Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

"Oczywiście, że to ustawka". Artur Wróblewski o impeachmencie Donalda Trumpa

- Pojawia się absurdalna interpretacja, że nawet jeśli Donald Trump nie zostanie uznany za winnego, to i tak można będzie przejść do tego drugiego głosowania w Senacie ws. pozbawienia go możliwości sprawowania jakichkolwiek funkcji publicznych w przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone USA

"To region o kluczowym znaczeniu". Prof. Grochmalski o szczycie grupy V4

- Nie ulega wątpliwości, że grupa pokazała swoje znaczenie podczas rokowań dot. budżetu unijnego. To jest bardzo istotny format, jeśli chodzi o wygrywanie pewnych kwestii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej, komentując aktywność Grupy Wyszehradzkiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 grupa wyszehradzka polityka Polityka zagraniczna Polski Europa Środkowo-Wschodnia Europa Niemcy Unia Europejska

Podatki od cyfrowych gigantów we Francji i USA. "Musimy zlikwidować ten monopol"

Francja i Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia w sprawie podatku od cyfrowych gigantów. Regulacje podatkowe dotyczące amerykańskich firm cyfrowych zostały wprowadzone we Francji już w 2019 r. W odwecie władze Stanów Zjednoczonych nałożyły cła na francuskie produkty eksportowe. Nowa administracja Joe Bidena zapowiada gotowość do dyskusji w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Francja USA Stany Zjednoczone Europa media społecznościowe podatek google Amazon Facebook Apple

Światowa gospodarka powoli zaczyna budzić się z letargu. Ceny ropy wracają do poziomów sprzed pandemii

Zeszły rok, który minął w cieniu pandemii koronawirusa, przyniósł ogromne ograniczenia zużycia ropy, co przełożyło się na ceny "czarnego złota", które spadły do poziomów najniższych w historii. Teraz jednak ceny ponownie rosną, co oznacza, że światowa gospodarka powoli zaczyna budzić się z letargu wywołanego pandemią.
Zobacz więcej na temat:  energetyka ropa naftowa paliwa GOSPODARKA

"Niektóre założenia były zbyt optymistyczne". Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek

- Dziś w tej walce z wirusem nie jesteśmy w miejscu, w którym chcieliśmy się znaleźć - powiedziała Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej broniła w europarlamencie unijnej strategii szczepionek, choć przyznała, że niektóre założenia były zbyt optymistyczne.
Zobacz więcej na temat:  Europa Komisja Europejska Parlament Europejski Ursula von der Leyen szczepionka szczepienia koronawirus COVID-19

Senat USA: proces impeachmentu Trumpa zgodny z konstytucją. Dziś prezentacja aktu oskarżenia

Amerykański Senat uznał za zgodny z konstytucją impeachment byłego prezydenta Donalda Trumpa. W głosowaniu stanowisko takie poparło 50 demokratów i 6 republikanów. 44 republikanów było przeciw. Wynik głosowania oznacza, że proces byłego prezydenta USA będzie kontynuowany. Dziś przedstawiciele Izby Reprezentantów rozpoczną prezentację argumentów aktu oskarżenia.
Zobacz więcej na temat:  USA Ameryka Donald Trump Kongres USA

400 przypadków naruszenia rozejmu na Ukrainie w czasie wizyty Borrella w Rosji

W czasie wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie doszło do nasilenia działań zbrojnych przez separatystów wspieranych przez Rosję. Dowodzi tego raport wojskowy Ukrainy, a także dokument misji OBWE, który mówi o prawie 400 przypadków naruszenia zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Josep Borrell poleciał do Rosji pod koniec ubiegłego tygodnia mimo sprzeciwu Polski i krajów bałtyckich. Uważały one, że to nie jest dobry moment, a poza tym zły sygnał wysłany do Ukrainy, która doświadczyła rosyjskiej agresji.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Rosja dyplomacja Aleksiej Nawalny Ukraina