Polskie Radio
Section05

pr24

Marzec'68. Prawdziwe przyczyny exodusu Żydów z Polski

Z okazji 50 rocznicy tzw. wydarzeń marcowych Warsaw Enterprise Institute zaprezentuje publikację przypominającą prawdziwe przyczyny exodusu Żydów z Polski pod koniec lat 60. W trakcie konferencji uczestnicy chcą pokazać, że antysemicka kampania nie miała społecznego charakteru, lecz była wynikiem walk frakcyjnych wewnątrz partii komunistycznej. O konferencji i wydarzeniach Marca’68 mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Rybikowski z WEI.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi marzec 1968 PRL komunizm

Wileńszczyzna: pamięć o Żołnierzach Wyklętych wciąż żywa

– Żołnierze Wyklęci, którzy działali na Wileńszczyźnie, nie zostali zapomniani dzięki mieszkającym tam Polakom – podkreśliła ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Na wileńskim Cmentarzu na Rossie oraz kwaterze wojskowej w Ejszyszkach przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej oraz społeczność polska oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Relacja z wydarzenia w magazynie „Polacy w Świecie”.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Żołnierze Wyklęci Wileńszczyzna II wojna światowa komunizm

"Afera Amber Gold pokazuje stan państwa w latach 2009-12"

- Pojawiły się jasne sugestie o braku zaufania ze strony centrali ABW do delegatury gdańskiej. Świadkowie zeznali, że mieli zajmować się tylko małżeństwem P., a nie synem premiera Tuska. Pojawiły się też informacje o ewentualnej korupcji w kontekście braku działań instytucji państwa ws. Amber Gold. Niestety, te wątki nie zostały rozwinięte, ponieważ oficerowie usłyszeli, że mogą dostać zarzuty – mówił w audycji Jeden Na Jednego poseł PiS Jarosław Krajewski o przesłuchaniach funkcjonariuszy ABW przed komisją ślędczą.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Krajewski Prawo i Sprawiedliwość Amber Gold komisja śledcza

Historia nigdy niezdobytej twierdzy Modlin

- Wszystko co działo się w Europie po 1806 roku jest związane z Modlinem. Tutaj jak w lustrze odbijały się wydarzenia na Starym Kontynencie. Twierdza była oblegana cztery razy i ani razu nie został zdobyta. Modlin to geniusz Napoleona, duma carów, ale i polska krew – mówił w audycji Słowem Niepodległa przewodnik po twierdzy Modlin Maciej Kostrzewski. W audycji uczestniczyli także Robert Kanigowski (prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin) i Sebastian Sosiński (prezes lokalnej organizacji turystycznej Trzech Rzek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Modlin odzyskanie niepodległości powstanie listopadowe Józef Piłsudski Napoleon Bonaparte Słowem Niepodległa

"Czcimy Żołnierzy Wyklętych za to, co zrobili dla Polski”

„Dziękujemy za wolną Polskę” - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. „To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą” – podkreślił. O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Marcin Pasierbski (prezes Fundacji Służba Niepodległej), Marcel Lesik (Stowarzyszenie KoLiber) i Paweł Mosakowski (Studenci dla RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych PRL prezydent

Antoni Macierewicz o zarzutach dotyczących wydatków w MON

– To interesujący obraz absurdu medialnego wynikającego z niesolidności, nieznania się na faktach – w ten sposób Antoni Macierewicz komentował w Cafe Armii na antenie Polskiego Radia 24 zarzuty dotyczące wydatków w MON i armii w czasie, kiedy kierował on resortem obrony.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Tomasz Siemoniak Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Żołnierze Wyklęci IPN Izrael POLSKA

Narodowe święto Estonii. Stulecie ogłoszenia niepodległości

24 lutego Estonia obchodziła 100. rocznicę ogłoszenia niepodległości. Z tej okazji w Tallinie odbyła się defilada wojskowa, w której uczestniczyło około 11 000 żołnierzy i sto pojazdów jednostek armii estońskiej i kilku państw członkowskich NATO. O Estonii mówił w audycji 7 Dni Wschód Kazimierz Popławski z „Przeglądu Bałtyckiego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Estonia Bałtyk Unia Europejska

Fundacja „Łączka” broni pamięci Żołnierzy Wyklętych

- Fundacja „Łączka” zamierza pozywać za szarganie pamięci Żołnierzy Wyklętych” - powiedział prezes fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański. Chodzi o wypowiedzi szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, Joanny Senyszyn (SLD) oraz dziennikarza Piotra Szumlewicza.  -Padły różne epitety. Naszym zdaniem to niedopuszczalne” – przekonuje Płużański. W audycji Wszystko jest Historią Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji „Łączka” mówiła, że Fundacja powstała z potrzeby poszukiwania Żołnierzy Wyklętych, m.in. na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. - Wiedza o nich wymaga ciągłego rozprzestrzeniania – mamy do nadrobienia 45 lat komunizmu, gdy pamięć od żołnierzach podziemia antykomunistycznego była dosłownie wyklęta – mówiła w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łączka Tadeusz Płużański

Nowy skład KRS - ma zniknąć poczucie wszechwładzy sędziów

W Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie plenarne Krajowej Rady Sądownictwa. Wszystko wskazuje na to, że organ po raz ostatni pracował w obecnym składzie. Część członków będzie wymieniona w związku z prezydencką ustawą nowelizującą tryb działania Rady. Wiceminister Łukasz Piebiak po posiedzeniu KRS powiedział: - Rada skorzystała z ostatniej okazji, by spróbować zablokować zmiany w sądach. O posiedzeniu KRS mówił w Polskim Radiu 24 Adam Tomczyński, były sędzia. Nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo krs Waldemar Żurek Małgorzata Gersdorf reforma sądownictwa Stanisław Piotrowicz

"Dzięki Żołnierzom Wyklętym mamy ogromną falę patriotyzmu"

– Na co dzień żyję historią Żołnierzy Wyklętych, którzy nie poddali się ani komunizmowi, ani nazizmowi i walczyli o niepodległą ojczyznę – powiedział Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15. W Polskim Radiu 24 rozmowa o kultywowaniu pamięci tych, którzy do końca wierzyli w suwerenne państwo polskie i skuteczną walkę z sowieckim okupantem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Tomasz Rzymkowski Żołnierze Wyklęci Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Kukiz'15 Polityka PR24

Pierwszy pozew na podstawie nowelizacji ustawy o IPN

Reduta Dobrego Imienia złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Fundacja skorzystała ze znowelizowanej ustawy o IPN. – Domagamy się przeproszenia za naruszenie dobrego imienia narodu polskiego – powiedziała w audycji „Północ-Południe” Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Małgorzata Gersdorf Stanisław Piotrowicz IPN Reduta Dobrego Imienia Izrael Niemcy Berlin III Rzesza Adolf Hitler