Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Męska przyjaźń w czasie wojny. Marcin Meller powraca z nową powieścią [WIDEO]

- Mój gruziński przyjaciel pokazał mi groby swoich znajomych, którzy zginęli na froncie, przedawkowali heroinę albo popełnili samobójstwo, mając dwadzieścia parę lat. To prawdziwy obraz tamtej wojny. Osadziłem swoją powieść w tamtych czasach, by opisać je z perspektywy dwójki Polaków, którzy trafiają tam, ponieważ łakną przygody. Nie zdają sobie sprawy z tego, co ich tam spotka - mówi o swojej najnowszej książce, zatytułowanej "Dzieci lwa", Marcin Meller. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska Marcin Meller KSIĄŻKA powieść

Maria Halber z Nagrodą Conrada za debiut. "Biorę na siebie ciężar oczekiwań"

- Takie wyróżnienie dodaje skrzydeł, ale jest to również jakiegoś rodzaju zobowiązanie. Ten ciężar oczekiwań jest jednak troszkę większy; cięższy ciężarem tych skrzydeł. Pewnie przyjdzie mi się z tym zmierzyć, ale wezmę to na siebie - mówiła w Dwójce Maria Halber, laureatka Nagrody Conrada za swą debiutancką powieść "Strużki".
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek festiwal conrada Nagroda Conrada Dwójka KSIĄŻKA Maria Halber KULTURA

Muzyczne spotkania: "Kaczmarski lirycznie". Inne oblicze "barda Solidarności"

"Kaczmarski lirycznie" to płyta, na którą składają się piosenki Zbigniewa Łapińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego w aranżacjach Pawła Puszczały. Pochodzący z Biesalu pod Olsztynem muzyk do współpracy zaprosił m.in. Justynę Panfilewicz i Zuzę Wiśniewską. Do pracy nad materiałem zachęciła Katarzyna Walentynowicz, od lat zajmująca się promowaniem twórczości Łapińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA poezja śpiewana Jacek Kaczmarski Zbigniew Łapiński

Poeta o różnych obliczach. Stulecie Zbigniewa Herberta - mistrza i inspiracji

Jedni zapamiętali jego słynne wybuchy wściekłości i gniewu, do dziś nosząc w sobie urazę. Dla innych był wspaniałym kompanem i przyjacielem. Potrafił uwodzić ludzi swoją błyskotliwością, poczuciem humoru. Bywał duszą towarzystwa. Jednocześnie miewał ciężkie depresje, podczas których izolował się od ludzi. Wybitny poeta kończyłby 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zbigniew Herbert Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura literatura polska poezja książki KULTURA

Margaret: ja i Pezet jesteśmy w miejscu, w którym nie musimy robić, a chcemy

- Gdy mam wpaść do Czwórki, to wiem, że będzie to super dzień - mówi Margaret w rozmowie z Ulą Kaczyńską. Tu trzeba powiedzieć - mamy farta. A niezwykłą piosenką "Mamy farta" artystka promuje wersję de lux swojego albumu "Siniaki i cekiny" i nadchodzącą klubową trasę koncertową. Do tego singla udało jej się zaprosić Pezeta. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Margaret MUZYKA Ula Kaczyńska pezet Pop

Roma Ligocka: w sytuacjach klęski widzimy, jak mali i bezradni jesteśmy

Część II wojny światowej przeżyła w krakowskim getcie, potem wraz z matką ukrywała się w rodzinie polskiej. W roku 2020 pandemia zastała ją podczas sentymentalnej podróży po Nicei. - Między klęską wojny a klęską pandemii właściwie nie ma różnicy. To są sytuacje, w których widzimy jak słabi jesteśmy wobec przygód tego świata - uważa Roma Ligocka. 
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka Martyna Podolska Kraków pandemia KULTURA

Otyłość - wyzwanie XXI wieku. Jak skutecznie jej przeciwdziałać?

Dbanie o zdrowie jest niezwykle istotne. Ciałopozytywność to wartość. Dobrze jest to połączyć i nie bagatelizować choroby otyłościowej - a w zamian cieszyć się dobrym życiem, w zdrowym ciele. Ale jak ocenić czy to już przewlekła choroba, czy zaledwie "kilka kilogramów więcej do kochania"? 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka otyłość nadwaga dieta Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Paula Nagel zdrowie Elżbieta Brzozowska Robert Plisko

Anna Pol: moja okładka stała się trochę symbolem książki "Chłopki"

- Autorka na początku nie była przekonana do tej okładki. W tym przypadku miałam jednak pewność, że to dobry pomysł. Na szczęście miałam po swojej stronie całe wydawnictwo, które czuło podobnie. Dziś zadowolona jest także sama autorka - mówiła w Dwójce Anna Pol o książce Joanny Kuciel-Frydryszak pt. "Chłopki", której okładkę zaprojektowała.
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka Anna Pol ilustracja KSIĄŻKA KULTURA literatura Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanna Kuciel-Frydryszak Dwójka

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa 2024 dla prof. Daniela Gryki

Laureatami prestiżowej Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre'a Curie, przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Francuską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem polsko-francuskiej współpracy badawczej, zostali prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN i prof. Denis Jacquemin z Uniwersytetu w Nantes.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski chemia NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Polska Akademia Nauk

System kaucyjny opóźniony. Operatorzy czekają na przepisy

- System kaucyjny miał wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, ale trzeba jeszcze przyjąć nowelizację ustawy. Z badań wynika, że 90 procent Polaków popiera system kaucyjny, a 63 procent ankietowanych wie, że miał być dostępny od Nowego Roku - powiedziała w Polskim Radiu 24, Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste w audycji "Zmiana klimatu".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe recycling butelkomat

XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gorący "Peer Gynt" na początek

- Uważam, że z repertuarem powinno być nieco tak jak w Muzeum Narodowym, gdzie mamy stałą wystawę, czyli w naszym przypadku balety klasyczne, ale również balety bardzo liczące się w historii XX i XXI wieku. Chcemy też robić rzeczy jeszcze bardziej współczesne - mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polski Balet Narodowy Krzysztof Pastor Beata Stylińska Teatr Wielki - Opera Narodowa balet KULTURA Dwójka Dni Sztuki Tańca