Polskie Radio
Section05

POLSKA

Prezes PiS: należy powstrzymać nielegalną migrację, a tych, którzy dotarli - odsyłać

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że Unia Europejska "popełniła wielkie błędy w polityce migracyjnej, które pogorszyły jakość życia znacznej części jej obywateli i będzie próbowała uspokoić nastroje społeczne w krajach, w których kryzys migracyjny wymyka się spod kontroli". - A to odbędzie się kosztem takich państw jak Polska - wskazał prezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  Lampedusa migracja Włochy Europa imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Jarosław Kaczyński

SG: Syryjka uciekła ze szpitala po otrzymaniu pomocy. Wcześniej nielegalnie przekroczyła granicę

- Obywatelka Syrii, która po nielegalnym przekroczeniu granicy naszego państwa otrzymała niezbędną pomoc medyczną i trafiła do szpitala w Hajnówce, po trzech dniach z niego uciekła - przekazała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. SG poinformowała  także, że w sobotę 36 migrantów próbowało nielegalnie dostać się do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny 2023 straż graniczna granica Białoruś

Presja migracyjna na granicy z Białorusią. Żaryn: rośnie poziom agresji po drugiej stronie zapory

Migranci próbujący sforsować polską granicę są coraz bardziej profesjonalnie wyposażeni. Mają nie tylko sprzęt do niszczenia metalowych elementów zapory, ale także do robienia podkopów - wynika z obserwacji służb. Zdaniem zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych rośnie też poziom agresji po drugiej stronie zapory.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn straż graniczna migracja

Premier: Tusk zepsuł sprawę tarczy antyrakietowej, po latach naszych rządów Polacy mogą czuć się bezpieczni

14 lat temu Amerykanie zapowiedzieli rezygnację z budowy tarczy antyrakietowej po dyplomatycznych błędach Donalda Tuska. Na szczęście dzisiaj, po 8 latach rządów PiS sytuacja jest zupełnie inna, tarcze są w zasadzie gotowe, a Polacy mogą czuć się bezpieczni - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk Mateusz Morawiecki premier USA

"To dopełnienie tragedii polskiego września". Ambasador Szczerski o agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku

Stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że "agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku stała się dopełnieniem tragedii polskiego września i była wprost realizacją umowy między Hitlerem a Stalinem, znanej jako pakt Ribbentrop-Mołotow".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa Warszawa ZSRR Adolf Hitler Józef Stalin 17 września 1939 agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza ONZ Krzysztof Szczerski

"Nawet 27 stopni". Sprawdź prognozę pogody na niedzielę i poniedziałek

IMGW podało, że "wyże z centrami nad Rosją i Norwegią obejmują wschód, południowy wschód i centrum kontynentu oraz częściowo Skandynawię". Pozostały obszar Europy jest w zasięgu niżów z ośrodkami: nad Atlantykiem, u północno-zachodnich wybrzeży Hiszpanii oraz w rejonie Morza Białego. Polska jest na skraju wyżu znad Rosji, od zachodu stopniowo zaczyna nasuwać się nad nasz kraj zatoka niżowa. Z południa napływa ciepłe powietrze pochodzenia kontynentalnego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie spadać.
Zobacz więcej na temat:  pogoda prognoza pogody Radio kierowców IMGW społeczeństwo

ANALIZA Polska odpowiedź na rosyjskie bestialstwo. "Nie będzie obrony na linii Wisły, nie chcemy drugiej Buczy"

W niedzielę przypada 84. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W ten sposób sowiecka Rosja wypełniła postanowienia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, zgodnie z którym Niemcy i ZSRR postanowiły dokonać rozbioru II RP. Rosja dokonała licznych zbrodni w czasie II wojny światowej, zaś wydarzenia ostatnich dwóch lat - nielegalna agresja na Ukrainę i zbrodnie wojenne dokonywane na cywilach - przekonują, że mentalność Rosjan się nie zmieniła, zaś Polska powinna być gotowa na bezwzględną obronę swoich granic.
Zobacz więcej na temat:  polityka służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja Ukraina zbrodnie wojenne Mariusz Błaszczak

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W Warszawie główne uroczystości państwowe

W południe przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie rozpoczną się główne państwowe obchody 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Niemcy II wojna światowa ZSRR Adolf Hitler Józef Stalin agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza HISTORIA Warszawa

ORĘDZIE Marszałek Sejmu: Tusk to Lampedusa w Polsce

Marszałek Sejmu poruszyła w swoim sobotnim orędziu temat kryzysu migracyjnego, który powrócił do Europy. Elżbieta Witek podkreśliła, że opozycja w tym czasie "sufluje opinii publicznej wyolbrzymioną do niebotycznych rozmiarów sprawę rzekomego wydania wiz pracowniczych z naruszeniem procedur". - Donald Tusk ręka w rękę z Angelą Merkel był architektem tej niebezpiecznej polityki. Premier Tusk to nic innego, jak Lampedusa w Polsce - zaznaczyła marszałek Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  polityka Elżbieta Witek kryzys migracyjny 2023 Donald Tusk Tomasz Grodzki orędzie Lampedusa

Zapowiedź zniesienia immunitetów. Prezes PiS nawiązał do oskarżeń wobec Tomasza Grodzkiego

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Jarosław Kaczyński zapowiedział zniesieni immunitetów. W tym kontekście wspomniał sprawę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który jest oskarżany o przyjmowanie łapówek i ukrywa się za immunitetem. - No zobaczymy, jak w tej sprawie - bo oni przecież często się wypowiadali, właśnie "za" - zastanawiał się prezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  polityka Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Tomasz Grodzki konwencja PiS wybory w Polsce