Polskie Radio
Section05

gospodarka polska

Gość "Rządów Pieniądza" "estoński CIT" zwiększy inwestycje

- Gdyby rząd przeznaczał pieniądze z podatków, na jeden konkretny cel to miałby z tym kłopot, bo oczekujemy od niego większej elastyczności w finansach publicznych, także po stronie wydatkowej – powiedział w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomista dr Marian Szołucha, komentując pomysły opozycji, aby pieniądze z podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol przeznaczyć na służbę zdrowia i edukacją zdrowotną Polaków.
Zobacz więcej na temat:  podatki vat akcyza zdrowie edukacja

Marek Zuber: polskie firmy wciąż za mało inwestują

- Restrykcyjne otoczenie regulacyjne, zły klimat społeczny panujący wokół polskiego biznesu, brak nowych inwestycji oraz rąk do pracy i wszelkie zaskakujące pomysły na podnoszenie płacy minimalnej - to wszystko utrudni Polsce złagodzenie przyszłorocznego wstrząsu gospodarczego, spowodowanego recesją wywołaną przez Niemcy i spory handlowe USA-Chiny - powiedział ekonomista Marek Zuber, Gość Polskiego Radia 24.   
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet UE 2014-2020

KE obniża nieznacznie prognozy gospodarcze dla Polski na 2019 i 2020

Polska gospodarka rozwija się w tym roku nieco wolniej niż Komisja Europejska przewidywała w maju. Obniżyła ona też prognozy gospodarcze na przyszły rok, ale Polska pozostaje w czołówce w Unii. Według jesiennych danych opublikowanych dziś w Brukseli, PKB Polski w tym roku wyniesie 4,1 procent, czyli o jedną dziesiątą punktu procentowego mniej w porównaniu z wiosennymi prognozami. W przyszłym roku Komisja Europejska prognozuje spadek i PKB na poziomie 3,3 procent. To o trzy dziesiąte punktu procentowego mniej niż w maju.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska prognoza

Ekspert: split payment poprawi płynność uczciwym firmom

Od 1 listopada tzw. podzielony VAT staje się obligatoryjny. Oznacza to, że przedsiębiorcy zobowiązani do takiego właśnie rozliczania się z podatku od towarów i usług będą musieli korzystać z dwóch kont, z których jedno będzie służyło wyłącznie do opłacania zobowiązań podatkowych lub ZUS. O znaczeniu tego rozwiązania dla dalszego uszczelniania poboru VAT rozmawiali goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Kensbok z Polskiej Miedź S.A. oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.   
Zobacz więcej na temat:  podatek VAT

71 % firm boi się zmian prawa

Przedsiębiorcy lubią stabilizację w prawie i zawsze obawiają się zmian, niezależnie od tego czy postrzegają je jako dobre, czy złe – mówiła w piątek w Rządach Pieniądza Agnieszka Durlik z KIG i dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoła Bankowej. W jej opinii najważniejsza w biznesie jest możliwość przewidzenia przyszłości na podstawie doświadczeń z przeszłości. Eksperci rozmawiali również do nowym prawie zamówień publicznych, które choć jest niemal rewolucją w prawie, to przedsiębiorcy oceniają je jednoznacznie pozytywnie.  
Zobacz więcej na temat:  pieniądze przedsiębiorca prawo sądownictwo

Dla kogo Nobel z ekonomii ?

Ekonomiczny Nobel od lat budzi wiele kontrowersji, bo jak wiadomo ekonomia nie jest typową nauką ścisłą. A w Stanach Zjednoczonych jest wielu uczonych, którzy wręcz uważają, że ekonomia w ogóle nie jest nauką - powiedział ekonomista Marek Zuber, piątkowy gość Polskiego Radia 24. W jego opinii ci co już dostali tę nagrodę, zbyt często stali się wyroczniami, co nie zawsze było dobre z punktu widzenia interesów wielu państw.   
Zobacz więcej na temat:  Nobel ekonomia finanse publiczne finanse