Polskie Radio
Section05
dyplomacja

Ukraina coraz bliżej Unii Europejskiej. Przydacz: będziemy działać, aby Rada UE też podjęła pozytywną decyzję

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział, że "decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE nie jest dla nas zaskoczeniem". - Wypracowywaliśmy ją przez ostatnie tygodnie, teraz będziemy działać, aby taką decyzję podjęła też Rada UE - podkreślił wiceminister.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie dyplomacja MSZ Marcin Przydacz ŚWIAT Europa

"Poczuliśmy mocne wsparcie". Prezydent Zełenski o wizycie zachodnich przywódców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że dzisiejsza wizyta czterech europejskich przywódców w Kijowie była historyczna, a jego kraj poczuł mocne wsparcie. Ukraińską stolicę odwiedzili dzisiaj prezydent Francji, kanclerz Niemiec, premier Włoch i prezydent Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Ukraina Unia Europejska dyplomacja Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa

"Gdzie byli do tej pory?". Stanisław Żaryn odpowiada na zarzuty polityków opozycji

Rzecznik prasowy koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn napisał, że "od samego początku ataku Rosji na Ukrainę Polska bardzo aktywnie wspiera Ukrainę i aktywizuje Zachód na rzecz Kijowa. Zupełnie inaczej działali przywódcy Niemiec, Francji i Włoch lawirując przez szereg tygodni".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie bezpieczeństwo dyplomacja opozycja Stanisław Żaryn POLSKA polityka

Polityka Niemiec wobec Rosji. Dr Lewicki: liczono, że przez handel nastąpi zbliżenie wartości

- Jednym z filarów polityki niemieckiej był handel z potęgami odległymi kulturowo. Liczono, że dzięki temu handlowi nastąpi zbliżenie wartości. Okazało się to bzdurą - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Lewicki, analityk relacji międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie zachód Rosja pomoc serwis wschodni dyplomacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Spotkanie szefów resortów obrony NATO. Beata Płomecka: kraje zachodnie patrzą inaczej na wsparcie Ukrainy

- Kraje zachodnie twierdzą, że należy się zastanowić do jakiego momentu ma być dostarczana ta broń i jaki ma być status Ukrainy. Pojawiają się też głosy, że odzyskanie wszystkich terenów przez Ukrainę jest niemożliwe i dozbrajanie grozi eskalacją konfliktu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko broń bezpieczeństwo NATO Beata Płomecka dyplomacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Wideokonferencja prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy. Tematem rozmowy są wizyty zagraniczne Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda odbył wideokonferencję z prezydentami Słowacji Zuzaną Czaputovą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak podsumowuje szef Biura Polityki Międzynarodowej prezydenta Jakub Kumoch, była to bardzo ważna rozmowa, w której omówiono koordynację działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda dyplomacja Polityka zagraniczna Polski wojna na Ukrainie bezpieczeństwo Wołodymyr Zełenski POLSKA polityka prezydent

"Im więcej rozmów, tym lepiej". Szef BBN o wizycie Scholza, Macrona i Draghiego w Kijowie

- Stanowisko Andrzeja Dudy jest takie, że im więcej wizyt, rozmów oraz zainteresowania Ukrainą, tym lepiej - powiedział Paweł Soloch w Polsat News. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczył też, że "prezydent dał wyraz przekonaniu, że wszelkie kwestie dotyczące Ukrainy nie mogą być omawiane bez Ukrainy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Soloch Andrzej Duda dyplomacja wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Olaf Scholz Emmanuel Macron Biuro Bezpieczeństwa Narodowego polityka

Wizyta Scholza, Macrona i Draghiego w Kijowie. Wiceszef MSZ: zmieni ich podejście do wojny

- Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał Olafa Scholza oraz Emmanuela Macrona, żeby zobaczyli Buczę czy Irpień na własne oczy. Być może wizyta zmieni ich podejście tak jak w przypadku m.in. Josepa Borella - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe dyplomacja Olaf Scholz Emmanuel Macron zbrodnie wojenne Kijów Katarzyna Gójska

Ofensywa dyplomatyczna prezydenta. Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentami Słowacji i Ukrainy

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w poniedziałek po południu odbędzie się zdalna rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem rozmowy mają być ubiegłotygodniowe wizyty zagraniczne polskiego prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Andrzej Duda wojna na Ukrainie bezpieczeństwo POLSKA polityka

Rozszerzenie NATO. Wizyty szefa Sojuszu w Finlandii i Szwecji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg jest dziś z wizytą w Finlandii, a w poniedziałek poleci do Szwecji. Oba kraje złożyły w ubiegłym miesiącu wniosek o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rozszerzenie NATO blokuje jednak Turcja w związku z poparciem udzielanym przez Szwecję i Finlandię dla Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Szwecja NATO Jens Stoltenberg dyplomacja polityka Beata Płomecka