Polskie Radio
Section05

videoMozaika

"Reporter z pazurem", czyli wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim [POSŁUCHAJ]

- Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Reporter z pazurem".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Ryszard Kapuściński Trójka pr poleca

Obrazy jak spod mikroskopu elektronowego – wystawa "Szukając Przestrzeni" w Gdańsku

W Gdańsku świat ludzi łączy się ze światem spod mikroskopu elektronowego. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na wystawę "Szukając Przestrzeni", na której zaprezentowanych zostanie 40 prac wykonanych wiązką elektronów, o czym w Trójce opowiedział Piotr Okoczuk, współautor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Gdańsk Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku SZTUKA wystawa Tomasz Miara

"Mamy wspólny język", czyli polsko-rumuński sezon kulturalny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Pod hasłem "Mamy wspólny język" w obu krajach odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym spektakle teatralne, pokazy filmowe i wydarzenia muzyczne. Polsko-rumuński sezon zostanie zainaugurowany w czerwcu i potrwa 17 miesięcy. O szczegółach w Trójce opowiedzieli Sabra Daici i Ovidiu Dajbog-Miron z Rumuńskiego Instytutu Kulturalnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rumunia Rumuński Instytut Kulturalny w Warszawie Tomasz Miara KULTURA

Zmiany funkcji ekologicznych w lasach - przyczyną wycinka drzew i zmiany klimatyczne

Prowadzone w ostatnich latach wycinki drzew w połączeniu ze zmianami klimatycznymi spowodowały, że polskie lasy stopniowo zaczęły tracić swoje funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze. Aby je odtworzyć i umożliwić ekosystemom zaadaptowanie się do zmian klimatu, trzeba objąć je większą ochroną i wyłączyć sporą ich część z gospodarki leśnej – apelują naukowcy PAN.
Zobacz więcej na temat:  Trójka las Lasy Państwowe drzewa klimat środowisko Witold Lazar Kuba Witkowski

Cykl filmowy na 70-lecie Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu świętuje 70-lecie. Z tej okazji zaplanowana projekcja debiutu filmowego Andrzeja Wajdy "Pokolenie". W tym tygodniu przypada również 95. rocznica urodzin wybitnego reżysera. O szczegółach opowiedział w "Trójce do trzeciej" dr Robert Banasiak, dyrektor wytwórni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu FILM film polski Andrzej Wajda Tomasz Miara

"Jesteśmy jedynym radiem na świecie, które co tydzień robiło koncerty na żywo" [WIDEO]

Paweł Sztompke i Zofia Sylwin mówią, że koncerty w studiu im.Agnieszki Osieckiej były zawsze wyjątkowe.n Podobnych wydarzeń nie robi nawet BBC, które ma bardzo podobne studio do naszego. Na wyróżnienie zasługują koncerty Krystyny Jandy i Magdy Umer. W studiu odbyły się występy gitarowe, elektroniczne, folkowe, alternatywne, jazzowe i inne. Tu nigdy nie było przypadkowej publiczności, ludzie są świadomi twórczości danego wykonawcy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Zofia Sylwin Justyna Grabarz

Gwałt w Warszawie. Biejat: są braki w zakresie monitoringu

- Absolutnie są przestrzenie do poprawy. (...) Brakuje konkretnych rozwiązań w zakresie monitoringu i oświetlenia niektórych ulic, co leży w zakresie miasta. Zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby było bezpieczniej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Biejat społeczeństwo Warszawa bezpieczeństwo przestępczość Paweł Zieliński

Trójka gra perfekcyjne płyty. A dokładnie "Pół perfekcyjnej płyty" [PN-CZW. GODZ. 19.05]

Radiowa Trójka wraca do pomysłu prezentowania perfekcyjnych płyt. Muzyka – ta na żywo, z winyli, taśm, kaset, CD, a teraz w wersji cyfrowej – to nasze DNA. Pokolenia naszych słuchaczy wychowywały się na autorskich audycjach muzycznych, które nie tylko przedstawiały nowości, ale też w czasach przemian, otwarcia granic i nieograniczonego dostępu do muzyki pomagały odnaleźć w gąszczu propozycji to, czego nie wolno przegapić. Obecnie słyszymy, że liczą się przede wszystkim single, a mało kto interesuje się całymi płytami jako przemyślaną propozycją artystyczną. Dlatego z naturalną dla nas przekorą, i dlatego że kochamy słuchać płyt, postanowiliśmy robić to z naszymi słuchaczami w wieczory od poniedziałku do czwartku o godzinie 19.05
Zobacz więcej na temat:  Pół perfekcyjnej płyty MUZYKA Michał Kowarski Trójka

