Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański filozofia

Łagodna dyscyplina, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko

Ukazała się właśnie książka pt. "Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci" autorstwa Sary Ockwell-Smith. Znajdziemy w niej opisane metody działania, przykładowe scenariusze i prawdziwe historie, które pomogą rodzicom zrozumieć, dlaczego dzieci źle się zachowują i jak mogą reagować skutecznie, a zarazem z empatią i miłością.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Furtak-Bilnik społeczeństwo wychowanie psychologia psychologia dziecięca dzieci dzieciństwo

"Prince Polonia". Max Cegielski: ta książka daje Szczecinowi głos

- "Prince Polonia" jest książką o zapomnianych korzeniach polskiej transformacji. Jest też głosem tych, którzy go stracili: pojawiają się m.in. wspomnienia matki głównego bohatera, która opowiada o początkach Szczecina. To nie tylko opowieść o przemycie, ale też o wielu różnych obliczach tego miasta - mówił w Dwójce pisarz, dziennikarz i podróżnik o swojej najnowszej powieści.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jakub Kukla PRL Indie

Prof. Jan Tomkowski: "Doktora Faustusa" można czytać trochę inaczej

- Od dłuższego czasu piszę pracę o spotkaniach z diabłem w ostatnich stuleciach. I taką lekturą, którą sobie ostatnio przypomniałem, był "Doktor Faustus" Tomasza Manna. Zawsze czytaliśmy go jako taką książkę nam współczesną, tymczasem Mann opisuje sytuację artysty i sztuki kompletnie nieprzystającą do naszej rzeczywistości - mówił w Dwójce historyk literatury, prozaik i eseista.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Jan Tomkowski Kinga Michalska

"Gdzie dawniej śpiewał ptak". Piotr Gociek: powieść także o totalitaryzmie naukowym

- Znajdziemy tu elementy antyutopii przypominające "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya. To jednocześnie jest książka o końcu świata, który załamuje się w sposób mało spektakularny, ale skuteczny - mówił o książce "Gdzie dawniej śpiewał ptak" autorstwa Kate Wilhelm w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który rozmawiał z Łukaszem Orbitowskim.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien literatura książki czytelnictwo

Piekło Pawiaka oczami dziecka

- Postanowiłam napisać tę książkę z tej perspektywy, ponieważ dzieci wyolbrzymiają pewne rzeczy, dostrzegają je bardziej, niż dorośli. I mimo że od tamtego momentu minęło wiele lat, to niektóre z tych wyolbrzymień pozostają: wojna widziana ich oczami, tęsknota w ich sercu. To są oczywistości, ale one czynią nasz świat bardziej ludzkim - mówiła w Dwójce Sylwia Winnik, autorka książki "Dzieci z Pawiaka" opisującej historie dzieci, które trafiły do gestapowskiego więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Pawiak dzieci Dwójka Paweł Siwek

Katarzyna Puzyńska: z problemami możemy się mierzyć na kartach książki

- Kryminał to jest pewnego rodzaju baśń, gdzie mamy walkę dobra ze złem, a to zło na końcu przegrywa. I tego trochę w życiu potrzebujemy, bo dzieją się różne złe rzeczy w życiu społecznym i każdego z nas indywidualnie, a dzięki książkom przerabiamy to w głowie i bezpiecznie obserwujemy zza książki - mówiła w Dwójce polska pisarka i autorka serii kryminałów.
Zobacz więcej na temat:  literatura kryminał Dwójka Kinga Michalska

Karolina Wasielewska: bohaterki "Cyfrodziewczyn" pojawiły się pod koniec lat 50.

- W latach 50. produkcja komputerów weszła w taką fazę, że one rzeczywiście działały. Od tego momentu było wiadomo, że potrzebna jest grupa ludzi którzy będą go programować i będą wiedzieć też, jak to zrobić. Wtedy w tej grupie pojawiła się pierwsza kobieta - mówiła w Dwójce autorka książki "Cyfrodziewczyny" o pionierkach polskiej informatyki.
Zobacz więcej na temat:  książki Dwójka Bartosz Panek informatyka programista