Polskie Radio
Section05

polityka

"Cyniczna zagrywka". Ziobro o zapowiedziach Tuska ws. kontroli wyborów

Szef MS Zbigniew Ziobro nazwał "cyniczną zagrywką" słowa Donalda Tuska dotyczące podjęcia działań w sprawie zapewnienia uczciwości przyszłych wyborów parlamentarnych. Dodał, że lider PO "usiłuje szukać księżycowych wyjaśnień dla porażek politycznych swojego obozu politycznego w ostatnich latach w Polsce". Z kolei Marcin Warchoł stwierdził, że w czasach rządów PO "działy się cuda nad urną". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Donald Tusk Marcin Warchoł Platforma Obywatelska

"Gigantyczna afera". Ziobro skierował list do szefowej KE ws. doniesień o nieprawidłowościach w TSUE

Szef resortu sprawiedliwości podczas konferencji prasowej przyznał, że wysłał list do Komisji Europejskiej z apelem o wyjaśnienie doniesień na temat korupcji w unijnych instytucjach. - Ursuli von der Leyen powinna przedstawić wszelkie informacje na temat tej wielkiej afery - powiedział Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Ursula von der Leyen Unia Europejska Komisja Europejska

Wojna nerwów trwa: czy Biden ugnie się przed Putinem?

Zbliżają się święta, jednak globalna sytuacja jest daleka od świątecznego spokoju. Świadczą o tym rozgrzane linie dyplomatyczne i kolejne spotkania na szczycie. W minionym tygodniu sekretarz stanu USA Antony Blinken konferował z szefem rosyjskiej dyplomacji Sergiejem Ławrowem. Wtedy zapewne ustalono szczegóły spotkania Biden-Putin, które odbyło się w tym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT aktualności USA Rosja Ukraina Trójka

Afera w UE. Rzymkowski: to gigantyczny skandal, nie tylko korupcyjny

– Mówimy o domniemanym największym skandalu korupcyjnym, który ociera się o zarzut, który w polskim kodeksie karnym jest określany jako zorganizowana grupa przestępcza. Takiej sytuacji od lat 50., od kiedy powstały wspólnoty europejskie, nie było – podkreślił Tomasz Rzymkowski z PiS. O domniemanej aferze korupcyjnej rozmawiali również Marek Sawicki (PSL), Andrzej Halicki (PO) i Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Andrzej Halicki Tomasz Rzymkowski Marek Sawicki COVID-19 koronawirus Unia Europejska Komisja Europejska Europa Trójka

Nowe otwarcie w rozmowach o reparacjach wojennych? Wiceszef MSZ: przed nami ciężka praca

- Nasze stanowisko w sprawie reperacji wojennych się nie zmienia. Liczymy na to, że będzie zrozumienie dla tej sprawy po stronie nowego niemieckiego rządu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Przyznał, że w kwestii zadośćuczynienia za zniszczenia w czasie II wojny światowej polski rząd czeka "ciężka praca dyplomatyczna". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemcy II wojna światowa Paweł Jabłoński Olaf Scholz Annalena Baerbock Zbigniew Rau

Szefowa brytyjskiego MSZ: w razie agresji Rosji kontynuacja Nord Stream 2 byłaby problemem

Liz Truss podkreśliła, że ważne jest, by Zachód uniezależnił się od rosyjskiego gazu. Dodała, że powinno się stawiać na źródła odnawialne i technologię nuklearną. Zadeklarowała, że będzie chciała rozmawiać z Niemcami o Nord Stream, i że wiąże pewne nadzieje z faktem, że w nowym rządzie u naszych sąsiadów są Zieloni, którzy dotąd sprzeciwiali się budowie rurociągu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Wielka Brytania GOSPODARKA Rosja Ukraina energetyka

Biden rozmawiał z nowym kanclerzem Niemiec. Wśród tematów sytuacja wokół Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, m.in. o problemie destabilizacyjnej rozbudowy rosyjskiego potencjału wojskowego wzdłuż granicy z Ukrainą. Wśród poruszonych tematów była również kwestia pandemii COVID-19. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Joe Biden Olaf Scholz Ameryka Stany Zjednoczone USA Niemcy Waszyngton Berlin polityka zagraniczna USA Ukraina

Jaruzelski jeszcze poprawiał Michnika. Politolog przypomniał liczbę ofiar stanu wojennego

- W materiale filmowym Jaruzelski poprawiał Michnika, że stan wojenny kosztował życie 14-16 osób. Tymczasem w 2006 roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 100 nazwisk. 58 osób, które zginęły podczas trwania stanu wojennego, i pozostałe, które straciły życie do 1989 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Krupa, autor książki "Stan wojenny w narracjach prasowych". Politolog odniósł się do nagrania ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem z grudnia 2000 roku, na którym widać ich zażyłość. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Wojciech Jaruzelski stan wojenny POLSKA historia Polski

"Putin jest tu głównym rozgrywającym i ma lepsze karty". Żółciak o rozmowie prezydentów USA i Rosji

- USA, dla których głównym zagrożeniem są Chiny, mogą nie być zainteresowane, by umierać za Donbas i wschodnią flankę - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak z Dziennika Gazety Prawnej. Gościem Debaty Dnia był też publicysta i szef klubu Gazety Polskiej w Warszawie, Adam Borowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie ŚWIAT Władimir Putin Wołodymyr Zełenski USA Joe Biden wideokonferencje