Polskie Radio
Section05
opowiadanie

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie czytelnictwo biblioteka pisarz Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA

Wznowienie "Fabryki os". Łukasz Orbitowski: w tej książce nic do siebie nie pasuje

- Nie podeszła mi ta powieść. Wbrew wszystkiemu co powinna mieć i ma. Wszystkie wątki prezentują się ciekawie i mogły się pokleić. Moim zdaniem jednak wszystko się rozpada i do siebie nie pasuje - powiedział o książce "Fabryka os", która doczekała się wznowienia, Łukasz Orbitowski. Tytuł w audycji "Posłowie" przedstawiał także Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie recenzja KULTURA literatura Polskie Radio 24

Zbiór połączonych opowiadań w jednej książce. "Pierwszym recenzentem była żona"

- Juraj Kováčik pisał tę książkę rok, a jego pierwszym recenzentem była żona. Tak jej się to spodobało, że bardzo chciała, aby ją wydać - powiedział o kulisach powstawania książki "W kinie panoramicznym" Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim autorzy audycji "Posłowie" przyjrzeli się także pozycji Hannsa Zischlera "Kafka idzie do kina". 
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie miłość śmierć KULTURA literatura Polskie Radio 24

"W to, co pisał, wkładał całą duszę". Tomasz Zapert o twórczości Rogera Scrutona

- Scruton nie potrafił o niczym pisać bez emocji. Był arcykonserwatystą i jego poglądy są widoczne. Ale nawet jeśli ktoś ma przeciwne zdanie, to koniecznie trzeba przeczytać jego książkę, bo ona otwiera nieznane dla wielu z nas horyzonty - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura pisarz opowiadanie KULTURA KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń MUZYKA filozofia muzyka klasyczna muzyka filmowa Roger Scruton

"Diabły w deszczu" – nieznane opowiadanie Marka Hłaski

- "Diabły w deszczu" są dość dużą niespodzianką, ponieważ maszynopis o tym tytule, "Devils in the rain", w żadnej biograficznej wzmiance się nie pojawił, nie ma też o nim mowy w domowym, rodzinnym archiwum. Teoretycznie do odkrycia pozostało jeszcze kilka tekstów, z tym że śladu po nich nie ma od bez mała pięćdziesięciu lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Radosław Młynarczyk, autor opracowania.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko Mariusz Czubaj proza opowiadanie literatura polska Dwójka Dorota Gacek

Największe miasta świata. Tokio

Z "Opowieściami…" wyruszyliśmy w nową podróż. Tym razem odwiedziliśmy największe miasta świata. Zaczynamy w Japonii. To starożytna kraina o niezwykłych tradycjach ze względu na lokalizację na wyspach i wielowiekowe odcięcie od wpływów innych państw kraj ten stworzył własną unikalną kulturę. Jego stolicą jest Tokio, które jest nie tylko najrozleglejszą i najładniejszą metropolią na ziemi, ale ma też bogatą historię nieodłącznie związaną z dziejami tego wyspiarskiego państwa, na wschodnich krańcach Azji, nad Oceanem Spokojnym.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie podróże DAB+

Św. Mikołaj, Weles w przebraniu?

Święty Mikołaj, cieszący się poważaniem w całym chrześcijańskim świecie, patron panien na wydaniu, dzieci, bydła, żeglarzy, introligatorów… Podobno 6 grudnia, w swoje święto, Mikołaj zwołuje wszystkie karpackie wilki i ustala z nimi na cały przyszły rok, ile bydła i od kogo wolno im porwać. Daje też przyzwolenie napadania na ludzi podłych, ale zabrania tknąć dzieci i dobrych ludzi. Postać świętego, którą dziś utożsamiamy z patronem przyziemnego konsumpcjonizmu, dużo bliższa jest zaświatom, niż mogłoby się wydawać… 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor opowiadanie wilk mikołaj