Polskie Radio
Section05

historia Polski

Warszawa uczciła pamięć o ofiarach Holokaustu. "Mamy szczególny obowiązek dawać świadectwo światu"

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, społeczność żydowska oraz dyplomaci z kilku państw uczcili w Warszawie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystość, przypadająca w 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zorganizowano przed stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi Holokaust II wojna światowa społeczeństwo Warszawa Auschwitz HISTORIA

77 lat temu wyzwolono niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada właśnie dziś, 27 stycznia. Na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie zakończyły się prace nad symboliczną mogiłą Żydów zmarłych lub zamordowanych na ulicach warszawskiego getta. W Muzeum Ulmów w Markowej otwarto wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Główne uroczystości odbędą się jednak na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Auschwitz II wojna światowa

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Reduta Dobrego Imienia ruszyła z akcją informacyjną

Właściwym określeniem dotyczącym niemieckich obozów utworzonych na terenach okupowanej Polski jest sformułowanie: "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny (zagłady, śmierci)" - podkreśla Reduta Dobrego Imienia w liście przesłanym ponad 67 tysiącom dziennikarzy na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne pamięć Niemcy Auschwitz POLSKA społeczeństwo

Na Węgrzech odsłonięto popiersie rotmistrza Pileckiego. "Dowód przyjaźni i wspólne upamiętnianie bohaterów"

Na Węgrzech, w Balatonboglar nad Balatonem, odsłonięto popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości wziął udział ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Adam Siwek.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Węgry II wojna światowa ŚWIAT Europa IPN Instytut Pamięci Narodowej

Losy ocalałego z Auschwitz. Reportaż "Grisza" Agnieszki Pospiszyl [POSŁUCHAJ]

Trafił do obozu z Witebska wraz z matką, babcią i rodzeństwem jako więzień polityczny mając 4 lata, ponieważ jego ojciec był wojskowym. Dwukrotnie uniknął śmierci w komorze gazowej - raz zabrakło gazu, drugi raz - schował się za drzwiami w przedsionku i żołnierze go nie zauważyli.  Mowa o Grzegorzu Tomaszewskim z Głuchołaz na Opolszczyźnie, jednym z ocalałych z Auschwitz. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Auschwitz

PR24 Geneza powstania styczniowego. Łysiak: jego początku można dopatrywać się już kilka lat wcześniej

- Tak zafascynowałem się tym okresem kilku lat przed wybuchem powstania styczniowego, że wręcz zmieniłem plany i postanowiłem napisać o tych dużo mniej znanych latach 1860-1862, aż do stycznia 1863 roku. Doszedłem do wniosku, że właściwie być może gdzie indziej należy szukać początku powstania - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, autor "Cytadeli". 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Polskie Radio 24 literatura 160. rocznica powstania styczniowego