Polskie Radio
Section05
Peru

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Uniwersytet Warszawski archeologia Peru Ameryka Południowa dyplomacja

40 lat temu Polacy odkryli Kanion Colca

Czterdzieści lat temu, w 1981 roku, Polska wyprawa dotarła do Peru, gdzie grupa sześciu podróżników odkryła i przepłynęła kajakiem Kanion Colca. Trzy lata później, w 1984 roku, dokonania zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Jednym z uczestników wyprawy był kajakarz, Jerzy Majcherzyk. Jak wspomina wyprawę? Z jakimi przeciwnościami musiał sobie radzić? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA geografia odkrywcy Peru Anna Popek

Peruwiańska Polonia w czasie epidemii. „Wiosna daje nadzieję na powrót do normalności”

„Najtrudniej było w czerwcu, lipcu i sierpniu, czyli w okresie zimowym w Ameryce Południowej. Liczba zakażonych i zmarłych rosła skokowo, szpitale były przepełnione. Obowiązywał całkowity zakaz wychodzenia z domu, spotkań rodzinnych i towarzyskich, zamknięto lokale gastronomiczne” - wspomina Mirosław Rajter.
Zobacz więcej na temat:  Peru Polonia emigracja koronawirus epidemia Lima Małgorzata Frydrych

Mirosław Rajter: dziś wodzowie rdzennych plemion są moimi przyjaciółmi

Mirosław Rajter, mimo dzielących go od Polski kilometrów, sercem wciąż wraca do ojczyzny. Do Peru wyjechał z ekspedycją naukową. Zachwycił się krajem, ludźmi, kulturą. Został, zakochał się w Peruwiance, założył rodzinę. Przez czternaście lat stał się ambasadorem polskiego języka i kultury w Ameryce Południowej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Peru POLSKA Ameryka Południowa Arkady Fiedler Małgorzata Frydrych

Kościół katolicki a problem niewolnictwa w kontekście życia Ursuli de Jesus

Od blisko dwóch miesięcy jednym z tematów, który rozgrzewa opinię publiczną na świecie jest kwestia rozliczeń z rasizmem. Wszystko zaczęło się od zabójstwa przez białego policjanta George’a Floyda w amerykańskim Minneapolis. W audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa o temacie rasizmu i niewolnictwa w oparciu o życie XVII-wiecznej mistyczki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Tomasz Terlikowski wiara religia chrześcijaństwo rasizm Peru

"To jedna z większych zagadek". Odkryte kolejne rysunki na płaskowyżu Nazca w Peru

Gigantyczne naziemne geoglify przedstawiające zwierzęta, rośliny i figury geometryczne stworzyli na tym pustynnym terenie Indianie kultury Nazca. Jaką funkcję pełniły, skoro można je podziwiać w pełnej okazałości tylko z lotu ptaka? To największa zagadka i pytanie, na które od niemal stu lat próbują odpowiedzieć badacze.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Peru archeologia odkrycia i ciekawostki