Polskie Radio
Section05

pr24

Czarnecki odwołany. „To nie był dobry dzień dla demokracji”

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Powodem były jego słowa o  europosłance z Platrofmy Obywatelskiej Róży Thun. 447 europosłów głosowało za odwołaniem Ryszarda Czarneckiego, 196 - było przeciw, 30 - wstrzymało się od głosu. O odwołaniu Ryszarda Czarneckiego mówił w audycji Północ-Południe prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Europarlament Parlament Europejski Róża Thun

Rosja na stałe rozmieszcza w Kaliningradzie rakiety Iskander

Kreml potwierdził rozmieszczenie kompleksów rakietowych Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. „Rosja nigdy nikomu nie groziła i nie grozi, ale ma suwerenne prawo rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium” - oświadczył kremlowski rzecznik Dmitrij Pieskow. O rozmieszczeniu rakiet Iskander przy polskiej granicy mówił w audycji Światowa Szachownica Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Iskander Iskandery Rosja Moskwa wojsko armia Krym Kaliningrad NATO Ministerstwo Obrony Narodowej Światowa Szachownica - archiwalne

Francja: Trudna misja Macrona na Korsyce

Emmanuel Macron przez dwa dni przebywał na Korsyce. Ta wizyta to bardzo delikatna misja prezydenta Francji, ze względu na rosnące tam frakcje separatystyczne. W sobotę tysiące mieszkańców Korsyki uczestniczyło w demonstracji w stolicy, Ajaccio. Nacjonaliści, którzy byli organizatorami sobotniego protestu, domagają się statusu autonomicznego dla wyspy. O korsykańskim separatyzmie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Korsyka Paryż

Kulisy przejmowania BOR po latach rządów Platformy

- Okres 8 lat rządów PO-PSL obnażył wady mechanizmów realizacji zadań Biura Ochrony Państwa. Te zaniechania były ogromne, dotyczyły logistyki, braku finansowych i zadaniowych. BOR nie posiadało instrumentów do prawidłowego i skutecznego realizacji zadań. W audycie z grudnia 2015 roku wykazano nieprawidłowości – ten raport przysłużył się też do powołania nowej służby, czyli Służby Ochrony Państwa – mówił w audycji Kulisy Spraw gen. Andrzej Pawlikowski, były szef BOR i jeden z twórców SOP.
Zobacz więcej na temat:  BOR Służba Ochrony Państwa Biuro Ochrony Rządu Piotr Nisztor Kulisy Spraw Platforma Obywatelska

Wspominamy Sebastiana Rybarczyka. „Wyjątkowa strata”

- Sebastian Rybarczyk był człowiekiem nieprzeciętnym. Był dla mnie przede wszystkim przyjacielem i świetnym kompanem do rozmów nt. historii tajnych służb, na temat których miał ogromna wiedzę - tak Sebastiana Rybarczyka wspominał w audycji W Gruncie Rzeczy prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Rybarczyk IPN Andrzej Duda służby specjalne Żydzi Sławomir Cenckiewicz

Nowy trener reprezentacji siatkarzy "skazany na sukces"

Belg Vital Heynen objął stanowisko selekcjonera biało-czerwonych. 48-letni szkoleniowiec zajął miejsce Włocha Ferdinando De Giorgiego, który został zwolniony we wrześniu. Jego kontrakt ma obowiązywać do igrzysk w Tokio w 2020 roku. O nowym szkoleniowcu reprezentacji siatkarzy mówił w audycji Magazyn Sportowy Witold Roman, były reprezentant Polski i olimpijczyk z Atlanty.
Zobacz więcej na temat:  Siatkówka reprezentacja Polski

Ryszard Zieliński – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

W czasie Holokaustu śmierć poniosło 6 milionów Żydów, w tym także polskich. Osoby, które ratowały Żydów przed zagładą z rąk nazistowskich Niemiec Izrael nagradzał w późniejszych latach medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę nagrodzonych za uratowanie życia Żydom – jest ich 6620, czyli 25 proc. odznaczonych medalem Sprawiedliwego. Swoje świadectwo w Polskim Radiu 24 dał Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Izrael Holokaust Świadkowie Holokaustu

"Brak podstaw do dalszego przetrzymywania wraku Tu-154"

Szef MSZ Jacek Czaputowicz na środowym spotkaniu z ambasadorem Rosji Siergiejem Andriejewem oświadczył, że nie widzi podstaw do dalszego przetrzymywania przez stronę rosyjską wraku samolotu rządowego, który rozbił się pod Smoleńskiem i oczekuje jego zwrotu - poinformował resort dyplomacji. O sprawie mówili w audycji Debata Dnia Karol Gac (portal DoRzeczy.pl) i Mikołaj Wójcik („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Rosja Lech Kaczyński Jacek Czaputowicz MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych katastrofa w Smoleńsku Mikołaj Wójcik Karol Gac

„Ustawa o IPN nie jest wymierzona w naród ukraiński"

- Warto pochylić się nad nowelizacją ustawy o IPN i poprawić błędy. Nie możemy jednak zapominać o zbrodniach, które się dokonały, o konieczności wyjaśnienia ich, ukarania winnych, ale też o rzetelnych badaniach historycznych, które blokuje obecnie strona ukraińska – powiedziała w audycji Spojrzenie na Wschód wiceprzewodnicząca komisji spraw zagranicznych, posłanka PiS Małgorzata Gosiewska. O nowelizacji ustawy o IPN w kontekście relacji polsko-ukraińskich, mówił także analityk spraw wschodnich z Instytutu Studiów Politycznych PAN, były wiceminister spraw zagranicznych dr Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  IPN Ukraina Kijów

Krótkofalarstwo we współczesnym świecie

Kiedyś krótkofalarstwo było oknem na świat. Jego główną zaletą było to, że można się było kontaktować ze światem, poznawać go. O krótkofalarstwie w dobie internetu mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Paweł Włodarczyk, pomysłodawca, twórca i wykładowca zespołu Radio Reaktywacja, a także najmłodsi członkowie społeczeństwa krótkofalowców – Grześ Zapała i Antek Włodarczak.
Zobacz więcej na temat:  radio hobby łączność bezprzewodowa

Niemcy: koalicja rządowa coraz bliżej. Co z Nord Stream II?

Niemieckie media informują o przełomie w negocjacjach koalicyjnych chadecji (CDU/CSU) z socjaldemokratami. Teraz o powstaniu koalicji zdecydują w referendum członkowie SPD. Co taka koalicja oznaczałaby w kontekście przyszłości Nord Stream II? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Jakóbik z portalu „BiznesAlert.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel CDU Nord Stream 2 Martin Schulz Rosja Niemcy bezpieczeństwo energetyczne

Czarnecki odwołany. "Totalitaryzm liberalny nie zna litości"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Czarnecki, został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. – "Totalitaryzm liberalny" nie zna litości – oceniał w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta. Na naszej antenie również komentarze Samuela Pereiry z TVP Info i Macieja Chudkiewicza z Tygodnika "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europarlament Ryszard Czarnecki Parlament Europejski Marek Król Samuel Pereira Róża Thun Prawo i Sprawiedliwość Guy Verhofstadt

Ryszard Czarnecki odwołany ze stanowiska wiceszefa PE

- Postanowiłem, że nie będę wyrzekał się swoich poglądów, dalej będę uważać, że donoszenie na własny kraj do obcych mediów jest rzeczą karygodną – powiedział w audycji Północ Południe Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS w środę został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był także dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europarlament Unia Europejska Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość Parlament Europejski Róża Thun