Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Przełom ws. Białorusi. "Specjalny trybunał osądzi zbrodnie"

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka opublikowało raport na temat represji na Białorusi w przededniu sfałszowanych wyborów prezydenckich 2020 i po nich. - Publikacja raportu i przyjęcie go przez Radę ONZ ds. Praw Człowieka to pierwszy krok do stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi winnych - mówi portalowi Polskieradio24.pl Dźmitry Sałaujeu, działacz Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa prawa człowieka ONZ TYLKO U NAS Aleś Bialacki

Polscy żołnierze w Ukrainie? Jasna deklaracja szefa MSZ

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odniósł się w rozmowie z niemiecką agencją dpa do słów prezydenta Francji dotyczących wysłania zachodnich żołnierzy do Ukrainy. - Francja ma prawo zrobić to na własną rękę, jeśli tak zadecyduje - ocenił. Z rezerwą wypowiedział się jednak nt. ewentualnej obecności w zaatakowanym kraju polskich żołnierzy: - Powinniśmy być więc ostatnimi, którzy tak zrobią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Ukraina Rosja wojna na Ukrainie NATO Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Słabość zachęca do agresji". Szef MSZ apeluje do Berlina

- Niemcy mają być może poczucie, że mają więcej czasu na reakcję wobec rosyjskiej agresji, ponieważ pomiędzy nimi a Rosją leży Polska. Ale jeśli Putin jest tak agresywny, jak niektórzy z nas uważają, to przyjrzyjcie się jeszcze raz swojej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa. W rosyjskiej enklawie, jaką jest obwód królewiecki, znajdują się rakiety Iskander z głowicami nuklearnymi, w których zasięgu mieści się Berlin - powiedział szef MSZ Polski Radosław Sikorski w rozmowie z niemiecką agencją dpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2024 wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin Niemcy Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski