Polskie Radio
Section05

POLSKA

PR24 Anna Gembicka: otwarcie polskiego rynku na zboże z Ukrainy uderzy w bezpieczeństwo żywnościowe

Utrzymanie zakazu wwozu zboża z Ukrainy do Polski to kwestia strategiczna. Jeżeli ceny będą niskie, jeżeli sytuacja na rynku będzie niestabilna, to trudno będzie przekonać rolników, żeby dalej prowadzili produkcję, a tym samym to w perspektywie kilkunastu-kilkudziesięciu lat to będzie się przekładało na osłabienie bezpieczeństwa żywnościowego - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Gembicka Antoni Opaliński polityka rolnictwo zboże Ukraina

Program bezpłatnej mammografii w Polsce. Skorzystają z niego kobiety w wieku od 45. do 74. roku życia

Od 1 listopada z programu bezpłatnej mammografii w Polsce będą mogły skorzystać kobiety od 45. do 74. roku życia. O rozszerzeniu programu bezpłatnej mammografii na grupę kobiet o 5 młodszych i 5 lat starszych poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka w Centrum Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Katarzyna Sójka Ministerstwo Zdrowia kobieta społeczeństwo

TYLKO U NAS To był strzał w dziesiątkę. Polacy oceniają znaczenie przekopu na Mierzei Wiślanej

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej funkcjonuje już od roku. Skorzystało z niego ponad 1700 jednostek. Głównie były to jednostki rekreacyjne. Jednak docelowo mają tędy pływać też statki komercyjne przewożące towary. Paweł Kurek - reporter portalu PolskieRadio24.pl - wybrał się nad Zalew Wiślany z kamerą, żeby zobaczyć, jak na rozwój regionu wpłynęła jedna z najważniejszych inwestycji w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana inwestycje regiony turystyka społeczeństwo

Wzrost płacy minimalnej. Maląg: to nie jest przypadkowa decyzja, Polacy powinni godnie zarabiać

Filozofią naszego rządu jest, aby Polacy mogli godnie zarabiać, dlatego zależy nam na tym, aby zarówno wzrastała płaca minimalna, jak i wzrastało przeciętne wynagrodzenie - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bezrobocie zatrudnienie płaca minimalna zarobki praca firma społeczeństwo

Rocznica agresji ZSRR na Polskę. W ponad dwudziestu miejscach staną Warty Pamięci

W przeddzień 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę w ponad dwudziestu miejscach w Polsce staną Warty Pamięci. Zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski w miejscowości Jabłoń w powiecie parczewskim odda hołd żołnierzom 60. Dywizji Wojska Polskiego "Kobryń", poległym w walce z sowieckim agresorem w bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą.
Zobacz więcej na temat:  Rosja 1939 historia Polski społeczeństwo

PO chce przyjąć kilka tysięcy migrantów. Rzecznik PiS: to stanowisko jest nam znane

Odnosząc się do deklaracji posła KO Artura Łąckiego, który powiedział, że Polska powinna "przyjąć kilka tysięcy migrantów", rzecznik PiS Rafał Bochenek stwierdził, że jest to znane stanowisko partii opozycyjnej. - Dzisiaj migają się od jednoznacznej odpowiedzi, ale na głosowaniach w Parlamencie Europejskim głosują za przymusową relokacją - zauważył Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  polityka Rafał Bochenek kryzys migracyjny 2023 Platforma Obywatelska imigranci w Europie migracja

Szef MEiN: są politycy z ZNP, którzy gwiżdżą, że budujemy salę gimnastyczną dla dzieci

Grupa protestujących starała się zakłócić briefing ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ws. budowy nowej sali gimnastycznej w Brzozowie. Szef resortu krótko skwitował uczestników manifestacji. - Politycy z ZNP nie mają argumentów, tylko gwiżdżą - uciął minister Czarnek. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Przemysław Czarnek regiony kujawsko-pomorskie Ministerstwo Edukacji i Nauki Związek Nauczycielstwa Polskiego

Radni PO odroczyli decyzję ws. referendum w Warszawie. Krajewski: Tusk i Trzaskowski boją się głosu mieszkańców

Szef warszawskiego PiS Jarosław Krajewski mówi, że mieszkańcy stolicy mają prawo decydować o najważniejszych sprawach ze swojego punktu widzenia. Stołeczni politycy Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali podczas konferencji prasowej władze Warszawy z Platformy Obywatelskiej za odroczenie decyzji w sprawie lokalnego referendum.
Zobacz więcej na temat:  polityka regiony Mazowsze Warszawa Rafał Trzaskowski Donald Tusk mazowieckie

Sprawa przemytu migrantów. Nie tylko posłowie KO poręczyli za aresztowaną aktywistkę

Pojawiają się kolejne informacje w sprawie poręczenia majątkowego za Ewę M., która trudniła się przemytem nielegalnych migrantów z Białorusi do Europy. Oprócz posłów PO Tomasza Olchiwera i Tomasza Aniśko, poręczyli za nią także dr Hanna Machińska, była zastępczyni RPO oraz Danuta Kuroń, Paweł Sztarbowski, zastępca Dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie, Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Michał Zdara, Prezes Fundacji Centralnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna CBŚP bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Białoruś imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 koalicja obywatelska

"Nie chcemy obrazów z Lampedusy". Jan Józef Kasprzyk: Polacy w referendum rozstrzygną tę kwestię

Pytanie o przyjmowanie migrantów będzie jednym z pytań referendum zaplanowanego na 15 października. - Jeżeli chcemy, aby obrazy z Lampedusy miały miejsce także nad Wisłą, to w tym momencie zaufajmy tym, którzy narzucają taką wizję Europy - mówił w Polskim Radiu Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna polityka Jan Józef Kasprzyk kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie migracja Jerzy Jachowicz

"Wielka afera PO". Wiceministrowie nagłaśniają sprawę aktywistki aresztowanej za przemyt ludzi

- Znana aktywistka (...) trudniła się organizowaniem płatnego przemytu nielegalnych migrantów; mamy do czynienia z wielką aferą przemytniczą PO - powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Z kolei Maciej Wąsik dodał, że "Ewa M. kierowała grupą, która dokonywała przemytu, a ten proceder trwał przynajmniej 1,5 roku. Ta kobieta prowadziła też inne działania, jak tzw. zrzutki na popularnych portalach na uchodźców".
Zobacz więcej na temat:  rząd PiS polityka Sebastian Kaleta kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Sebastian Kaleta Maciej Wąsik

Publicysta Onetu przyznaje: afera wizowa sięga wielu lat wstecz. Wtedy nie rządził PiS

- Problemy z systemem wizowym istniały na długo przed tym, kiedy PiS objął władzę. (...) Wielokrotnie MSZ był informowany, że system nie działa i z jakiegoś powodu go nie naprawiano. Tylko że to nie było za rządów PiS. Ta afera jest czymś, z czym mamy do czynienia od lat - powiedział dziennikarz Onetu, były dyplomata Witold Jurasz, odnosząc się do sprawy wiz.
Zobacz więcej na temat:  polityka wizy PSL