Polskie Radio
Section05

informacje

Podcasty. Czy zasady etyki i rzetelności obowiązują także tam?

Śpiewać każdy może, czy podobnie jest z nagrywaniem podcastów? Fałszywa nuta to przecież mniejsza szkoda, niż błędna informacja, tym bardziej, że nierzadko, odbiorcy podcastów przyjmują za pewnik opinie podcasterów i ich rozmówców. Piotr Firan, razem z Pawłem Hebą oraz Martą Niemirą rozmawiali w Czwórce o rynku podcastów, weryfikacji informacji oraz rzetelności przy tworzeniu odcinków.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także podcast etyka fake news Paweł Heba Marta Niemira

Dzieci i młodzież w świecie dezinformacji

Jak mówi Andrzej Rylski z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, pokolenie Z najbardziej ufa influencom i innym znanym osobowościom internetowym. Co więcej, przedstawiciele tej grupy poświęcają najmniej czasu na weryfikację informacji. Jak młodzi ludzie radzą sobie w świecie pełnym nieprawdziwych informacji i fake'ów?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także O co chodzi z tą dezinformacją? pokolenie z dezinformacja influencer influencerzy Kamil Jasieński Mateusz Demski media społecznościowe

Dezinformacja kiedyś i dziś. Jak chronić się przed fałszywymi informacjami?

Niektórzy twierdzą, że dezinformacja to najstarsza broń świata. Była stosowana nawet w czasach starożytnych, a świetnym przykładem jest słynny koń trojański. Czym tak naprawdę jest dezinformacja i jak się przed nią chronić? Odpowiada Mateusz Demski, autor cyklu audycji "O co chodzi z tą dezinformacją?".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Mateusz Demski dezinformacja fake news fałszerstwa

Dezinformacja a emocje. Jak odbieramy świat informacji? Emocjonalnie czy racjonalnie?

Emocje, czy racje? Co decyduje o naszym postrzeganiu rzeczywistości i jak odbieramy świat informacji? Co nam daje autorefleksja, a co kompetencje medialne? O tym rozmawiają zaproszeni do studia eksperci - dr Dorota Kobylińska,  psycholog z UW i dr. hab. Dominik Batorski, socjolog Internetu, specjalista analizy danych z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja fake news psychologia

Czy media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne?

Niepokój informacyjny, przeciążenie czy przeładowanie wiadomościami. Określeń jest wiele, choć opisują dość proste zjawisko. Jak ciągłe powiadomienia i przyswajanie negatywnych wiadomości wpływają na naszą codzienność? Odpowiada Kamil Śliwowski, który stara się ograniczyć swoją aktywność w mediach społecznościowych do zera.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także dezinformacja FOMO media społecznościowe Weronika Puszkar stres Kamil Śliwowski

Sztuka pojmowania rzeczywistości - "Światy lękowe" Mateusza Grzeszczuka

Ciągłe scrollowanie i nadmiar informacji to cywilizacyjne dolegliwości naszych czasów. Czy można się od tego "odłączyć"? Mateusz Grzeszczuk, autor książki "Światy lękowe", opowiedział, jak przeciążenie informacyjne może negatywnie oddziaływać na nasze życie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska internet społeczeństwo informacyjne ŚWIAT Mateusz Grzeszczuk media społecznościowe dezinformacja

Odwrót od "elektryków". Kierowcy wracają do aut spalinowych

Samochody elektryczne tracą klientów - wynika z danych niemieckiej firmy ubezpieczeniowej. Kierowcy coraz częściej wybierają auta spalinowe, a dotychczasowi użytkownicy elektryków rezygnują z nich na rzecz pojazdów z silnikiem diesla lub benzynowym. Co więcej, wielu Niemców kupiłoby samochód elektryczny wyłącznie wtedy, gdyby zmusiły ich do tego przepisy.
Zobacz więcej na temat:  samochody elektryczne motoryzacja ŚWIAT Niemcy transport Europa GOSPODARKA

Polskie firmy czeka trudna jesień. Wszystko przez choroby

Nadchodząca jesień może być trudna. Polakom i polskim firmom zagrażają nie tylko "zwyczajne" przeziębienia i nowa fala COVID-19, ale także wracający po latach krztusiec. Pracodawcy, którzy mają taką możliwość, powinni pilnie zastanowić się nad wysłaniem pracowników na pracę zdalną. Albo być na to gotowym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA szczepienia szczepionka COVID-19 choroby zakaźne praca praca zdalna pracodawcy pracownicy