Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Wybory w Bułgarii i Mołdawii. Wyniki korzystne dla Rosji?

Mołdawianie i Bułgarzy wybrali w ostatnim czasie prezydentów swoich krajów. W pierwszym z nich zwyciężył Igor Dodon, przewodniczący Partii Socjalistów. Prezydentem Bułgarii został z kolei Rumen Radew z Bułgarskiej Partii Socjalistycznej. O wynikach wyborów i rosyjskim wpływie na nie mówili w audycji 7 Dni: Wschód Adam Balcer (Wise-Europa) i Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Bułgaria wybory prezydenckie Rosja Adam Balcer Piotr Pogorzelski Unia Europejska NATO

Polonia ucierpiała podczas trzęsienia w Nowej Zelandii

Nawet kilka miliardów dolarów może kosztować odbudowa zniszczeń po trzęsieniu ziemi, które w ubiegłym tygodniu nawiedziło Nową Zelandię. Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 100 kilometrów od miasta Christchurch. To tam znajduje się jedno z największych skupisk nowozelandzkiej Polonii. O tym, jak nasi rodacy radzą sobie ze skutkami kataklizmu mówiliśmy w audycji „Polacy w świecie”.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia trzęsienie ziemi Wellington Polacy za granicą Rosja USA film polski Jan Pachlowski

"Nie da się zrobić dobrego reportażu bez zaangażowania"

Tytuł Radiowego Reportażysty Roku zdobyła Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok. Jury konkursu "Melchiory 2016" nagrodziło ją za „mistrzowskie opisy różnych światów, za błyskotliwe pomysły formalne, wrażliwość społeczną i pasję dokumentalisty”. Na antenie Polskiego Radia 24 rozmowa z laureatką i reportaż jej autorstwa "Testament".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Melchiory Agnieszka Czarkowska konkurs Żołnierze Wyklęci

Nowa misja nosorożca. Na ratunek uzależnionej młodzieży

Artyści i działacze społeczni z Łodzi i Białegostoku chcą doręczyć papieżowi przesyłkę, która zaginęła 500 lat temu. Chodzi o nosorożca. Żywe zwierzę miało być darem króla Portugalii i zaskarbić względy ówczesnej głowy Kościoła. Niestety, statek zatonął. Teraz legenda o cennym darze wraca, by uratować podlaski ośrodek leczenia uzależnionej młodzieży Metanoia w Czarnej Białostockiej. Caritas, która prowadzi placówkę, potrzebuje miliona złotych na remont. Połowa kwoty już jest, reszta musi znaleźć się do końca roku. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Jan Bocian (Stowarzyszenie Art&Design Society), Andrzej Korytkowski (działacz społeczny) i ks. Adam Kozikowski (Caritas Archidiecezji Białostockiej).
Zobacz więcej na temat:  papież nosorożec Białystok młodzież papież Franciszek Caritas Caritas Polska uzależnienia

Cezary Łazarewicz o sprawie Przemyka: Kiszczak macherem

- To Czesław Kiszczak podjął decyzję, że nie należy wydawać milicjantów i szukać innych rozwiązań - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Łazarewicz, który otrzymał nagrodę w 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku". Dziennikarza i publicystę wyróżniono w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Uznanie jury zdobyła jego praca pt. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Łazarewicz Książka Historyczna Roku PRL Grzegorz Przemyk Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski Jerzy Urban KSIĄŻKA

Protest nauczycieli. "Nie dla chaosu w szkole"

Pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole" odbywa się sobotnia manifestacja zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Jej uczestnicy przedstawili apel skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie ustawy dotyczącej zmian w systemie edukacji. O proteście mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Ingram (dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa protest protesty w Warszawie nauczyciel reforma szkolnictwa Związek Nauczycielstwa Polskiego

Wiceszef MON: czas, by Polska upomniała się o swoich bohaterów

– Przez całe dekady nie było polityki historycznej na szczeblu państwowym, resortowym. Przez 50 lat PRL była nie tylko zamazywana, ale i tworzona na nowo, pod kątem potrzeb ideowych i politycznych okupantów – mówił w audycji Cafe Armia Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej polityka historyczna Wojciech Fałkowski Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci

Afera korupcyjna w Rosji. Efekt walki klanów na Kremlu?

Rosją wstrząsnęła afera korupcyjna. Do aresztu trafił minister gospodarki Aleksiej Uljukajew. Władze twierdzą, że miał przyjąć 2 mln dolarów łapówki, choć nie wszyscy wierzą w oficjalną wersję. Mówi się, że - jak na standardy rosyjskich elit finansowych - to "co najwyżej napiwek". Sprawę skomentował w programie Gorąca Planeta moskiewski korespondent Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja korupcja Maciej Jastrzębski

Rok pracy rządu. "Największe zmiany w polityce społecznej"

Rząd Beaty Szydło podsumował w minionym tygodniu rok swojej pracy. Premier podkreślała, że program Prawa i Sprawiedliwości powstał na podstawie postulatów formułowanych przez wyborców, i tym samym jest odpowiedzią na potrzeby Polaków. Ostatnie 12 miesięcy oceniali w audycji Sobota Po Tygodniu Nikola Bochyńska (Gazeta Bankowa), Jakub Gontarek (FM Lewiatan), Paweł Krulikowski (analityk, politolog).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Beata Szydło rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość dobra zmiana Błażej Prośniewski Ministerstwo Obrony Narodowej

Rosyjska polityka wobec Polski. "Mamy konflikt interesów"

– To dość ważny moment w całej Rosji. Są istotne problemy, związane z pogłębiającym się kryzysem, ale także zbliżamy się do kolejnego cyklu wyborczego. Taką nerwowość możemy już w rosyjskich elitach obserwować. To oczywiście będzie wpływało także na nowe ujęcia polityki zagranicznej – mówił w audycji Konfrontacje Idei dr Piotr Marciniak, politolog. Gościem Polskiego Radia 24 był również Andrzej Łomanowski (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Władimir Putin Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski

Książka Historyczna Roku. "Łatwiej być żołnierzem-bohaterem"

- Jeżeli ktoś wychodzi z założenia, że jest to publikacja popularno-naukowa to może się zawieść. Nigdy nie lubię lać wody, a ta książka napisana jest zwartym językiem, choć starałem się, aby była przystępna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Szyprowski, laureat konkursu "Książka Historyczna Roku" w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Książka Historyczna Roku II wojna światowa historia Polski literatura

"Nie wrzucać wszystkich do jednego worka"

Ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą, likwidacja numeru REGON czy odpowiedzialność urzędników za decyzje. To część zmian, które wprowadza Prawo Przedsiębiorców, przedstawione przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. O tzw. konstytucji dla biznesu mówili w Debacie Dnia prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski) i Marek Tatała (wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju).
Zobacz więcej na temat:  biznes Mateusz Morawiecki przedsiębiorstwo Robert Bogdański Witold Modzelewski

Przed protestem nauczycieli. Jaki system edukacji?

Nauczyciele z całej Polski zapowiadają na sobotę protesty związane z przygotowaną przez MEN. Uważają, że likwidacja gimnazjów nie jest potrzebna, obawiają się też utraty pracy i żądają wyższych wynagrodzeń. Zarzucają również resortowi edukacji, że nie słucha ich postulatów. O kontrowersjach wokół reformy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Roman Dolata z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła reforma szkolnictwa gimnazjum szkoła podstawowa Ministerstwo Edukacji Narodowej protest protesty w Warszawie Związek Nauczycielstwa Polskiego