Polskie Radio
Section05

Jedynka

"Lider Dostępności 2023". Poznaliśmy laureatów konkursu

W pałacu prezydenckim, odbyła się wielka gala i rozstrzygnięcie konkursu: "Lider Dostępności 2023". Którego patronem jest Program Pierwszy Polskiego Radia. Celem Konkursu jest promowanie idei projektowania uniwersalnego i nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które są dostępne dla wszystkich, w tym także dla osób z niepełnosprawnościami.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban niepełnosprawni niepełnosprawność

Piosenki niespotykane. Joanna Knitter i Przemek Dyakowski przypominają Ludmiłę Jakubczak

Popularna w latach pięćdziesiątych Ludmiła Jakubczak zginęła tragicznie w 1961 roku, mając zaledwie 22 lata. Sześć dekad później do jej twórczości wracają Przemek Dyakowski z zespołem Take It Easy, którym towarzyszy Joanna Knitter. - To piosenki niespotykane w dzisiejszej muzyce popularnej - opowiada muzyk.
Zobacz więcej na temat:  Muzyczna Jedynka Marcin Kusy Kamil Wicik Ludmiła Jakubczak muzyka rozrywkowa swing Jazz Przemek Dyakowski Joanna Knitter

Bezpieczne wakacje za granicą. O czym pamiętać i jakich zasad przestrzegać?

Wakacje to czas odpoczynku i beztroski, ale jednocześnie okres, kiedy w większym stopniu niż zwykle narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zagrożenia. To przede wszystkim od nas zależy, czy nasze wakacje będą bezpieczne. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą? Gdzie, w razie potrzeby, szukać pomocy?
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn wakacje podróże bezpieczeństwo turystyka ITAKA podróże zagraniczne Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Katarzyna Zyskowska i powieść "Nocami krzyczą sarny". Polki, Niemki i Dolny Śląsk

- Natknęłam się na poniemieckie cmentarze, poniemieckie domy gdzieś ukryte na zboczach gór, jakieś stare piwnice poniemieckie. I chodząc na spacery, zaczęłam sobie zadawać pytania: "kto tu mieszkał, dlaczego odszedł, kogo kochał, co tu się wydarzyło?". I w którymś momencie sama zaczęłam czytać na ten temat i uznałam, że to jest doskonały materiał na powieść - mówi Katarzyna Zyskowska. Autorka wydała powieść "Nocami krzyczą sarny", której akcja toczy się na Dolnym Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki pisarze i poeci Dolny Śląsk II wojna światowa

Jakie jest stanowisko KO ws. budowy zapory na granicy? Poncyljusz: opozycji wolno krytykować i wybrzydzać

- Opozycja nie ma żadnego obowiązku, aby głosować razem z rządem. Jest większość w Sejmie, która popiera rząd. Opozycji wolno wybrzydzać, krytykować i podawać w wątpliwość - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł KO Paweł Poncyljusz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sygnały Dnia Paweł Poncyljusz koalicja obywatelska opozycja Krzysztof Świątek migracja Białoruś granica

"Lato z Radiem" 2023 w Kopalni Soli "Kłodawa". Najgłębsza trasa turystyczna na świecie

"Lato z Radiem" 2023 w Kopalni Soli "Kłodawa"! To jedyna czynna kopalnia soli udostępniana do zwiedzania. "Lato z Radiem" zawitało tam w czwartkowe przedpołudnie. Reporter Maciej Walecki wraz z przewodnikami, Andrzejem Mikołajczakiem oraz Ryszardem Szubertem, zjechał 600 metrów pod ziemię, by zwiedzić najgłębszą trasę turystyczną na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki kopalnia soli Lato z Radiem 2023 Kopalnia Soli Kłodawa

Wakacyjne szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Letnia przygoda w mundurze

Ruszył projekt "Wakacje z WOT", czyli wakacyjne szkolenia wojskowe prowadzone przez Wojska Obrony Terytorialnej. W koszarach stawiły się tłumy rekrutów, którzy chcą przeżyć swoją wakacyjną przygodę, ale zajęcia mogą być także początkiem zawodowej służby w wojsku.
Zobacz więcej na temat:  WOT Wojska Obrony Terytorialnej szkolenia szkolenie wojsko Izabela Kostyszyn Wojsko Polskie Terytorialsi Wakacje z WOT

Wzmocnienie wschodniej granicy. Poboży: decyzja o przesunięciu sił w ciągu najbliższych godzin lub dni

- Mamy najbardziej profesjonalne, najlepsze w Europie - a kto wie, czy nie na świecie - rozwiązanie w zakresie ochrony granicy państwowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka MSWiA Błażej Poboży granica Białoruś Grupa Wagnera służby i bezpieczeństwo Krzysztof Świątek

Pacyfikacje na Kielecczyźnie w 1943 roku - zemsta za wsparcie dla partyzantów

Wiosną i latem 1943 roku niemieckie władze okupacyjne w dystrykcie radomskim, w którego skład wchodziła Kielecczyzna, przestąpiły do akcji pacyfikacyjnych i terrorystycznych skierowanych przeciwko ludności cywilnej, eufemistycznie określanych w zarządzeniach wewnętrznych "przywracaniem stanu bezpieczeństwa". Symbolem tych wydarzeń stała się wieś Michniów.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki II wojna światowa historia Polski wieś okupacja niemiecka

Spotkanie ze światem książki. O Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce

Latem wszystkie mole książkowe jadą do Rabki-Zdrój. Co roku w wakacje odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival. 12 lipca rozpoczyna się 10., jubileuszowa edycja wydarzenia, a w "Jedynce Dzieciom" o atrakcjach, jakie czekają na uczestników, opowiedziała Iwona Haberny - organizatorka imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci literatura Rabka Zdrój

Prof. Milczanowski: trzeba budować stopnie wejścia Ukrainy do NATO

Sytuacja na froncie, euroatlantycka perspektywa Ukrainy i zagrożenie ze strony Grupy Wagnera - na te tematy rozmawiali prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy. Spotkanie przywódców w Kijowie miało miejsce przy okazji obchodów tamtejszego dnia konstytucji, a poprzedza szczyt NATO w Wilnie, podczas którego mogą zapaść decyzje ws. akcesji Ukrainy do sojuszu. - Trzeba budować stopnie wejścia Ukrainy do NATO - podkreśla prof. Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Rosja NATO Ukraina wojna na Ukrainie