Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Brak porozumienia w KE ws. bezcłowego handlu z Ukrainą. Kością niezgody zapis dotyczący limitów

Jest polityczna zgoda w Unii Europejskiej na wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji do odbudowy Ukrainy. Chodzi o zyski generowane z zablokowanych aktywów rosyjskiego Banku Centralnego. Polityczne porozumienie osiągnęli ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli – o czym poinformowała szef polskiego MSZ-tu Radosław Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  import jedzenie Ukraina Unia Europejska Beata Płomecka Europa

Posiedzenie szefów dyplomacji w Brukseli. Minister Sikorski: ważne, by Ukraina dostała wsparcie finansowe i wojskowe

Polsce zależy, by Ukraina dostała jak najszybciej wsparcie finansowe i wojskowe. Takie stanowisko przedstawił w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z 27 państw. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Europa Bruksela dyplomacja Beata Płomecka Radosław Sikorski MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 broń Unia Europejska

Rosjanie chcą rejestracji kandydata przeciwnego wojnie. Trwa wielkie zbieranie podpisów

Rosjanie w kraju i za granicą ustawiają się w długich kolejkach, aby poprzeć swoim podpisem kandydata na prezydenta Borysa Nadieżdina. To polityk z Moskwy, który uważany jest za umiarkowanego. Jego kandydaturę zgłosiło ugrupowanie Inicjatywa Obywatelska. W swoim programie wypowiedział się przeciwko wojnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Moskwa Władimir Putin Kreml reżim wybory w Rosji polityka serwis wschodni

TYLKO U NAS "Może dojść do otwarcia nowego frontu". Ukraiński ekspert: Kreml przed "wyborami" poszukuje militarnego sukcesu

- Przed wyborami prezydenckimi w marcu tego roku Rosja będzie chciała zademonstrować społeczeństwu "sukcesy". Podejmie próbę aktywizacji działań zbrojnych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl politolog Ołeksandr Szewczenko (Studium Europy Wschodniej).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2024 USA NASZ WYWIAD relacje polsko-ukraińskie

TYLKO U NAS Zginął 10 lat temu z kulą w sercu, 25-letni Białorusin był pierwszą ofiarą Euromajdanu. "Za wolność Ukrainy"

10 lat temu 22 stycznia 2014 roku w Kijowie zginął 25-letni Białorusin Michaś Żyznieuski, mieszkający od dłuższego czasu na Ukrainie. Był to najprawdopodobniej pierwszy uczestnik Euromajdanu, który został zastrzelony podczas protestów. Został zabity podczas starć na ulicy Hruszewskiego, otrzymał kulę w serce. - Zginął za wolność, niezależność Ukrainy - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, dodając, że białoruska opozycja robi wszystko, by zachować pamięć o jego ofierze i walce z rosyjskim imperializmem.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2024 USA NASZ WYWIAD relacje polsko-ukraińskie

Spotkanie premierów Polski i Ukrainy. Donald Tusk: kiedy pojawiają się różnice zdań, to trzeba o tym otwarcie mówić

Premier Donald Tusk powiedział w Kijowie, że jeśli pojawiają się różnice w interesach Polski i Ukrainy, to trzeba otwarcie o tym mówić i szukać rozwiązań korzystnych dla obu stron. Szef polskiego rządu mówił tak po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Politycy rozmawiali między innymi o sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy i blokadzie przewoźników, a także imporcie ukraińskich produktów rolnych.
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski Ukraina bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Donald Tusk dyplomacja Europa

Rosja zagrożeniem. Szefowie MSZ Ukrainy i państw bałtyckich apelują o dalsze dostawy broni

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Unię Europejską do dalszego dozbrajania jego kraju. Szefowie dyplomacji państw ze wschodniej flanki podkreślają, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. To jeden z głównych tematów spotkania w Brukseli ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Bruksela Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 broń bezpieczeństwo dyplomacja Beata Płomecka Łotwa Litwa Finlandia Rosja

Kraje bałtyckie budują linię umocnień na granicy z Rosją. Szef MSZ Litwy: czujemy zbliżającą się wojnę

- Czujemy zbliżającą się wojnę - tak plany budowy przez kraje bałtyckie umocnień obronnych na granicy z Rosją i Białorusią skomentował szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis. Pod koniec zeszłego tygodnia o podpisaniu porozumienia w sprawie budowy tzw. bałtyckiej linii obronnej poinformowali w Rydze ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Litwa Łotwa Estonia bezpieczeństwo wojsko NATO Europa