Polskie Radio
Section05

finanse

Zmieniamy zwyczaje. "Te święta spędzimy bardziej oszczędnie"

- Badania pokazują, że ze wszystkiego jesteśmy w stanie zrezygnować, ale ze świąt nie. Dlatego w większości domów będą one wyglądały podobnie jak w ubiegłych latach. Zaczęliśmy jednak oszczędzać - mówiła dr Katarzyna Sekścińska z Katedry Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacji "Think!".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński pieniądze oszczędzanie

Grad pocisków, odłączone elektrownie atomowe i mróz. Rosjanie w minionym roku dewastowali ukraińską gospodarkę

Na Ukrainę w 2022 roku systematycznie spadał grad rosyjskich pocisków. Uderzały w infrastrukturę Kijowa i innych miast. Moskwa kontynuuje swoje działania mające na celu pozbawienie Ukrainy energii i ciepła. Odbudowa nie będzie zaś łatwa, a zniszczenia są potężne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes społeczeństwo elektrownia atomowa Ukraina serwis wschodni infografika magazyn 2022/2023

Polska przyciąga coraz więcej firm z kapitałem zagranicznym. Nowe technologie są dla nich przewagą konkurencyjną

W 2021 r. na terenie Polski działalność prowadziło 23,3 tys. firm z kapitałem zagranicznym, a łączna wartość kapitału ulokowana w polskiej gospodarce wyniosła 231,5 mld PLN. To o 7,4 proc. więcej niż w 2020 r. - jak wynika z danych GUS. Jest to w dużej mierze efekt napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes elektronika informatyka

Zaostrza się konkurencja o fabryki mikrochipów. UE ma plan na uniezależnienie się od Chin

12 mld USD kosztuje nowa fabryka mikrochipów budowana przez tajwańskiego giganta TSMC w Arizonie. Inwestycja ta jest ważna nie tylko z biznesowego punktu widzenia (zmniejsza ryzyko opóźnień w dostawach mikrochipów, które wystąpiły w latach 2020 i 2021), ale także z geopolitycznego. Z tego powodu budowę odwiedzili prezydent Joe Biden i Tim Cook, prezes Apple.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes elektronika informatyka

Niemiecka rafineria Schwedt liczy na polskie wsparcie. PKN Orlen może stać się jej udziałowcem

Jeśli na początku 2023 roku zostanie wstrzymany import ropy naftowej z Rosji, zaopatrzenie niemieckiej rafinerii Schwedt w ropę naftową może stać się niewystarczające. Aby się do tego przygotować, Niemcy i Polska podpisały wspólną deklarację intencji. PKN Orlen miałby przejąć część udziałów w rafinerii. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes Orlen benzyna PKN Orlen POLSKA Daniel Obajtek Niemcy infografika

Carsmile: w tym roku powinna powrócić wyprzedaż rocznika w salonach samochodowych

W tym roku powinna powrócić wyprzedaż rocznika w salonach samochodowych - przewidują eksperci Carsmile. Jak wskazali, place dealerskie nie są już puste, a z okazji Black Friday i "Black Week" trafiają się oferty z rabatem sięgającym od 7 proc. do nawet 35 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rejestracja samochody salony samochodowe POLSKA Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochód pieniądze

Widmo blackoutu we Francji, krytyczna sytuacja w Szwecji. Europa pogrążona w kryzysie energetycznym

Emmanuel Macron ostrzega Francuzów, że możliwe są nagłe przerwy w dostawach prądu. Zaznacza jednak przy tym, że sytuacja jest poważna, ale nie można siać paniki. Szwedzkie władze przyznają z kolei wprost, że kraj znalazł się w krytycznym punkcie i może dojść do odłączenia niektórych gospodarstw domowych od sieci. Pokazujemy, jak inne kraje walczą z kryzysem wywołanym przez Putina.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA technologia powietrze energetyka ETS Szwecja Francja prąd

Elon Musk nie jest już najbogatszym człowiekiem na świecie. Kto wyprzedził właściciela Tesli?

Zna go prawdopodobnie cały świat. Multimiliarder ze Stanów Zjednoczonych to postać intrygująca i dość kontrowersyjna. Dotychczas był najbogatszym człowiekiem na naszej planecie. Według ostatnich danych magazynu Forbes w tym roku się to zmieniło. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 elon musk samochody elektryczne bogactwo tesla pieniądze