Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Polski bohater operacji "Pochodnia". Opowieść o Mieczysławie Słowikowskim

W Maroku odsłonięto mural poświęcony majorowi Mieczysławowi Słowikowskiemu ps. Rygor. Malowidło przypomina o operacji "Torch" (Pochodnia) - zakończonym sukcesem lądowaniu amerykańskich i brytyjskich wojsk w Maroku i Algierii 8 listopada 1942 roku - oraz o roli, jaką Polak odegrał w tej historii. To dzięki pracy kierowanej przez niego agencji wywiadowczej aliancka ofensywa zakończyła się powodzeniem w dość krótkim czasie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski II wojna światowa Historia - ludzie

Turcja blokuje przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. "To problem do rozwiązania"

Rozszerzenie struktur NATO o Szwecję i Finlandię wciąż jest niepewne. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan sugeruje, że Ankara zgodzi się na przystąpienie do paktu tylko drugiego z tych państw. Finlandia jednak odmawia i chce wstąpić do sojuszu wyłącznie ze Szwecją. - To jest problem do rozwiązania. Nie mamy do czynienia z barierą, która blokowałaby akcesję tych państw - ocenia dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  NATO Paweł Lekki Turcja Szwecja Finlandia

"Muzeum wyobraźni". Niewielka, ale pełna treści książka Anny Romaniuk

- Za punkt honoru niemalże postawiłam sobie, aby zawrzeć jak najwięcej w jak najmniejszej ilości słów. W pewnym momencie aż mój przyjaciel się śmiał, że piszę książkę w telefonie. Nigdy wcześniej tego nie robiłam, ale rzeczywiście szłam na spacer i nagle przychodziły mi do głowy pewne frazy, które w zasadzie były już skończone - mówiła w Dwójce Anna Romaniuk, autorka książki "Muzeum wyobraźni. Notatki o sztuce".
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Jakub Kukla Dwójka KSIĄŻKA literatura eseistyka

Najlepsze polskie książki filmowe 2022 roku

- Wydaje mi się, że w środowisku osób piszących o kinie ta Nagroda im. Bolesława Michałka jest bardzo ceniona. Pozwala ona bowiem przyjrzeć się bliżej książkom, które zwykle trafiają do wąskiego grona filmoznawców, historyków kina, czasem kinomanów. Tutaj mogą one natomiast starać się o szersze grono czytelników. Laureaci tych nagród to naprawdę najważniejsi polscy filmoznawcy - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino literatura Dwójka FILM Piotr Gociek Adriana Prodeus

Magda Mikołajczuk o książce Klaudii Stabach "Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu"

W kolejnej odsłonie cyklu "Czytam, bo lubię" Magda Mikołajczuk opowiada o książce Klaudii Stabach "Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu", pokazującej jak śmiertelnie niebezpieczne i jak bardzo rozpowszechnione są różnorakie zaburzenia odżywiania, zaczynające się zwykle od niewinnego postanowienia, że "muszę zrzucić kilka kilogramów".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

"To powrót do matecznika". Joanna Rawik z nową audycją w Programie 1

Wkrótce na antenie Programu 1 Polskiego Radia ponownie usłyszymy Joannę Rawik, która już w przeszłości była związana z rozgłośnią. Piosenkarka, aktorka i dziennikarka poprowadzi nową audycję muzyczną.  - Powiedziałabym, że to jest powrót do matecznika. (...) W gruncie rzeczy jestem człowiekiem radia - mówi artystka, która przy okazji swoich urodzin opowiedziała również o związkach z radiem i Krakowem.
Zobacz więcej na temat:  piosenka Maria Szabłowska muzyka rozrywkowa Joanna Rawik Polskie Radio

Kamieniec. Ruiny pałacu, w którym mieszkał Napoleon

W Kamieńcu na ziemi warmińsko-mazurskiej władca spędził kilka miesięcy. To właśnie tu rozkwitł jego romans z Marią Walewską. – Niestety, ta jedna z najpiękniejszych rezydencji na Warmii i Mazurach została zniszczona w wyniku pożaru w styczniu 1945 roku, kiedy do wsi wkroczyła Armia Radziecka. To jedna z największych strat na obecnych ziemiach polskich – przyznaje Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce Maria Walewska Napoleon Bonaparte

Konspiracje i myśl Wielkiej Emigracji. Polacy pragną odzyskania niepodległości

- Rosja znalazła się na przeciwnym biegunie schematu ideowego, w którym Polska równała się wolność, a Rosja równała się jądro ciemności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak. W "Historii żywej" rozmawialiśmy o latach 1832-1855, które charakteryzowały rosyjskie represje, polskie konspiracje i myśl Wielkiej Emigracji po upadku powstania listopadowego aż do śmierci cara Mikołaja I.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Adam Jerzy Czartoryski Dorota Truszczak Mikołaj I