Polskie Radio
Section05
Rzym

Ciekawa wystawa w londyńskim British Museum. Ukazuje codzienne życie rzymskiego legionisty

Jak wyglądało codzienne życie rzymskiego żołnierza? Można się o tym przekonać na interaktywnej wystawie w londyńskim British Museum. Powstała na podstawie prawdziwego skarbu: zachowanych do dziś listów do domu, jakie wysyłał legionista, niejaki Claudius Terentianus. O szczegółach Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Londyn Wielka Brytania muzeum żołnierze Rzym Adam Dąbrowski

Konflikt na Bliskim Wschodzie, groźba schizmy i pielgrzymki. Papież o pokoju i kierunkach Kościoła Katolickiego

Papież Franciszek powiedział włoskiemu dziennikowi "La Stampa", że nie będzie pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami bez rozwiązania w formule dwóch państw. Zapewnił, że nie boi się schizmy w Kościele. Zapowiedział też podróż do Timoru Wschodniego, Papui Nowej Gwinei i Indonezji w sierpniu.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek ŚWIAT Europa Watykan Rzym Kościół katolicki

Papież o błogosławieniu par nieregularnych i tej samej płci: dotyczą osób, a nie stowarzyszeń LGBT

Papież Franciszek podczas zamkniętego spotkania z rzymskim duchowieństwem wyraził opinię, że ci, którzy są "zdumieni" dokumentem Watykanu, otwierającym możliwość błogosławienia tzw. par nieregularnych, w tym tej samej płci, nie przeczytali go dobrze. Wyjaśnił też, że błogosławieństwa dotyczą osób, a nie stowarzyszeń LGBT. Słowa papieża za uczestnikami dyskusji przytoczyła Ansa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym Watykan papież papież Franciszek LGBT

"Solidarność" u Jana Pawła II. "Gdy na lotnisku ukazał się Wałęsa, zapanował chaos"

- Włoska służba bezpieczeństwa w teatralnych mundurach udawała, że utrzymuje porządek, ale z chwilą, gdy ukazał się Wałęsa, niosąc bukiet czerwonych goździków, na lotnisku zapanował zupełny chaos. Fotografowie zaczęli skandować "Walesa, Walesa", żeby tylko się do nich odwrócił – relacjonował Józef Biliński na antenie radia BBC. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Solidarność Lech Wałęsa Watykan Rzym Jan Paweł II 1981

Maksymilian Maria Kolbe: "Chcę dodać innym odwagi do życia"

- Chcę dodać innym odwagi do życia - powiedział zaskoczonemu hitlerowcowi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe Pawiak Rzym Warszawa II wojna światowa Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne III Rzesza nazizm Niemcy HISTORIA

Jak zginął Kommodus? Na pewno nie tak, jak w filmie "Gladiator"

W obrazie Ridleya Scotta rzymski cesarz ginie w Koloseum zasłużoną śmiercią z ręki gladiatora Maximusa, którego wcześniej ograbił z sukcesji cesarskiej purpury i któremu zgładził rodzinę. Maximus też umiera, bo Kommodus przed pojedynkiem rani go śmiertelnie, by zapewnić sobie zwycięstwo. Tłum wynosi ciało gladiatora, zostawiając martwego imperatora w piasku areny. Koniec jednego z najokrutniejszych rzymskich augustów w rzeczywistości nie był tak poetycki, ale równie żałosny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym starożytność