Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Orlen Paralympic Run 2022. "Zwycięzcą biegu jest każdy jego uczestnik"

Przed nami 2. Orlen Paralympic Run. - Zwycięzcą w naszym biegu jest każdy, gdyż można go przebiec, przejść albo przejechać. Nie zależy nam na czasie, tylko na tym, żeby jak największa liczba osób wzięła w nim udział, i aby pokazać, że niepełnosprawność nie jest żadną wymówką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paulina Malinowska-Kowalczyk, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Polski Komitet Paraolimpijski niepełnosprawni niepełnosprawność Warszawa bieganie Robert Korzeniowski Henryk Szrubarz Wojciech Urban Orlen Paralympic Run Paulina Malinowska-Kowalczyk Jagoda Kibil Michał Kotkowski Dariusz Wojda

Lodołamacze 2022. "To oni zmieniają sposób postrzegania osób z niepełnosprawnościami"

Poznaliśmy laureatów XVII edycji Konkursu Lodołamacze. Wśród zwycięzców znalazły się osoby, firmy oraz organizacje, które przełamują stereotypy i uprzedzenia wobec osób z niepełnosprawnościami. Wyróżnienie w kategorii Super Lodołamacz 2022 otrzymała Fundacja Onkocafe - Razem Lepiej za kampanię "BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa". Kto jeszcze został nagrodzony podczas tego wyjątkowego wydarzenia?
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność Wojciech Urban Daniel Wydrych Lodołamacze 2022 Konkurs Lodołamacze Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Anna Węgrzynowicz Jan Zając

Są pieniądze na budowę zapory na granicy z Rosją. Wąsik: musimy stać twardo

- Bierzemy pod uwagę, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej może eskalować na wiosnę - przyznał w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Jak dodał, resort przygotowany jest na różne scenariusze i w budżecie na 2023 rok są przewidziane pieniądze dla Straży Granicznej na budowę zapory elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA Maciej Wąsik Katarzyna Gójska granica służby i bezpieczeństwo

Dar Napoleona dla Wincentego Krasińskiego. Zaginiony prezent wrócił do Polski

Unikatowy dar Napoleona dla hrabiego Wincentego Krasińskiego, zaginiony w czasie II wojny światowej i odzyskany w maju br. dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez resort kultury, został przekazany do zbiorów Muzeum Historii Polski. Obiekt będzie kolejnym elementem przygotowanej przez instytucję ekspozycji poświęconej historii naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Muzeum Historii Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Montowski Wincenty Krasiński II wojna światowa historia Polski

Literacki Nobel dla Annie Ernaux. "Ma uprzywilejowaną pozycję poznawczą"

Francuska pisarka, autorka autobiograficznych powieści - Annie Ernaux - została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu wskazano, że wyróżnienie przyznano za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej". Jeden z gości "Ekspresu Jedynki" stwierdził, że na uwagę zasługuje "uprzywilejowana pozycja poznawcza" pisarki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Annie Ernaux nagroda Nobla

Obowiązki szkolne i domowe. Jak pomagać dziecku, żeby nie zaszkodzić?

Czasem zdarza się, że rodzice odrabiają prace domowe za swoje dzieci. Powód? Uważają, że zrobią to lepiej i szybciej. - Zastanawiam się tylko, czy później w podaniach o pracę będą takie stanowiska, że rodzic może mieć biurko obok i razem z tym dzieckiem będzie wykonywał pracę zawodową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Kordaszewska, redaktor naczelny serwisu zabawkowicz.pl. Jak zatem pomagać, żeby nie zaszkodzić?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek szkoła dziecko

Przyznano Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Z. Herberta

Po raz 10. przyznana została Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. Laureatką została Marianna Kijanowska, ukraińska poetka i tłumaczka, autorka wstrząsającego tomu wierszy "Babi Jar. Na głosy". - My jako organizatorzy tej nagrody cieszymy się, że możemy w toku tej strasznej wojny okazać wsparcie ukraińskiej kulturze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Ukraina Zbigniew Herbert konkurs Magda Mikołajczuk Maria Dzieduszycka pisarze i poeci II wojna światowa

Nobel 2022 w dziedzinie chemii. "Osiągnięcia laureatów się zazębiają"

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana. Komitet Noblowski nagrodził Carolyn Bertozzi i Barry'ego Sharplessa ze Stanów Zjednoczonych i Mortena Meldala z Danii. W uzasadnieniu doceniono naukowców za "rozwój chemii klik oraz chemii bioortagonalnej". Prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że ten obszar chemii zdecydowanie zasługuje na nagrodę.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka chemia Carolyn Bertozzi Barry Sharpless Morten Meldal Jacek Jemielity Sławomir Sęk

"Nasze podejście jest sprawiedliwe". Semeniuk o pomysłach Senatu na zamrożenie cen energii

-  Liczę na konstruktywną współpracę w Senacie, brak obstrukcji i urealnianie propozycji, jakie są przez Senat zgłaszane - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk komentując senackie poprawki do ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych w 2023. Podejście rządu określiła jako "sprawiedliwe, związane z medianą i średnim zużyciem tej energii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju energetyka Senat legislacja prąd Krzysztof Świątek

Wari. Co wiemy o jednym z najważniejszych imperiów przedinkaskiego Peru?

Kiedy w XVI wieku Hiszpanie przybyli do Ameryki Południowej, musieli skonfrontować się z Inkami: ostatnią wielką cywilizacją tego kontynentu. Przed Inkami istniały jednak inne imperia o panandyjskim zasięgu. Jedno z takich państw tworzył lud Wari, który na dziejowej arenie pojawił się w VII wieku naszej ery i przez kolejnych pięć wieków wyznaczał kulturowe wzorce. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Peru kultura Wari

Prof. Grosse: Niemcy powinni zrobić krok w kierunku poprawy relacji sąsiedzkich

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia informuje, że kwestia reparacji jest zamknięta. Jednocześnie, mimo próśb, nie udostępnia żadnego dokumentu mogącego świadczyć o prawomocnym zrzeczeniu się reparacji przez Rzeczpospolitą Polską. - Niemcy powinni zrobić wyraźny krok w kierunku poprawy relacji sąsiedzkich - uważa prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa reparacje wojenne

Włodek Pawlik: "Irena" opowiada o heroicznej odwadze Sendlerowej

Na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu, 26 sierpnia, miała miejsce światowa prapremiera "Ireny" - musicalu o losach Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. - Historia jest typowym dramatem, opowiadającym o uwikłaniach i wspaniałej postawie. O heroicznej odwadze Ireny Sendlerowej - mówi Włodek Pawlik, odpowiedzialny za muzykę do produkcji.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Paweł Sztompke musical Irena Sendlerowa sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski