Polskie Radio
Section05
powstanie w getcie

Rocznica powstania w warszawskim getcie. Hołd i pamięć

– Nasza obecność dziś jest wyrazem pamięci, hołdu i wdzięczności wobec tamtego pokolenia, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy chwycili za broń, którzy pod flagą biało-czerwoną i niebiesko-białą walczyli o wolność własną, ale i wolność Rzeczpospolitej, która była ojczyzną wielu narodów i wielu kultur – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski powstanie w getcie Warszawa Żydzi Trójka Piotr Łodej

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński powstanie w getcie Żydzi Holokaust getto warszawskie nazizm Niemcy okupacja niemiecka II wojna światowa HISTORIA

"Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Wystawa w Warszawie

19 kwietnia br., w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, na skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie została otwarta wystawa przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum we współpracy z Domem Spotkań z Historią: "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa Żydzi Holokaust wystawa powstanie w getcie

Żonkile przypomną o powstaniu w warszawskim getcie. Jubileusz akcji muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje, już po raz dziesiąty, akcję "Żonkile", upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypada 79. rocznica pierwszego miejskiego powstania w okupowanej przez Niemców Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa getto warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w getcie regiony mazowieckie Warszawa

Żonkil – kwiat wiosny i nadziei [POSŁUCHAJ]

W 2013 roku, w 70. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, po raz pierwszy na ulicach stolicy pojawili się wolontariusze, którzy wręczali przechodniom papierowe żonkile, które można było przypiąć do ubrania. Ten prosty gest miał upamiętnić uczestników powstania. Jak to się stało, że żółty kwiatek stał się symbolem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo powstanie w getcie Marek Edelman Grażyna Wielowieyska Trójka reportaż

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Żydzi Andrzej Duda Michael Schudrich Witold Banach

"Cel był jeden, obrona własnej godności". Piotr Łysakowski o powstaniu w getcie warszawskim

- Ta godność, po latach poniewierki, była szalenie istotna. Przypomnijmy, że z końcem 1939 r. wprowadzono stygmatyzację, nakazano noszenie opasek, kłanianie się Niemcom. Na ulicach getta umierały z głodu dzieci, to są rzeczy niewyobrażalne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Łysakowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi

Warszawa: syreny zawyły, by upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Punktualnie w południe w Warszawie zawyły syreny na znak upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy rozpoczęły się też uroczystości związane ze zrywem. Trwa także akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących powstańczy zryw z kwietnia 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Holokaust II wojna światowa III Rzesza pamięć społeczeństwo Warszawa POLSKA

"Pierwiastek żydowski w naszej kulturze jest niezwykle ważny"

- Ten utwór jest refleksją, zapytaniem: jak wam się tam teraz żyje w tym niebie Icku, Rachelo, Natanie, Dwojro - mówiła w Dwójce aktorka warszawskiego Teatru Rampa Dorota Osińska, która opracowała na gitarę i wykonuje pieśń "W żydowskim niebie". Usłyszymy ją w ramach wydarzenia "Pamiętamy" - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Żydowski powstanie w getcie Monika Pilch