Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Naturalna apteka na łące, czyli człowieku, lecz się sam ziołami

O właściwościach leczniczych ziół wiedziano już zarówno w starożytnej Grecji i cesarskim Rzymie, jak wśród Słowian zamieszkujących dawną Polskę. Wiedza ta, przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Wypierana przez nowoczesną medycynę, jednak przetrwała, uzyskując dziś dodatkowo wsparcie naukowe. Na fali ekologii i wegetarianizmu ziołolecznictwo znowu staje się popularne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna zioła NAUKA natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Anton Marczyński: Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzimy codziennie od początku wojny

- Ta wojna w ogóle zmieniła podejście nie tylko do Dnia Niepodległości jako święta. Właściwie obchodzimy go codzienne od 24 lutego 2022 roku, to jest nasza czynna deklaracja, że jesteśmy niepodlegli. W istocie dzieje się to od lutego 2014 roku, wtedy zaczęła się wojna. Szczególnie widać to od lutego zeszłego roku - mówił w Dwójce Anton Marczyński, szef Polskiego Radia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Paweł Siwek wojna na Ukrainie Anton Marczyński

Ogólnopolski konkurs na reportaże i dokumenty radiowe o Grand Prix KRRiT 2023

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu na reportaże i dokumenty radiowe o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 2023. Konkurs jest skierowany do pracowników i współpracowników wszystkich rozgłośni regionalnych, programów ogólnopolskich, a także Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Zgłaszać można audycje zrealizowane między 1 października 2022 roku, a 22 września bieżącego roku. Organizatorem konkursu jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU konkurs Grand Prix KRRiTV KRRiT reportaż dokument radiowy

"Chopin i jego Europa" 2023. Corina Belcea: w Warszawie czujemy się jak w domu

- Poznaliśmy już dobrze nie tylko okolice filharmonii, ale także publiczność. Rozpoznajemy niektóre twarze, wchodząc na estradę. To sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko dla wszystkich tych, którzy nas słuchają - mówiła w Dwójce skrzypaczka Corina Belcea w przerwie koncertu podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Karol Furtak Stanisław Leszczyński

Rokoko na Śląsku – fascynująca wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

– To wyprawa w świat, który dla nas samych był wielką niespodzianką i fascynacją – mówi pomysłodawca wystawy "Szaleństwo rokoka!", prezentującej rozwój tego stylu w sztuce na Śląsku, począwszy od XVIII wieku. Imponującą ekspozycję wrocławskiego Muzeum Narodowego można oglądać do stycznia 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu SZTUKA rokoko Śląsk Trójka Katarzyna Cygler

"HerSons" - wyjątkowy dokument o porwanych z ukraińskiego Chersonia

 - Świadectwa rosyjskich zbrodni w Ukrainie są zbierane w różny sposób. Powstała obszerna ankieta, według której rozmawiamy ze świadkami. Czasem pracujemy w ośrodkach dla uchodźców w Polsce, mamy też zespół, który jeździ na tereny okupowane, tworzy dokumentację wideo. Jedynym warunkiem takich rozmów jest fakt, że są to naoczni świadkowie wydarzeń - mówili w Dwójce Kateryna Leontieva, koordynatorka w Centrum im. Lemkina, oraz Jakub Kiersikowski z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Jakub Kukla Ukraina wojna na Ukrainie

"Musiałam trochę pożyć". Ewa Farna o nowym singlu i zmianach w życiu prywatnym

Choć przez ostatnie lata Ewa Farna nie wydała kolejnego albumu, jej słuchacze nie mogli narzekać na brak nowych singli. W tym roku piosenkarka świętuje swoje 30. urodziny; formą celebracji jest jej nowy singiel zatytułowany "Partners in Crime". W "Muzycznej Jedynce" artystka opowiedziała nie tylko o najbliższych planach wydawniczych, ale także o zmianach w życiu prywatnym.
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Ewa Farna muzyka rozrywkowa

Turystyczne loty na orbitę: czy za naszego życia cena biletu przestanie być kosmiczna?

Kolejni turyści polecieli w kosmos dzięki firmie należącej do Richarda Bransona, który dotychczas wysłał blisko 30 osób na orbitę okołoziemską. Drugi z prywatnych potentatów kosmicznych, Jeff Bezos, umożliwił taką wycieczkę 35 osobom, w tym kilku wielokrotnie. Czy nadchodzi czas, kiedy loty w kosmos, a przynajmniej na orbitę okołoziemską, będą powszechnie dostępne?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Ziemia Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka