Polskie Radio
Section05

pr24

"Andrzej Celiński to bardzo przemyślana kandydatura"

Andrzej Celiński, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, a później m.in. minister kultury w rządzie Leszka Millera, został zatwierdzony przez radę okręgu warszawskiego SLD jako kandydat tej partii na prezydenta stolicy. - To bardzo przemyślana kandydatura - stwierdziła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Żukowska, rzeczniczka partii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka SLD Andrzej Celiński Warszawa wybory samorządowe

Sprawa GetBacku to druga afera Art-B?

Prezes spółki GetBack został aresztowany, prokuratura zarzuca mu, m.in., próbę uzyskania od państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju pożyczki 250 milionów złotych na podstawie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji. O aferze GetBack rozmawiali z Piotrem Nisztorem Tomasz Józwik, PAP Biznes, dr Marian Szołucha, z Akademii Finansów oraz Bartek Godusławski, z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor POLSKA

"Styl kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego jest fatalny"

– Kampania Rafała Trzaskowskiego od początku budzi wielkie wątpliwości – ocenił w Debacie Dnia Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego, odnosząc się do spotkania kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta stolicy ze "zwykłym" mieszkańcem Warszawy, którym miał być działacz młodzieżówki PO. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Trzaskowski polityka Platforma Obywatelska kampania wyborcza

"Dziś sądy są niezależne, a sędziowie niezawiśli"

– To, co robi PiS, jest przeciwko Polsce – powiedział w Rozmowie PR24 Marcin Święcicki. Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób m.in. do reformy sądownictwa. – Dziś sądy są niezależne, a sędziowie niezawiśli – odpowiadał na naszej antenie Ireneusz Zyska z Wolnych i Solidarnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Komisja Europejska Unia Europejska Marcin Święcicki reforma sądownictwa sądownictwo

Premierzy państw V4 nie wezmą udziału w niedzielnym spotkaniu ws. imigrantów

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej nie wezmą udziału w niedzielnym spotkaniu ws. imigrantów, organizowanym w Brukseli przez Komisję Europejską. Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji poinformowali o tej decyzji na konferencji prasowej po szczycie V4 w Budapeszcie. W szczycie uczestniczył także kanclerz Austrii, Sebastian Kurz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki migracja

Ekspert: Brytyjczycy są chętni do współpracy

W ramach tzw. polsko-brytyjskiej kwadrygi, w czwartek, spotykali się szefowie resortów spraw zagranicznych i obrony Polski oraz Wielkiej Brytanii. Ministrowie w tym formacie rozmawiają już po raz szósty. – Wielka Brytania to bardzo cenny partner – mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Mariusz Błaszczak Jacek Czaputowicz Boris Johnson polityka Polityka zagraniczna Polski Wielka Brytania

Spotkanie szefów rządów państw V4 z kanclerzem Austrii

Rozmowy dotyczą m.in. migracji, przyszłego budżetu UE oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich. W rozmowach podczas roboczego lunchu udział biorą, poza kanclerzem Kurzem, szefowie rządów: Polski - Mateusz Morawiecki, Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini. Komentarz Piotra Falkowskiego z "Naszego Dziennika".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki grupa wyszehradzka Unia Europejska

Mobilne Muzeum Multimedialne rusza w Polskę

W czwartek z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy zainaugurowana została trasa Mobilnego Muzeum Multimedialnego. Ruchoma ekspozycja ma na celu przybliżenie wiedzy na temat historii Rzeczypospolitej i zachęcenie Polaków do wspólnego świętowania setnej rocznicy niepodległości. O idei muzeum mówił w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Kolarski Andrzej Duda historia Polski niepodległość muzeum

Budowa CPK coraz bliżej. Specustawa weszła w życie

W czwartek weszła w życie specustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Port w gminie Baranów, niespełna 50 kilometrów od Warszawy, ma powstać za 10 lat. Nowe przepisy dotyczą harmonogramu przygotowań, poruszają sprawę przejęcia gruntów potrzebnych pod inwestycję oraz to, kto będzie ją koordynował i nadzorował. Prace nad CPK komentowali w Polskim Radiu 24 Leszek Wiśniewski i Adrian Furgalski.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny GOSPODARKA transport lotnictwo