Joseph Conrad w Zakopanem. Spotkanie z Ingmarem Villqistem [POSŁUCHAJ]

Ingmar Villqist – pod tym pseudonimem pisze dramaty historyk sztuki Jarosław Świerszcz ("Noc Helvera", "Oskar i Ruth", "Beztlenowce"). Krytyk teatralny Roman Pawłowski po przeczytaniu wręczonych mu przez autora dwóch sztuk, napisał w książce "Pokolenie porno" (2003): "Było to objawienie – jeszcze nikt tak w Polsce nie pisał dla teatru". Na "Scenie teatralnej Trójki" zaprosiliśmy do wysłuchania sztuki zatytułowanej "Conrad". 
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki KULTURA Ingmar Villqist Joseph Conrad Józef Korzeniowski Andrzej Mastalerz Katarzyna Warnke Stanisław Brudny Sławomir Orzechowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz pr poleca

"Kiedy słońce więcej nie wstanie" Tomasza Lerskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Wśród malarzy polskich nie ma chyba powszechniej znanego artysty niż Jan Matejko. Jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom od ponad 150 lat. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że twórczość Matejki ukształtowała nasze wyobrażenia o najsłynniejszych wydarzeniach z historii narodu polskiego. "Bitwa pod Grunwaldem" jest zaś najmocniej wpisanym we wspólną świadomość polskim obrazem, i to w całych dziejach sztuki i kultury polskiej. Słuchowisko powstało w związku z upamiętnieniem 130 rocznicy śmierci Jana Matejki. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Obsada: Włodzimierz Press, Damian Kulec, Robert Czebotar, Krzysztof Wakuliński, Hanna Kinder-Kiss, Mateusz Weber, Przemysław Niedzielski, Stefan Knothe, Piotr Makarski
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Tomasz Lerski Jan Matejko Dobrosława Bałazy Paweł Szaliński Włodzimierz Press Damian Kulec Robert Czebotar Krzysztof Wakuliński Hanna Kinder-Kiss Mateusz Weber Przemysław Niedzielski Stefan Knothe Piotr Makarski Marian Szałkowski pr poleca

Praca reżyserów dźwięku i jej tajniki. "Od technologii nie ma co uciekać, trzeba ją wykorzystywać"

- Sztuka fonograficzna adaptowała kolejne nowinki technologiczne, a technologia rozwijała się niezwykle szybko. Z jednej strony zawsze wpływała na sam proces nagrania, a z drugiej dawała możliwości wykorzystania tych nowych technologii do zapisu oryginalnego dźwięku. Nie ma co uciekać od technologii, ale trzeba ją wykorzystywać - mówił w Dwójce Mieczysław Kominek, prezes Związku Kompozytorów Polskich, autor książki "Zaczęło się od fonografu".
Zobacz więcej na temat:  Julita Emanuiłow Beata Jankowska-Burzyńska Jacek Kurkowski Maciej Kubera reżyseria dźwięku Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Andrzej Sułek Michał Bereza Teatr Polskiego Radia Andrzej Brzoska Mieczysław Kominek nagrania

Słuchowisko "Twarz Napoleona" na 87. urodziny Dwójki. Krzysztof Gosztyła w roli tytułowej [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Twarz Napoleona" w reżyserii Dariusza Błaszczyka z Krzysztofem Gosztyłą w roli tytułowej to jedna z atrakcji 87. urodzin Programu 2 Polskiego Radia. To premierowe słuchowisko autorstwa Moniki Milewskiej. Autorka niezapomnianej "Podróży na księżyc" tym razem w swoją opowieść wplata historię fotografii i polityczną fantazję. Muzykę skomponował Andrzej Izdebski, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Gosztyła Dariusz Błaszczyk Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski jubileusz Monika Milewska Andrzej Izdebski Andrzej Brzoska pr poleca