Polskie Radio
Section05

trójka hp

By dokończyć przerwaną rozmowę. Budki telefoniczne do kontaktu ze zmarłymi

Kontakt ze zmarłymi, choć w części przestanie być metafizyczny i niewyobrażalny. Wszystko za sprawą budek telefonicznych, które pozwolą dokończyć to, czego nie udało się powiedzieć wcześniej. Projekt "Telefon na wietrze" to konstrukcja zainspirowana japońskimi telefonami, z których można skorzystać w żałobie. Jeden z nich już niebawem pojawi się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA telefon Wszystkich Świętych Piotr Firan

Nakrycie głowy i biżuteria – to ma znaczenie!

Kolczyki jako medium komunikacji, geneza nakrycia głowy wojskowych, symbolika welonów sióstr zakonnych, znaczenie włosów w poezji romantycznej, tajniki tworzenia kapeluszy – to tylko niektóre z tematów poruszonych na konferencji naukowej o przewrotnym tytule "Wszystko na mojej głowie", do której doszło 28 listopada, dzięki połączonym siłom Instytutu Nauk o Kulturze i Religii UKSW oraz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek moda nakrycia głowy KULTURA

Gdy szpital zamienia się w cyrkową arenę. Czerwone Noski dają dzieciom siłę

Dzięki nim szpital raz na jakiś czas zmienia się w cyrkową arenę, na której można zobaczyć pokaz wirujących talerzy, żonglowania i wiele innych porywających sztuczek. To wszystko w wykonaniu najmłodszych i nastoletnich pacjentów poruszających się o kulach albo na wózkach inwalidzkich. Fundacja Czerwone Noski już dziewięć razy zorganizowała projekt "Supersprawni" – tygodniowe warsztaty dla przebywających w szpitalu dzieci, podczas których artyści-klowni uczą ich sztuczek magicznych i cyrkowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci pomoc szpital niepełnosprawni niepełnosprawność choroba dzieciństwo cyrk społeczeństwo

"Soczyste i niejednoznaczne". Film "Moje wspaniałe życie"

"Moje wspaniałe życie" w reżyserii Łukasza Grzegorzka to historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Jest troskliwą córką, matką, nauczycielką i żoną. Nie czuje się jednak sobą i prowadzi podwójne życie. To tajemnica, która zrujnowałaby wszystko, co w jej świecie wydaje się takie "wspaniałe". Czy wystarczy jej odwagi, by się zbuntować i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA FILM film polski kino

Amerykańskie media alarmują: Facebook przyczynił się do "społecznej wojny domowej" w Polsce

Algorytmy Facebooka, jednego z najbardziej popularnych portali społecznościowych, przez lata miały świadomie i systematycznie promować najgorsze i najbardziej kontrowersyjne treści, które pojawiały się na platformie. Jak podaje jedna z amerykańskich redakcji, źródłem problemu było między innymi wprowadzenie nowych sposobów reagowania na wyświetlane posty.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Witold Lazar media społecznościowe Facebook Trójka społeczeństwo

Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

Bardziej przypomina mieszkanie niż tradycyjne muzeum. Można w nim znaleźć dokumenty pamiętające lata 40. ubiegłego wieku, gazety z okresu PRL i przedmioty codziennego użytku, które niegdyś służyły całym społecznościom. W Lublinie działa Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, dla którego osiedla powojennego Lublina to wspólny trzon tożsamości czterech pokoleń mieszkańców miasta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Lublin mieszkanie muzeum transformacja ustrojowa PRL społeczeństwo

Pierwszy fake news? 83 lata temu wyemitowano "Wojnę światów"

Dokładnie 83 lata temu amerykańska stacja radiowa CBS wyemitowała słuchowisko "Wojna światów", na podstawie powieści H.G. Wellsa. Brzmiało ono tak realistycznie, że wielu mieszkańców New Jersey uwierzyło w to, że Marsjanie dokonali inwazji na Ziemię. Ekspert ds. retoryki dr Marek Kochan w "Zapraszamy na Weekend" tłumaczył, dlaczego "Wojna światów" była pierwszym fake newsem oraz jak chronić się przed fałszywymi informacjami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara KULTURA Orson Welles Marek Kochan reportaż

Polskim autobusem elektrycznym... w przyszłość

W Kielcach trwają targi TransExpo. To najważniejsze wydarzenie branży autobusowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Słowem odmienianym przy stoiskach przez wszystkie przypadki była ekologia. Dlatego dominowały i wzbudzały największe zainteresowanie autobusy z napędem elektrycznym, wodorowym bądź hybrydowym: właściwie każda chcąca się liczyć na rynku firma miała taki pojazd w ofercie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pojazdy elektryczne autobus premiera Kielce Paweł Turski Tomasz Miara Trójka motoryzacja