Polskie Radio
Section05

KULTURA

Pływająca camera obscura, kilkadziesiąt wystaw i warsztatów. Katarzyna Gębarowska o Vintage Photo Festival 2021

- W tym roku high lifem w przestrzeni miasta jest projekt Macieja Markowicza, który płynie do nas z Berlina, 500 km przez Odrę, Wartę skonstruowaną przez siebie barką, przekształconą na camerę obscura. Jest to taki pływający aparat fotograficzny - mówiła Katarzyna Gębarowska (dyrektorka Vintage Photo Festival). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia SZTUKA społeczeństwo

"Chciałem być" – spektakl o Krzysztofie Krawczyku na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi przygotowuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku – "Chciałem być" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Pomysł na stworzenie spektaklu zrodził się jeszcze za życia artysty. Krzysztof Krawczyk miał być jednym z gości honorowych teatru. Życie napisało jednak inny scenariusz. Prapremiera już w najbliższą sobotę 11 września godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Krzysztof Krawczyk TEATR spektakl Łódź

Alternatywne języki narracji filmowej

W Krakowie trwa właśnie festiwal kina niezależnego Off Camera, a przed nami FPFF w Gdyni, Transatlantyk Festival w Łodzi oraz Camerimage. To dobry pretekst do zastanowienia się nad alternatywnymi językami narracji filmowej. W "Klubie Trójki" wraz z Barbarą Konarską oraz Rafałem Geremkiem przyjrzeliśmy się szczególnie animacji i technice VR (Virtual Reality) oraz wykorzystywaniu ich w kinie dokumentalnym o tematyce historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka kino Klub Trójki animacja FILM

Nie żyje Adam Baumann. Aktor Teatru Śląskiego miał 73 lata

Jak poinformował Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, zmarł Adam Baumann. W marcu skończył 73 lata. Miał w dorobku ponad 130 ról teatralnych, znany był także ogólnopolskiej publiczności z ról filmowych. "To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…" - napisali przyjaciele z teatru na wieść o jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2021 Adam Bauman aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR SZTUKA

Upamiętnienie pracowników rozgłośni Polskiego Radia

We wtorek 7 września o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie oraz otwarcie wystawy przedstawiającej najważniejsze dla tej instytucji osoby, miejsca i wydarzenia z września 1939 roku. Tablicę odsłoniła prezes PR Agnieszka Kamińska, zaś wystawę otworzyła dyrektor Archiwum PR Elżbieta Berus-Tomaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski historia warszawy historia radiofonii II wojna światowa Agnieszka Kamińska Krzysztof Czabański Trójka Mateusz Drozda W POLSKIM RADIU

Igrzyska śmierci – wystawa "Sport i sportowcy w KL Auschwitz"

"Sport i sportowcy w KL Auschwitz" to wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz, która poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne oraz oryginalne przedmioty – w tym pamiątki pochodzące od rodzin Antoniego Czortka i Tadeusza Pietrzykowskiego – opowiada o historii sportu w niemieckim obozie zagłady oraz o losach sportowców deportowanych do Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka SZTUKA Katarzyna Cygler boks Tadeusz Pietrzykowski Auschwitz wystawa KSIĄŻKA

Reportaż: Jan Borkowski – szkic do portretu [POSŁUCHAJ]

W poniedziałek, 6 września, odbył się pogrzeb Jana Borkowskiego. Był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Jak powiedział Paweł Sztompke: to człowiek instytucja. Współtworzył wraz z Agnieszką Osiecką Radiowe Studio Piosenki, odkrył wiele talentów muzycznych, prowadził w Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu", współtworzył klub Hybrydy i festiwal Jazz Jamboree, dziesięć razy zdobył Złotą Płytę i doprowadził do powstania Studia im. Agnieszki Osieckiej. Jedna osoba zrobiła tak wiele. Jak to możliwe?
Zobacz więcej na temat:  Hanna Bogoryja-Zakrzewska Polskie Radio Jan Borkowski reportaż Trójka