Polskie Radio
Section05

PRL

Porozumienia Sierpniowe. Gdzie są oryginały dokumentów?

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa IPN Związek Sowiecki porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Solidarność historia Polski komunizm

"Całe życie Anny Walentynowicz było usłane krzyżami"

- Swoimi talentami pokazywała, że nawet ludzie tak doświadczeni jak ona, samotna, biedna, skromnie żyjąca, mogą się bić o Polskę i są w tej walce niezbędni - mówił w audycji Pamiętaj to Solidarność dyrektor Państwowego Archiwum Wojskowego prof. Sławomir Cenckiewicz, autor biografii "Anna Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz Stocznia Gdańska Solidarność Lech Wałęsa porozumienia sierpniowe PR24

Piosenkarze czasów PRL. Między Wschodem a Zachodem

Maciej Kossowski, Krzysztof Klenczon, Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Stan Borys, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Zaucha. Tych ośmiu piosenkarzy –  bohaterów książki Emilii Padoł – na stałe zapisało się na kartach polskiej muzyki rozrywkowej. Śpiewali piosenki, którymi żyło pokolenie lat 60., 70., i nie tylko. Ze swoją muzyką inspirowaną zachodnim jazzem trafiali również na Wschód.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo piosenka MUZYKA Krzysztof Klenczon Skaldowie Andrzej Zaucha

Relacje bezpieki PRL ze służbami sowieckimi

– Rola służb sowieckich w organizowaniu aparatu bezpieczeństwa PRL była bardzo duża. Sowieci na bieżąco analizowali mechanizmy władzy w naszym kraju – opowiada historyk dr Witold Bagieński. W audycji Polskiego Radia 24 rozmowa na temat tworzenia się, funkcjonowania komunistycznej bezpieki oraz jej związków, a także zależności od służb sowieckich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski służba bezpieczeństwa historia PRL Związek Sowiecki

Polska wystąpi o reparacje? „Trzeba to wyegzekwować”

Antoni Macierewicz zaprzeczył we wtorek twierdzeniom, jakoby Polska po wojnie zrzekła się reparacji. – To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone – powiedział minister obrony narodowej. O kwestii reparacji w Debacie Poranka rozmawiali Magdalena Piejko (TV Republika), Wojciech Korkuć (artysta) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne Antoni Macierewicz Kazimierz Kik Unia Europejska