walka z inflacją Artur Soboń Dorota Kania

Słowa Tuska nt. Daniela Obajtka. Sobolewski: mocne jak na kogoś, kto szedł ręka w rękę z Putinem

- To mocne słowa jak na kogoś, kto z Putinem ręka w rękę szedł w czasie, gdy był premierem polskiego rządu; którego rząd proponował Rosjanom kupno Lotosu; za którego czasów Polska była uzależniona prawie w stu procentach od rosyjskiej ropy naftowej - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, odnosząc się do wypowiedzi lidera PO Donalda Tuska nt. prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.
Zobacz więcej na temat:  polityka Krzysztof Sobolewski Donald Tusk Daniel Obajtek Grzegorz Jankowski

Orlen ogłosi dziś nową strategię. Jest to konieczne m.in. z uwagi na fuzję z Lotosem i PGNiG

PKN Orlen ogłosi dziś zaktualizowaną strategię. Zaprezentowana zostanie też nowa polityka dywidendowa. Członek zarządu Jan Szewczak tłumaczył podczas piątkowej konferencji Orlenu, że nowa strategia jest konieczna między innymi z powodu przejęcia Grupy Lotos i PGNiG. Władze spółki mają też odnieść do kwestii dostaw i aktualnej sytuacji spowodowanej przerwaniem przesyłu ropy z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Orlen energetyka PKN Orlen GOSPODARKA

Dokumenty cyfrowe zrównane z tradycyjnymi? Dziś rząd może podjąć decyzję w tej sprawie

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się między innymi projektem specustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych. Nowe rozwiązania mają ułatwić realizację takich przedsięwzięć. Ministrowie omówią również projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który zakłada zrównanie dokumentów elektronicznych z tymi tradycyjnymi.
Zobacz więcej na temat:  rząd Mateusza Morawieckiego polityka środowisko

PR24 Dr Bartoszewicz: do roku 2015 Polska importowała ropę głównie z Rosji, potem nastąpiła dywersyfikacja

- Dziś sytuacja jest odmienna od tego, co było, na przykład, w latach 2013-2015, kiedy ropa w 98 procentach pochodziła z zagranicy, przede wszystkim z Rosji. Polska mocno to zdywersyfikowała. Dobrze, że mamy koncern multienergetyczny. Obecnie kierunek wschodni - dostaw ropy z Rosji - został całkowicie zamknięty - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z SGH. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka Orlen GOSPODARKA