Polskie Radio
Section05

pr24

"Sądy nie mogą stawiać się ponad Sejmem i Senatem"

– To ustawa, której oczekuje całe społeczeństwo. Musimy dbać o interes narodowy i Rzeczpospolitej. Nie może być tak, że sądy były tylko dla siebie, były całą władzą RP – mówił w audycji Jeden na Jednego Andrzej Melak, poseł PiS. W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął bez poprawek ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo reforma sądownictwa krs PiS

Prezes Geberit Polska: potrzebujemy dyskusji o łazienkach

Czy szkołą można zarządzać tak, jak przedsiębiorstwem, jaką rolę w biznesie odgrywa obecnie dizajn i kiedy 1+1=3? Gościem i bohaterem kolejnej audycji z cyklu Ludzie Gospodarki był Przemysław Powalacz, od kwietnia 2015 prezes Geberit Polska, w latach 2008-2015 prezes Sanitec Koło. Karierę rozpoczynał w 1997 roku w sektorze usług i doradztwa marketingowego, najpierw w Polsce, następnie w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  mieszkania

Biografia Jana Karskiego. "Chciał służyć Polsce"

Do księgarń trafiła właśnie druga część biografii Jana Karskiego, autorstwa Waldemara Piaseckiego – jego najbliższego przyjaciela i współpracownika. Tom zatytułowany „Inferno” przedstawia losy bohatera walczącego o ratunek dla Polski okupowanej przez Hitlera, którą alianci chcą uzależnić od Stalina. Czytelnik staje się świadkiem walki Karskiego o powstrzymanie planowego mordu na narodzie żydowskim, dokonywanego przez hitlerowskie Niemcy. O życiu legendarnego emisariusza Waldemar Piasecki mówił w audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Karski Holokaust II wojna światowa hitlerowskie obozy koncentracyjne historia Polski

Reforma KRS. "To nie może być samosterująca się kasta"

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych trafią teraz do prezydenta. Jak pisze w swoim komunikacie ministerstwo sprawiedliwości, które przygotowało reformę KRS, zwiększy ona stopień demokratyzacji trybu wyboru kandydatów do Rady oraz zobiektywizuje ten tryb, a także wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy. O zmianach w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa Piotr Andrzejewski krs

Rosja na propagandowej wojnie. "Szykowali się wiele lat"

Z miesiąca na miesiąc wzrasta aktywność ośrodków kremlowskiej propagandy. Rosyjska wojna dezinformacyjna prowadzona jest m.in. przeciwko Polsce i Europie. O stosowanych przez Moskwę metodach i walce z fake newsami mówili w Polskim Radiu 24 Adam Lelonek i Marta Kowalska z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja twitter Facebook media społecznościowe wojna hybrydowa propaganda Władimir Putin Ukraina Gruzja

"Stał się jednym z odrzuconych przez powojenną Polskę"

Był autorem najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojcem Koziołka Matołka i twórcą przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet. Literatura dziecięca stała się jednak dla niego przekleństwem. O Kornelu Makuszyńskim mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, autor biografii pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Makuszyński literatura biografia książki dla dzieci literatura polska

Rusza kampania „Dobre opakowanie ma znaczenie”

Polacy zwracają więcej uwagi na bezpieczeństwo żywności niż inni Europejczycy – już ponad 80 proc. z nas wybiera naturalne jedzenie bez sztucznych dodatków i konserwantów. Coraz częściej przykładamy również wagę do tego, czy opakowania produktów spożywczych zapewniają im wystarczające bezpieczeństwo. Zachęcenie konsumentów do podejmowania świadomych wyborów podczas zakupów – to główny cel rozpoczynającej się właśnie kampanii „Dobre opakowanie ma znaczenie”. O roli opakowań w Polskim Radiu 24 mówiła Barbara Groele, sekretarz generalna Krajowej Unii Producentów Soków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 żywność konsument napoje

Protest przed Sejmem zakończony. Część ludzi zostanie?

Wprawdzie organizowany przez Komitet Obrony Demokracji protest przed Sejmem zakończył się, jednak zgromadzenie nie zostało formalnie rozwiązane. Cześć osób zamierza pozostać przed Parlamentem. Demonstracje przed Sejmem relacjonowała reporterka PR 24 Małgorzata Głogowska. Zgromadzenie opozycji i reformę sądownictwa komentowali też w PR24 Magdalena Piejko (Gazeta Polska) i Marcin Gomoła, prawnik ze Stowarzyszenie Fair Play. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Warszawa Sejm protest protesty w Warszawie krs sądownictwo Władysław Frasyniuk Ryszard Petru KOD Grzegorz Schetyna

Nastolatkowie w internecie. „Brak im krytycyzmu”

Uniwersytet Wrocławski apeluje o poważne zdjęcia do zgłoszeń na uczelnię. Co trzecia fotografia, którą kandydaci dołączają do formularza zgłoszeniowego nie spełnia standardów. Przyszli studenci oprócz zdjęć z wakacji czy całej sylwetki ciała przesyłają te ze społecznościowych portali. Jak korzystanie z social mediów wpływa na młodzież? Eksperci alarmują, że coraz częściej występują przypadki autodestrukcyjnych zachowań, które mogą zagrażać zdrowiu młodych ludzi. W Polskim Radiu mówiły o tym Marta Witkowska i Anna Borkowska z Akademii NASK.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 internet młodzież dzieci nowe technologie zagrożenia it bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w intenecie nask

Tadeusz Konwicki. "Biografia niezwykłego człowieka"

 „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” to pierwsza biografia niezwykłego człowieka, twórcy, którego życiorys odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Książka to portret wybitnego literata, reżysera i scenarzysty, stworzony na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, a także wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. O Tadeuszu Konwickim w audycji Między Kropkami mówiła autorka biografii Lidia Sadkowska-Mokkas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Konwicki literatura książki literatura polska biografia

"Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem"

– Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem, pod którym ma załamać się polski wymiar sprawiedliwości – powiedział Bronisław Wildestein z tygodnika „wSieci”.  Zmiany w krajowych sądach były głównym tematem, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Michał Kolanko Bronisław Wildstein Senat reforma sądownictwa