Polskie Radio
Section05
PRL

"Symbol zmierzchu PRL-u". Robert Kostro o pomniku Feliksa Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski

- Moment zdemontowania pomnika Feliksa Dzierżyńskiego 17 listopada 1989 r. był ciekawy, wszyscy sądzili, że to był pomnik z brązu, zaskoczeniem było to, że się rozpadł na oczach zgromadzonej publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański Robert Kostro PRL 1989 Muzeum Historii Polski

"Istnieje ostry spór polityczny i ideologiczny". Borowik o podziałach w polskim społeczeństwie

- Donald Trump wyraźnie powiedział, że walka toczy się między patriotami, a globalistami. Ci globaliści to są współcześni marksiści - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycyjny w okresie PRL, odnosząc się do konfliktu dzielącego Polskę i świat. Gośćmi debaty byli też inni opozycjoniści - Andrzej Michałowski oraz Wojciech Borowik.
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości Święto Niepodległości 2020 opozycja demokratyczna PRL protesty w Warszawie Unia Europejska POLSKA

"Zaplecze organizacyjne i wsparcie moralne protestów". Piotr Woyciechowski o tzw. liście generałów

- Pod listem, w którym pojawia się wątek krwi na ulicach, podpisali się funkcjonariusze aparatu represji państwa komunistycznego, którzy mają doświadczenie osobiste lub strukturalne związane ze służbami bezpieczeństwa. Know-how, który mają, każe się temu przyjrzeć, to pole do popisu dla ABW, która powinna objąć kontrolą operacyjną to środowisko - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka aborcja strajk kobiet Tadeusz Płużański Piotr Woyciechowski PRL służby specjalne

"Komuniści wiedzieli, że stoją na przegranej pozycji". Andrzej Gwiazda o rejestracji "Solidarności"

- Trwała walka o szczegóły, o poszczególne słowa i przecinki, które zmieniały prawną wagę - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działacz opozycji w PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i "Solidarności" Andrzej Gwiazda. 10 listopada 1980 roku został zarejestrowany NSZZ "Solidarność". Po raz pierwszy w bloku wschodnim władza uznała niezależny od rządu i partii komunistycznej związek zawodowy.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL komunizm Andrzej Gwiazda

36. rocznica pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki. "Władza wiedziała, że zmiany są nieuchronne"

36 lat temu, 3 listopada 1984 roku, odbył się pogrzeb brutalnie zamordowanego błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na Żoliborz ściągnęło od 600 tysięcy do miliona osób chcących ostatni raz pożegnać księdza. Była to jedna z największych antykomunistycznych manifestacji w polskiej historii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Jerzy Popiełuszko HISTORIA historia PRL PRL śmierć pogrzeby

Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w jego rodzinnej parafii

Mszą w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów uczczono w Suchowoli (woj. podlaskie) 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty złożono pod jego pomnikiem i na grobie rodziców księdza: Marianny i Władysława Popiełuszków.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko POLSKA Suchowola Kościół katolicki aktualności katolickie Solidarność PRL opozycja demokratyczna regiony podlaskie

"PRL - historia prawdziwa". Prof. Jan Żaryn: Kościół stanął na drodze manipulacjom takich organizacji jak Grunwald

- Od końca lat 60. w partii komunistycznej pojawił się element komunistycznych działaczy, którzy uważali, że na gruncie skojarzeń narodowo-demokratycznych odnaleźć w społeczeństwie tych, którzy by legitymizowali władzę komunistyczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówiąc np. o narodowych komunistach z Grunwaldu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Robert Tekieli Jan Żaryn