Polskie Radio
Section05
Mariusz Pieśniewski

79 lat od akcji bojowej "Kutschera". Żołnierze AK zastrzelili "kata Warszawy"

Wszystko trwało zaledwie półtorej minuty, bo tak precyzyjnie była zaplanowana cała akcja. 79 lat temu Armia Krajowa zrealizowała największą i najsłynniejszą, zakończoną sukcesem, akcję bojową - akcję "Kutschera". Wykonano wtedy wyrok na "kacie Warszawy", dowódcy SS i policji - Franzu Kutscherze, który był inicjatorem masowych egzekucji publicznych i coraz częstszych łapanek. Od jego przybycia do Warszawy tygodniowo ginęło około 300 Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Franz Kutschera Warszawa historia Polski Mariusz Pieśniewski Karolina Rożej

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Krzysztof Czabański: polska kultura dysponuje wspaniałymi twórcami

Łukasz Borowicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Dyrygent tylko dla Polskiego Radia zarejestrował prawie 800 utworów. Podczas gali uhonorowano także: Marię Dłużewską, Leszka Długosza i prof. Andrzeja Zybertowicza. - To kolejna edycja Nagród Mediów Publicznych, która pokazuje, jak wspaniałymi twórcami dysponuje polska kultura - mówił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych 2022 Polskie Radio Łukasz Borowicz Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Mariusz Pieśniewski Agnieszka Kamińska Krzysztof Czabański Maria Dłużewska Andrzej Zybertowicz Leszek Długosz

Państwowa Inspekcja Drogowa obchodzi 20-lecie. Polskie Radio wyróżnione tytułem "Partnera bezpieczeństwa ITD"

Polskie Radio zostało "Partnerem bezpieczeństwa ITD". Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska odebrała nagrodę z rąk głównego inspektora transportu drogowego Alvina Gajadhura podczas uroczystości 20-lecia Inspekcji Transportu Drogowego. Alvin Gajadhur podkreślił, że Agnieszka Kamińska jest pierwszą prezes Polskiego Radia, dzięki której można swobodnie edukować o bezpieczeństwie na drogach. 
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Pieśniewski Patryk Michalski Alvin Gajadhur Andrzej Adamczyk Agnieszka Kamińska

Wręczono nagrody BohaterON. "Historia dobrze opowiedziana jest interesująca"

- Nagroda BohaterON ma zachęcać innych do podejmowania się realizacji projektów, które opowiedzą o historii Polski XX wieku – choć pięknej, to jednak trudnej. Abyśmy sami opowiadali naszą historię i by nikt tego nie robił za nas - mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii BohaterON Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Mariusz Pieśniewski Powstanie Warszawskie historia Polski

75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"

2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Mariusz Pieśniewski Jan Rzepecki Michał Migała NKWD Instytut Pamięci Narodowej Lech Kaczyński

"Andrzej Gwiazda jest prawdziwym twórcą idei Solidarności"

- Jest Pan z całą pewnością tak godnym laureatem Nagrody imienia Pana Prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego jak mało kto - tymi słowami prezydent Andrzej Duda zakończył wystąpienie na uroczystej gali, podczas której legendarny działacz opozycji Andrzej Gwiazda odebrał wyróżnienie z rąk Marty Kaczyńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Frątczak Mariusz Pieśniewski Andrzej Gwiazda Andrzej Duda Lech Kaczyński opozycja demokratyczna Solidarność KOR

Ubezpieczenie zdrowotne. Uważaj, co podpisujesz

Mieszkający w małej miejscowości pod Końskimi pan Marek czuje się oszukany przez ubezpieczyciela. Dwa lata temu wziął kredyt, a wraz z nim podpisał umowę ubezpieczenia. W razie choroby lub śmierci towarzystwo ubezpieczeniowe miało spłacić jego dług. Jednak, kiedy po roku dostał zawału, ubezpieczyciel stwierdził, że polisa tego nie obejmuje.
Zobacz więcej na temat:  kredyt Mariusz Pieśniewski ubezpieczenia ubezpieczenie zdrowotne